Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 4
- Krisztus békéje teszi erõssé a keresztények egységét
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Krisztus békéje teszi erõssé a keresztények egységét
Imahétmegnyitó istentisztelet a Deák téren
| Imahétmegnyitó istentisztelet a Deák téren |
Évtizedes hagyomány, hogy a Krisztus-hívõ közösségek közös elcsendesedéssel és imádkozással kezdik az új évet. Most is nagy várakozás elõzte meg a Budapest-Deák téri templomunkban tartott megnyitó istentiszteletet, melyen egyházaink vezetõi szolgáltak, és hívtak egységre, békességre mindenkit. A teli templom, a szárnyaló ének és a gazdag liturgia is arról tanúskodott, mennyire várták a Krisztus-hívõk a találkozást. Az istentisztelet liturgiáját ez évben egy szír ökumenikus csoport állította össze. Az õ szavaikkal imádkoztak a keresztények itt, Magyarországon – és szerte a világban is.
Az alkalom a házigazda, Gáncs Péter püspök köszöntésével kezdõdött, aki kiemelten szólt arról, hogy ma is nagy szükség van a békességre. Napjaink eseményei, a felkorbácsolt indulatok, a gerjesztett szembenállások erõsítik az õsi vágyat: Atyánk színe elõtt kell elrendeznünk dolgainkat, Krisztus békéjét kell kérnünk, és ebben megerõsödnünk. A liturgia szír imádságait a Déli Egyházkerület vezetõje D. Szebik Imre püspökkel közösen kezdte el mondani, majd fohászukba bekapcsolódott dr. Mészáros Kálmán baptista egyházelnök, Csernák István metodista szuperintendens, a zárórészben pedig (képünkön) Sofronie ortodox püspök, Denis Moss anglikán kanonok, Kalota József ortodox érseki vikárius és Magyar István ortodox protoierei.
A megnyitó istentiszteleten két igehirdetés is elhangzott. Elsõként dr. Erdõ Péter bíboros érsek Jn 14,23–31 versei alapján szólt arról, hogy a különféle felekezetek hívei azért gyûltek össze ezen az estén, hogy kieszközöljék Istentõl a keresztények egységét. Ha Isten Igéjét közösen olvassuk, és valóra váltjuk, erõsödik egységünk. Istennel való megbonthatatlan barátságunk a béke alapja – hangsúlyozta a prímás. Közös keresztény küldetésünk, hogy ezt a békét sugározzuk, és erre neveljünk másokat is. A békének az igazságra kell épülnie, és szeretettel kell párosulnia. Vannak gonosz tettek, melyeket nem lehet jóvátenni. Ilyenkor csak az irgalmasság és a szeretet segíthet. Közös igehallgatásunk és imádkozásunk is ebben segítsen minket – zárta szavait Erdõ Péter.
Dr. Szabó István református püspök Lk 15,1–2.11–32 alapján kiemelte: azt a békességet kívánjuk megnyerni, melyet Krisztus ad számunkra, s nem a világ. E békesség nélkül nem hiteles a szolgálatunk, és teljes örömünk sincs. Krisztus békessége nélkül nem juthatunk Atyánkhoz. A példázatban szereplõ két fiú azt mutatja meg számunkra, hogy sem a határtalan vágyakozás, sem a megkeményedett gõg nem vezet jóra. Pál apostol is arra kér minket: „Krisztusért kérünk: béküljetek meg az Istennel!” (2Kor 5,20) – helyezte a résztvevõk szívére a Dunamelléki Egyházkerület püspöke.
Az igehirdetésekhez szorosan kapcsolódott a gyülekezet imádsága, mely a szír liturgia szerint hangzott el: „Te, aki (…) azt mondtad tanítványaidnak, a szent apostoloknak: békességet hagyok néktek, az én békességemet adom nektek. Most, békesség és biztonság Ura, add meg nékünk ezeket az áldásokat, és tisztíts meg minden bûntõl, minden kétarcúságtól, minden képmutatástól, minden gonoszságtól és minden ügyeskedéstõl. Öltöztess fel örök békéddel úgy, hogy megtarthassuk az apostoli hitet, bizalmunkat, és egységben élhessük a szeretet kötelékét.”
A Lutheránia énekkar két mû megszólaltatásával gazdagította az alkalmat: Mendelssohn „Uram, bízunk benned” címû darabjával – melyben Medveczky Szilvia énekelt szólót – és Szokolay Sándor Locarnói motettájával. A kórust dr. Kamp Salamon vezényelte. A gyülekezeti éneklést Trajtler Gábor orgonamûvész vezette, és orgonán is õ mûködött közre.
Az istentisztelet offertóriumát a szervezõk azoknak az iráni gyermekeknek a megsegítésére ajánlották fel, akik a közelmúltban a földrengés során elveszítették hozzátartozóikat. Az adakozás nyomán 152 204 forint gyûlt össze.
A hét folyamán az ökumenikus imahét rendezvényei a fõvárosban és országszerte tovább folytatódtak. A világ keresztényeinek imádkozó közösségéhez csatlakozva azért könyörögtek hazánkban is, hogy erõsödjön a Krisztus-hívõk egysége, és Krisztus békéje töltse be a világot.
Tóth-Szöllõs Mihály
::Nyomtatható változat::
|