EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 41 - Az erőszak legyőzésének évtizede

Keresztény szemmel

Hozzászólás a cikkhez

Az erőszak legyőzésének évtizede

Mi közünk hozzá?

A címen természetesen lehet vitatkozni. Hiszen ki merné akár állítani, akár csak tervezni is, hogy 2001 és 2010 között legyőzhető az erőszak a világban?

Az esti hírműsorok szinte másról sem szólnak, mint az erőszakról. A bűntényekről tudomást szerezve az agressziót látjuk „kicsiben”. A háborúkat, népirtásokat, fegyveres akciókat látva előttünk az erőszak „nagyban”. Fogyasztói vagyunk, hiszen óvodás kicsinyeink délelőtti rajzfilmjeiben is hemzsegnek az erőszakos figurák, este pedig a felnőttek egy krimi mellett vezetik le a nap feszültségét. A krimi pedig azért izgalmas, mert életre-halálra mennek benne a dolgok, vagyis van benne erőszak. Nem kell azonban a képernyőre vagy mozivászonra tekintenünk, hogy az agressziót megismerjük. Ehhez ugyanis nem kell lövéseknek eldördülniük. Tele van vele a családi élet, az iskola, a munkahely, a gazdaság. Elegendőek hozzá szavak, a hangos beszéd, gesztusok, az erő fitogtatása, az enyhe fenyegetés és ezekhez hasonlók. A lehetőségek végtelenek.

„Az erőszak taszít bennünket, de az erőszak vonz is bennünket.

Az erőszak riaszt bennünket, de az erőszak szórakoztat is bennünket.

Az erőszak tönkretesz bennünket, de az erőszak védelmez is bennünket.”

Van-e köze az erőszakhoz a keresztény hívőnek és a keresztény egyháznak, gyülekezetnek? Nincs – ezt kellene mondanunk, ha felmérnénk, mennyit foglalkoznak a kérdéssel a magyarországi keresztények. Feltehetően kevés közöttük az erőszakos ember. De legyünk óvatosak: legalábbis kevesebb, mint a társadalom más részeiben. Érdemes lenne az erőszak sokféle arcát ismerve alaposan – Isten színe előtt megállva – vizsgálni a helyzetet.

Kell-e foglalkozniuk az erőszakkal egyházaknak és keresztény hívőknek? Lehet ez kérdés? Miért természetes, hogy az igaz és tiszta beszéd, a tulajdon védelme, a munka becsülete, a házasság szentsége, a vasárnap megszentelése témája a keresztény embernek? Miért magától értetődő, hogy az egyházak elítélik a háborút, a művi terhességmegszakítást, az eutanáziát, a homoszexualitást vagy embereknek a faji hovatartozásuk alapján való megkülönböztetését? Pedig az erőszak bármilyen formája éppolyan erkölcsi kérdés, mint a felsoroltak bármelyike.

Az ökumenikus mozgalom az első világháború után kapott lendületet, miután az egyházak az erőszakkal szörnyű méretekben szembesültek, és szenvedtek is tőle. Így volt ez a második világháború után is. Az Egyházak Világtanácsa ezért nyilvánította a 21. század első évtizedét az erőszak elleni küzdelem évtizedének. Kiadott egy tanulmányi füzetet, hogy érdeklődő és gondolkodó keresztényeknek és gyülekezeti csoportoknak vezérfonala legyen a helyzet felmérésében és az Isten előtti elcsendesedésben. Nincs benne tehát minden, amit az erőszakról tudni lehet vagy tudni kell. Nem kellene attól félni, hogy a témával foglalkozva a gyülekezeti közösség megszűnik Jézus Krisztus egyháza és igei közösség lenni. Hiszen ha Isten igéjére figyelve foglalkozunk az erőszak kérdésével – akár a vezérfonal öt témáját követve és a javasolt bibliai szakaszokat tanulmányozva –, újabb emberekben látjuk meg a segítségre szoruló felebarátot, tudatosodnak mulasztásaink és bűneink, és még inkább szívből jövően fogjuk imádkozni: A mélységből kiáltok hozzád, Uram! Krisztus, irgalmazz!

Az Egyházak Világtanácsa vezérfonalát az MTA-EHE Szociáletikai és Ökumenikus Kutatócsoportjában magyarra fordítottuk, és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa nyomtatásban is megjelentette. Az érdeklődők – magánszemélyek és gyülekezetek – a következő címen igényelhetik: 1117 Budapest, Magyar tudósok krt. 3. Tel.: 1/371-2690. Fax: 1/371-2691. E-mail: okumenikus@lutheran.hu.

A fordítás letölthető a világhálóról is: http://okumene.lutheran.hu/start.html. Az Evangélikus Hittudományi Egyetemen pedig (1141 Budapest, Rózsavölgyi köz 3.) november 4-én, csütörtökön 10 és 13 óra között ezt a témát járjuk körül Szabadulni az erőszaktól – Keresztyén megközelítések címmel a tudomány napja idei rendezvénye keretében, a budapesti és a debreceni református hittudományi karral együtt.

Az irgalmas samáriai történetét aligha helytelen úgy értelmezni, hogy Krisztus Urunk szerint az erőszakban nemcsak az elkövetők marasztalandók el, hanem azok is, akik nem tesznek ellene. Vajon a tétlenség nem az erőszakot támogatja-e?

Dr. Reuss András


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
Az anglikán liturgiáról
Élő víz
Miért tűri Isten az emberi gonoszságot?
Egér a kamrában
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Népfőiskolai nap Sárszentlőrincen
Nyíregyházi lépték
Orgonaszentelés Győrben
Láss, ne csak nézz!
Emlékszel?
Carpe diem!
Keresztutak
Október 6. – nemzeti gyásznap
A burgenlandi új harang hangja
Bajor–magyar lelkésztovábbképzés
Comenius projekt
Lelkigondozók gyűlése
Nyolcvanéves a Fébé
Sáfártovábbképzés az EKE presbiteri hétvégéjén
Evangélikusok
Ami minden értelmet meghalad
Zsivora György, a sárszentlőrinci népfőiskola névadója
e-világ
Szabad szoftverek mindenkinek a letoltes.lutheran.hu oldalon
Keresztény szemmel
A múltról a jövőért
Gyülekezeti munka-istentisztelet
Az erőszak legyőzésének évtizede
A hét témája
Állam és egyház az egyesült Európában
Megfelelőek a jogi alapok – interjú Gulyás Kálmán államtitkárral
Érzékeny téma, külföldi előadók – beszélgetés ifj. dr. Fabiny Tiborral
A közelmúlt krónikája
Egyházi ügyek
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Örök örökségünk
Zenés diákévek
Rákóczi postájától napjainkig
A vasárnap igéje
A Krisztusban elrejtett élet gazdagsága
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Önpusztító gondolatok
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 41 Az erőszak legyőzésének évtizede

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster