Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 06
- Dél-Afrika
Keresztutak
Készülünk a nők 2006. évi világimanapjára 2.
Hozzászólás a cikkhez
Dél-Afrika
Tudnivalók az országról
A térképen az afrikai kontinens legdélibb országát láthatjuk. Három irányból – nyugatról, délről és keletről – óceán (az Atlanti- és az Indiai-óceán) mossa partjait. A partszakasz hossza 2,798 kilométer. Az ország területe 1221037 négyzetkilométer, mintegy tizenháromszor nagyobb hazánkénál. Közös határa van Namíbiával, Botswanával, Zimbabwével, Szvázifölddel és Mozambikkal, délkeleten pedig Dél-Afrika területébe beékelődve található a Lesothói Királyság.
Államformája köztársaság, az elnök jelenleg Thabo Mvuyelwa Mbeki. A Dél-afrikai Köztársaság fővárosa Pretoria, ez a kormány székhelye is. A parlament Cape Townban – Fokvárosban – működik, az ország legnagyobb városa pedig Johannesburg. Pénzneme a dél-afrikai rand; egy rand 100 cent.
Az ország lakosainak száma 46,5 millió; 79,6%-uk fekete, 8,6%-uk színes, 2,5%-uk indiai és 9,1%-uk fehér. Nagyon találóan nevezi ezt a népet Desmond Tutu anglikán érsek „szivárványnemzetnek”. A népsűrűség 37 fő/négyzetkilométer. A hivatalos nyelv az afrikaans, az angol, továbbá kilenc helyi törzsi nyelv. Tehát különböző eredetű, bőrszínű és gazdag kultúrájú nép él itt együtt.
A Dél-afrikai Köztársaság a Föld ásványkincsekben leggazdagabb országai közé tartozik. A világ aranytermelésének 45%-át adja. De földje nagy mennyiségű uránt, gyémántot, antimont, platinát, vasat, mangánt, krómot és feketeszenet is rejt. Az ország Afrika iparilag legfejlettebb állama, jelentős a vas- és színesfém-kohászat, az acélgyártás, illetve a gépipar. Mezőgazdaságának legfontosabb ágai a gabona- és a gyümölcstermesztés. Híresek a borszőlői. A déli, mediterrán partvidéken citrusféléket, a szubtrópusi ültetvényeken pedig cukornádat termesztenek. Fontos terményei a gyapot és a földimogyoró is.
Az ország területének mintegy 12%-a szántóföld, de sok a vízben szegény, öntözésre szoruló terület. A mezőgazdálkodásra egyaránt jellemző a fejlett technikával végzett nagyüzemi termelés – az ilyen üzemek főként a fehér farmerek tulajdonában vannak – és a kezdetleges kisparaszti gazdaság; ezek jobbára a bennszülöttekéi. A legfontosabb tenyésztett állatok a merinói juh, a kecske, a szarvasmarha és a sertés. Fejlett a hajózás; nagy jelentősége van a halászatnak és a bálnavadászatnak.
Az ország nem egy terméke a világpiacon is keresett (karakülprém, mohair). A legfontosabb exportcikkek: arany, gyémánt, fémek és ércek, gyapjú, déligyümölcs, kukorica. Jelentős az idegenforgalom.
Az ország a kilencvenes években hatalmas változáson ment keresztül. Összeomlott a több évtizedes apartheid (fajüldöző) rendszer. 1994-ben Nelson Mandela, az 1964 és 1990 között börtönben raboskodó polgárjogi harcos került demokratikus választásokon az ország élére elnökként, a szavazatok 62%-ával. 1999-ben a már említett Thabo Mbeki váltotta őt fel az elnöki székben.
Keveháziné Czégényi Klára
::Nyomtatható változat::
|