Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 20
- A Biblia éve Erdélyben
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
A Biblia éve Erdélyben
Ha az 1990-ben lezajlott rendszerváltás más pozitív következménnyel nem járt volna, mint hogy a határon túl élő magyarsággal természetes módon felvehettük a kapcsolatot, és kölcsönösen meglátogathatjuk egymást, már önmagában ez is nagy ajándéknak bizonyult volna a történelem Urától. Így történt ez most Sepsiszentgyörgyön a Brassói Evangélikus Egyházmegye lelkészi karával és az egyházmegyei közgyűlés kétszázötven főnyi résztvevőjével való találkozás alkalmából.
Teológiai konferenciára gyűltek össze a Romániában élő evangélikus-lutheránus egyház legnagyobb egyházmegyéjében szolgáló lelkészek és érdeklődő papnék az éppen tíz éve épült templom alagsorában, hogy Kendeh K. Péter lelkésznek, a Luther Kiadó igazgatójának ApCsel 8,26–40 alapján tartott igehirdetése nyomán lelkileg felkészüljenek a Biblia éve alkalmából tartott konzultációra.
A Zelenák József esperes, püspökhelyettes által szervezett együttlét főtémája A lelkipásztor és a Biblia volt. D.Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyar Bibliatársulat elnöke ezzel a címmel tartotta meg előadását, amelyben hangsúlyozta a Szentírás irodalmi, nyelvi értékét – ez Erdélyben különösen fontos –, majd pedig a Biblia hitre ébresztő, közösséget teremtő jelentőségét emelte ki. A lelkipásztor számára munkaeszköz is a Szentírás. Igehirdetésekre, bibliaórákra való készülés során örömmel szabad forgatnia, személyes hite épülésére pedig naponta kézbe kell vennie. Ha nem tenné, alkalmatlan eszközzé válna az egyház Urának szolgálatában!
Az előadáshoz korreferátumot tartott dr. Ioan Caraza ortodox professzor, a Romániai Felekezetközi Bibliatársulat főtitkára, aki a hagyomány és a liturgia felől közelítve emelte ki a Szentírás jelentőségét. Adorjáni Dezső Zoltán, a helyi evangélikus-lutheránus egyház püspöke és a Romániai Felekezetközi Bibliatársulat elnöke a Szentírás gyülekezeti kegyességben elfoglalt helyét jelölte ki. Az előadást és a korreferátumokat követően élénk vita alakult ki a lelkészek között.
Másnap a brassói egyházmegye közgyűlése előtt tartott istentiszteleten ugyancsak D. Szebik Imre prédikált. A gazdag és szép énekes liturgiát követően Lk 12,8–12 alapján szólt a Szentírás évének magyarhoni előkészületeiről, majd a tanúságtétel jézusi kötelezettségéről, amely a Szent Lélek erejével válik hatékonnyá. Ebben nemcsak a lelkészeknek, de a gyülekezet minden tagjának a szolgálata kitüntetetten fontos és elengedhetetlen.
Kendeh K. Péter lelkész, kiadóigazgató a Biblia fordításának fontosságáról, kiadási lehetőségeiről és terjesztési adottságairól tartott számottevő érdeklődést kiváltó előadást. Külön kiemelte az Erdélyben létrehozható terjesztési központok gondolatát; ezek most, amikor mindkét ország tagja az Európai Uniónak, sokkal könnyebben megvalósíthatók, mint korábban.
A sepsiszentgyörgyi evangélikus templom gyülekezetének erőteljes éneke az összetartozás és az Isten-dicséret szép kifejezéseként visszhangzott a szívekben.
Sepsiszentgyörgy a Székelyföld nagy többségében magyarok lakta, 65 ezres városa. Hangulata és fejlődése – egyetemi fakultás épül a városban – mutatja a romániai gazdasági előrelépés örvendetes jeleit. A napi gondok őszinte feltárása mellett ezt volt hivatott egyházilag, lelkileg is számba venni a Zelenák József esperes és Bartha János megbízott egyházmegyei felügyelő vezette közgyűlés jelentéssorozata. A hagyományosan szívből jövő székely vendégszeretet fehér asztal melletti beszélgetései azonban éppoly fontosnak bizonyultak, mint a közösség előtt elhangzott előadások.
EvÉlet-infó
::Nyomtatható változat::
|