EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élõ víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 28 - Egy hatalmasság alá rendelt lelkész bizonyságtétele

Kultúrkörök

Hozzászólás a cikkhez

Egy hatalmasság alá rendelt lelkész bizonyságtétele

Napjainkban sok keresztény küzd önmagával: hiteles-e az életem, vagy sem? Hogyan szánhatnám oda magam még jobban Isten szolgálatára, embertársaim javára? Ezekre a kérdésekre kaphatnak választ mindazok, akik kézbe veszik a Kárpátalján, majd Magyarországon szolgáló néhai református lelkész, Zimányi József (1917–1998) Tûzoszlopoddal jéghegyek között címû könyvét.

Az Éjféli Kiáltás Misszió gondozásában megjelent munka nem könnyed nyári olvasmány. Egy olyan ember életébe enged bepillantást, aki Isten szavának engedelmeskedett. Lelkésztársával, Horkay Barnával 1947-ben a következõ levelet fogalmazta meg: „Hatalmas Sztálin! Isten a német fasizmust sok orosz és más nép fiainak vérével törte le. Te a gyõzelem dicsõségét is magadnak tulajdonítottad. Mindenben Isten helyére helyezted magad. Hatalmas búzamezõk mellett nagy táblákon hirdette a dicsekvõ felírás: Isten nélkül és imádság nélkül, de mûtrágyával és traktorral! Ezért az Úr meg fog alázni, mint Nabukodonozort. Saját fiaid fognak megvetni téged. Amíg idõd van, szállj magadba, adj dicsõséget a felséges Istennek! Ez a népednek is a javára lesz. A gõgös Belsazár egy éjszaka birodalmával együtt elveszett.”

A folytatást nem nehéz elképzelni. Zimányi Józsefet harmincadik születésnapján, 1947. október 16-án letartóztatták; Beregszász és Ungvár börtönei után a lágervilágot ismerhette meg. Lemberg és Krasznojarszk után Dugyinka, ezután a sarkkörtõl kétszázötven kilométerre északra fekvõ Norilszk volt soron. A legutóbbi – Szolzsenyicin szerint – Kolima mellett a Gulag-szigetcsoport legnehezebb, leginkább embert próbáló helye volt. A kényszermunkalágerbõl 1953. január 3-án, a számûzetésbõl 1955. május 13-án szabadult.

Az egykori lelkész vaskos könyve alapos részletességgel megírt életrajz. Megismerhetjük belõle szüleit, gyermekkorát, teológuséveit, lelkészi szolgálatának kezdetét. A mû emellett természetesen bepillantást enged a lágerek kegyetlenséggel, gonoszsággal és mérhetetlen emberi nyomorúsággal teli világába. A szerzõ egy olyan hívõ ember szemszögébõl láttat mindent, akit az átélt borzalmak nem távolítottak el Urától, hanem még inkább megerõsítettek hitében. A követés, Isten akarata tiszteletben tartásának fontossága már az elfogatásáról és kálváriája kezdetérõl szóló rész olvastán nyilvánvalóvá válik. Errõl Zimányi József a következõket vetette papírra: „Elindultunk a »jéghegyek felé«, a »tûzoszlop« vezetésével. Ebben biztosak voltunk, és az õ tûzoszlopa világított az egész úton, egész idõ alatt, és olvasztotta körülöttem a jeget. Ezt a tûzoszlopot láttam még az északi fényen át sugárzó csillagok ragyogásában is.”

Ez az életrajz nem szépirodalmi igénnyel íródott, így nem hasonlítható Szolzsenyicin mûveihez sem. Vitathatatlan erénye azonban, hogy ki-ki elsõ kézbõl kap õszinte, hiteles információkat a „pokol elõszobájából” olyasvalakitõl, aki magát „felsõbb hatalmasság alá rendelt” embernek nevezte. És – amint írásából kiderül – valóban az is volt. Minden alkalmat megragadva, ahol és amikor csak lehetett, bizonyságot tett az Úr nagyságáról, kegyelmérõl és szeretetérõl. Könyvében többször írt arról, hogy „nekem van egy antennám, ez veszi az adásokat felülrõl. (…) Ez az antenna a hit… Aki az élõ Istennel kapcsolatban van, az hallja a szavát.”

A láger és a hazatérés utáni évekrõl szóló fejezetekkel és az igehirdetésekkel záruló kötet jó szívvel ajánlható mindazoknak, akik szívesen olvasnak életrajzi írásokat. Olyan könyvet vehetnek kézbe, amelybõl egy hívõ életének példáján keresztül többet megtudhatnak és tanulhatnak arról, hogy Isten miként tanítja, vezeti és óvja engedelmes tanítványát – minden körülmények között.

Gazdag Zsuzsanna


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élõ víz
Fogyatékkal élõk
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Hálaadás Békéscsabán
A megtalált tovább keres
Mevisz családos tábor Bonyhádon
Keresztutak
Magyarországi szlovákok napja
Vendégségben az EVT-nél
Házátadás Szarvason
Tabuk nélkül
Evangélikusok
Vegyes páros
Zulauf Henrik (1893–1956)
e-világ
Kéretlen postánk kezelése
Keresztény szemmel
A rossz problémája és a vb-döntõ
„Európai polgár vagyok”
Öt perc – avagy egy címlapfotó története
Szerelem (elsõ) hallásra
A show és a valóság
A hét témája
Északiak északon
A norvég–magyar egyházi kapcsolatok múltja és jelene
Most már több, mint egy ország a térképen
Istentisztelet Robekkben
evél&levél
Ahol elfogynak a hívek…
A közelmúlt krónikája
Országos német emlékhely és emlékmû avatása Budaörsön
A „muszosok”
Koszorúzás – tizenhatodszor
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
A kántorok Isten emberei
Régi történet – új fejezet
Egy hatalmasság alá rendelt lelkész bizonyságtétele
Királyi éj a nyári napfordulón
Farsang a nyárban
Afrikai gospelzene Magyarországon
Mazsolás-kókuszos karikák
A vasárnap igéje
Az légy, aki vagy!
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Sok vallás: egy Isten?
Szószóró
Ismerem
Cantate
Az emberi üdvösség gyógyszere
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 28 Egy hatalmasság alá rendelt lelkész bizonyságtétele

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster