Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 08
- Bemutatkozik a Szegedi Evangélikus Egyházközség
Kultúrkörök
istentisztelet-közvetítés a rádióban
Hozzászólás a cikkhez
Bemutatkozik a Szegedi Evangélikus Egyházközség
A reformáció elterjedése Szegeden az 1500-as évek közepére tehető, amikor a Wittenbergben végzett papok, Abádi Benedek és Szegedi Kis István elkezdték működésüket. Szegedi Kis István ó- és újszövetségi elemzései és szép, himnuszra emlékeztető énekei („Jövel, Szentlélek Úristen”, „Irgalmazz, Úristen” és így tovább) nagy hatást gyakoroltak a maguk korában.
Az istentiszteletek fő imája a Miatyánk, súlyponti része a bibliai textusra épülő igehirdetés lett – mindezek magyar nyelven hangzottak. A szertartások is egyszerűsödtek.
Az üldöztetések nehéz évszázadai után II. József 1781-ben kiadott türelmi rendelete a protestánsoknak szabad vallásgyakorlatot biztosított, továbbá templomok és iskolák építését is megengedte.
Az 1836–1846 között még szórványként működő evangélikusok 1847-ben a szegedi reformátusokkal összefogva alakultak a hódmezővásárhelyi anyaegyház leányegyházává, majd 1860-ban önálló egyházzá. Ekkor történt a szegedi ágostai hitvallású evangélikus imaház felszentelése is.
Az egyházszervezés évtizedeiben következett be a nagy katasztrófa, az 1879. március 12-i árvíz, amikor a Tisza hömpölygő árja – romba döntve Szeged csaknem hétezer lakóházát – elpusztította az evangélikus egyház épületeit is. Helyi, országos és nemzetközi (Németország, Hollandia, Norvégia, Amerika) összefogással, Kossuth Lajos hathatós támogatásával 1881-ben felépült a belvárosi Tisza Lajos körút 16. szám alatt a Schulek Frigyes műépítész által tervezett, szép, román stílusú templom-parókia-gyülekezeti ház épületegyüttes. Az épület városképi jelentőségű különlegesen kialakított tornyával, színes dísztégla burkolatával, a homlokzatán látható festett üveg Luther-rózsával és kovácsoltvas kapuval ellátott kerítésével.
Ma Szegeden és vonzáskörzetében körülbelül háromezer evangélikus él, akiknek egy kisebb része gyakorolja vallását. Templomi istentiszteletet vasárnap 10 órakor és csütörtökön 18 órakor tartanak. A visszakapott, Osztróvszky u. 5. szám alatti iskolában idősek klubja működik, ahol minden héten istentisztelet és bibliaóra van. Itt folyik – egyre növekvő létszámban – minden korosztály számára a gyülekezeti hitoktatás is. Szegedről gondozzák a makói és a kisteleki gyülekezetet is.
::Nyomtatható változat::
|