Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 20 - Bemutatkozik a Sepsiszentgyörgyi Evangélikus- Lutheránus Egyházközség

Istentisztelet-közvetítés a televízióban

Bemutatkozik a Sepsiszentgyörgyi Evangélikus- Lutheránus Egyházközség

Egyházközségünk megalakulása a második világháború kezdetéhez kapcsolódik. 1940-ben az egyházkerület a Háromszék és Csík vármegye területén élő evangélikusokból Sepsiszentgyörgy központtal önálló missziói kört létesített. Ebben az időben Háromszék területén 765 evangélikus élt. Túróczy Zoltán tiszakerületi püspök elismerte a missziói kört és anyagi támogatásban részesítette. A Budapest-Kelenföldi Evangélikus Egyházközség testvéregyházává fogadta a missziói kört, úrvacsorai kegyszereket ajándékozott, és havi ezerkétszáz pengő segélyt ajánlott fel számára.

1942-ben az egyházközség megvásárolt egy ingatlant, és átalakította az egyház céljainak és szükségleteinek megfelelően. Akkor 1305 egyháztagot tartottak nyilván. A megnövekedett lélekszám nem természetes szaporulat, hanem az 1940-ben meghúzott országhatár következménye volt.

A történelmi események következtében 1947-ben a székelyföldi missziói egyházközség elszakadt addigi főhatóságától. Megszűnt az anyaország által nyújtott támogatás, a lélekszám pedig a felére csökkent. Az 1946-ban Hosszúfaluban tartott egyházkerületi közgyűlés a székelyföldi missziói egyházközséget a brassói egyházmegyéhez csatolta.

Azóta több lelkész is szolgált – hosszabb-rövidebb ideig – az egyházközségben: Báyer Aurél, Kovács László, Jakab Mihály. 1956-ban Fejér Katalin került a gyülekezetbe; ő negyven éven keresztül szolgált hűségesen. Mivel az első imaházat és a körülötte levő épületeket a „városfejlesztés” indokával lebontották, az ő nevéhez fűződik – többek között – a második imaház kialakítása is, ahol a jelenlegi templom megépítéséig és felszenteléséig tevékenykedett a gyülekezet.

Templomunk ebben az esztendőben ünnepli felszentelésének tizedik évfordulóját. Isten különleges, nagy kegyelméről, irántunk való nagy szeretetéről beszél a templom. Harangjai vasárnapról vasárnapra hívogatják híveinket istentiszteletre. Városunkban és a hozzá tartozó szórványban ezer evangélikus él. Mindannyiunk számára templomunk jelenti az egymással és az Istennel való találkozást.

A gyülekezet lelkésze 1996 óta Zelenák József, felügyelője pedig Hankó Dénes. Húsz presbiter dolgozik azért, hogy a gyülekezet mindenkinek otthona lehessen. Kántorunk Kerekes János, a gyülekezet kórusának pedig Pál Gecse Mihály zenetanár a vezetője. Nagy Adél segédlelkészként szolgál. Abban a hitben végezzük mindannyian a ránk bízott munkát a gyülekezetben, hogy ezáltal mi is hozzájárulunk Isten országának az építéséhez.

Ézsaiás könyve – a kiválasztottság
Stop
Hálaadás a „reménység templomában”
Élő adásban