Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 38
- Kiváló kötetek a könyvek könyvéről
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Kiváló kötetek a könyvek könyvéről
„A legtöbben azok miatt a szakaszok miatt aggódnak, amelyeket nem értenek a Bibliában. Nem tudom, hogy vannak vele, de engem mindig azok a szakaszok nyugtalanítottak a legjobban, amelyeket megértettem…” Mark Twain szellemes mondásával nyitotta meg Pecsuk Ottó, a Magyar Bibliatársulat Alapítvány főtitkára azt a sajtóbemutatót, melyet szeptember 9-én tartottak a szervezetnek és a Magyarországi Református Egyház Kálvin Kiadójának a székházában. Ezúttal két tudományos munka vonzotta ide az érdeklődőket: a Bibliaismereti kézikönyv – Bevezetés és magyarázatok a Szentírás könyveihez, valamint A Biblia története – A Biblia keletkezése és hatása című kötet.
Alapvető feladatai (szentírásszövegek fordítása, gondozása és kiadása) mellett a Magyar Bibliatársulat Alapítvány igyekszik kielégíteni a népszerű ismeretterjesztő munkák iránt – napjainkban különösképpen – megnövekedett igényt is. Ennek bizonyítéka az a két – tartalmilag és formailag egyaránt igényes – kötet, amelyeket D. Szebik Imre evangélikus elnök-püspök köszöntő szavai után mutattak be az egybegyűlteknek.
A Magyar Bibliatársulat Alapítvány főtitkára, Pecsuk Ottó elsőként a tizennyolc magyar szerző nevével fémjelzett Bibliaismereti kézikönyv – Bevezetés és magyarázatok a Szentírás könyveihez című művet ismertette. Megtudhattuk, hogy a bibliatársulat tizenkét tagegyházának tudós kiválóságait kérték fel a Szentírás könyveivel kapcsolatos leglényegesebb tudnivalók összefoglalására. Pecsuk Ottó szerkesztésében hosszú évek munkájának gyümölcsét vehetjük most kézbe a jóvoltukból, egy olyan kötet formájában, amely elsősorban nem a teológusokat, hanem az érdeklődő „laikusokat” célozza meg. Evangélikus részről dr. Cserháti Sándor, az EHE professzora, dr. Fabiny Tamás, hittudományi egyetemünk docense, valamint Gerőfiné Brebovszky Éva doktorandusz, Deák téri lelkész neve szerepel a szerzők névsorában.
A Szentírással kapcsolatos ismereteket összegző kiadványhoz szorosan kapcsolódik – ezzel mintegy egységet alkot – Stephen M. Miller és Robert V. Huber műve: A Biblia története – A Biblia keletkezése és hatása. „A Biblia története nincs a Bibliában. Ezt egy másik írásban lehet elolvasni. Ez a könyv a Biblia története – ahogyan létrejött, ahogyan megmaradt, és ahogyan az évszázadok során megváltoztatta a világot. Ez egy rendkívüli történet” – áll a kötet előszavában. A gazdagon illusztrált könyv egy újságíró és egy bibliakutató közös munkája. Ez azonbn nem megy a minőség rovására: szakmailag kifogástalan, megbízható és olvasmányos műről van szó. Külön érdekessége, hogy az angol kiadó, valamint a szerzők is hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar változatban ki-ki a hazai bibliafordítás történetére is vethessen egy pillantást.
(A Biblia története – A Biblia keletkezése és hatása című könyvet 5900 Ft-os, a Bibliaismereti kézikönyv – Bevezetés és magyarázatok a Szentírás könyveihez címűt pedig 3200 Ft-os áron vásárolhatják meg egyházunk Üllői út 24. alatti könyvesboltjában. Ugyanitt ismét kapható az 1996-ban megjelent, magyarázó jegyzetekkel ellátott Biblia is. Ára: 3500 Ft.)
G. Zs.
::Nyomtatható változat::
|