Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 33
- Bizalomra épített ház
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Bizalomra épített ház
Beszélgetés az Oltalom Szeretetszolgálat intézményvezetőjével
A nyíregyházi Oltalom Szeretetszolgálat 2007 őszétől kibővíti tevékenységét. Akkortól nem csupán a hajlék nélküliek napról napra élését segíti, hanem támogatja őket abban is, hogy minél könnyebben vissza tudjanak térni a családjukhoz, illetve a társadalomban egykor elfoglalt helyükhöz. Mindezt annak érdekében, hogy ne csak testileg, fizikálisan, hanem lelkileg is meggyógyuljanak. A részletekről a Mozambikból érkezett Dezanove Bartolomeu Inaciót, az intézmény vezetőjét kérdeztem, aki a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett szociológus-szociálpolitikus diplomát 1997-ben.
– Az előzmények a legfontosabbak. A megyeszékhelyen több száz hajléktalan él, sokukról még nem is tudunk. Jelenlegi intézményünk kapacitása nem bizonyult elegendőnek, csak kevés embernek tudunk helyet biztosítani. A jelenlegi Árpád utcai épületünk infrastrukturálisan elmaradott és korszerűtlen. Mindennap szembesülünk azzal, hogy egy ennél sokkal nagyobb intézményben tudnánk csak megfelelően ellátni a hozzánk érkezőket. Ha felépül az új komplexum, lehetőségünk lesz a rehabilitációra. Ezáltal elindíthatjuk a társadalmi reintegrációt, amely egyben munkahelyi reintegráció is lehet. Amikor elkezdtem keresni a lehetőséget, hogy miként tudnánk bővíteni meglévő intézményünket, megakadt a szemem egy humánerőforrás-fejlesztési programon, amely pont beleillett a profilunkba. Ehhez kapcsolódott a munkaerő-piaci reintegráció, melyet szintén fel kellett vállalnunk a pályázati kiírás alapján.
– Hogyan láttak neki a munkának?
– Megpróbáltuk feltérképezni, hogy az ott lakó embereknek mire van szükségük. Nyíregyházának egy fejlesztésre váró, elmaradott kerületéről van szó, amely meglehetősen leromlott állapotban van. A hatalmas piac közelségéből és az igények felméréséből azt a következtetést vontuk le, hogy az emberek leginkább a munkanélküliségtől, a társadalmi integráció hiányától, a megfelelő higiénia nélkülözésétől szenvednek.
– Az önkormányzati szociális ellátóhálózat is jól működik, mégis egyházi segítséggel, egyházi inspirációra alapították az intézményt. Miért tartja fontosnak, hogy egy egyház is részt vállaljon a munkában?
– Az Oltalom Szeretetszolgálat ideológiai alapja megegyezik az evangélikus egyház által vallottakkal, az evangélikus gondolkodásmóddal, és közös az emberek iránti felelősségérzetük is. Ezt meg is fogalmaztuk abban az okiratban, amelyet Fabiny Tamás püspök helyezett el augusztus 3-án az alapkőben. Minden esetben el szeretnénk érni azt, hogy szolgálatunk erősítse meg klienseinket a világban megtalált helyükön, és hogy erősebb legyen a kapcsolatuk mind Istennel, mind pedig a többi emberrel. Ennek a bizalomnak a helyreállítása az egyik feladatunk. Minden projektünk erre támaszkodik. Októberben szeretnénk szakemberekkel együtt pontosan kidolgozni, hogy miként tudjuk mindezt megvalósítani a mindennapokban.
Laborczi Géza, az intézmény lelkésze életünk meghatározó személye lesz, hiszen nemcsak az ünnepeken, hanem a hétköznapokban is itt lesz velünk. Külön helyiségben, egy kápolnaszerű teremben lehet majd istentiszteletet tartani, keresztelni vagy akár lelkipásztori beszélgetést folytatni. Ezenkívül Laborczi Géza nagyon jól ismeri a közösségépítés módját – különösen az ifjúság körében. Ebben, reméljük, segítségünkre is lesz.
– Hogyan szereztek minderre anyagi forrást?
– Az EU-s pályázaton, amely kettős finanszírozású: európai uniós és hazai kormányzati támogatást is kaptunk, emellett az önkormányzat segítségével építjük az intézményt. Reméljük, hogy mind a megyének, mind pedig a városnak a javát szolgálja majd az a projekt, amelynek az első ütemben elkészítendő épületét jövő ősszel szeretnénk felszentelni.
Horváth-Hegyi Olivér
Regionális hozzárendelés:
Nyíregyházi Evangélikus Egyházközség
::Nyomtatható változat::
|