Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 39
- Részecskegyorsítóba teszik a holt-tengeri tekercseket
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Részecskegyorsítóba teszik a holt-tengeri tekercseket
Brit kutatók egy speciális részecskegyorsítóban az univerzum egyik legerősebb fényforrásával világítják át a holt-tengeri tekercsekhez hasonló törékeny dokumentumokat, mert reményeik szerint így megismerhetjük a mostanáig olvashatatlan oklevelek és pergamenek titkait.
A brit szakértők egy korábban épített eszközzel vizsgálják meg azokat a régi dokumentumokat, amelyek túl törékenyek és sérülékenyek ahhoz, hogy kicsavarják vagy felnyissák őket.
A gyémántszinkrotronnak nevezett készülék a napnál tízmilliószor nagyobb intenzitású röntgensugarakat állít elő, és ez lehetővé teszi a kutatók számára, hogy a korábbi teszteknél sokkal alaposabb fizikai és kémiai vizsgálatot végezzenek a mintákon. A készülék az oxfordshire-i Didcot egyik futurisztikus épületében található, amelyet február óta használnak a kutatók.
Tim Wessnek, a cardiffi egyetem professzorának a tájékoztatása szerint elsőként a holt-tengeri tekercseket szeretnék átvilágítani, amelyeket 1947 és 1956 között találtak meg; jelenleg közel nyolcszázötven darab áll a kutatók rendelkezésére.
A tekercsek egy részét a mai napig nem tudták megvizsgálni, mert a kutatók attól tartottak, hogy komoly bajuk eshet. A szinkrotronban azonban végre olvashatóvá válnak majd az ismeretlen szövegrészletek is.
A kutatók később az amerikai Függetlenségi nyilatkozatot is szeretnék hasonló teszteknek alávetni.
MTI
::Nyomtatható változat::
|