Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 20 - Sózzunk!

Sózzunk!

Egyház a társadalomban

A gyülekezetekben egymás mellett élők jól ismerik egymást. Szinte nyitott könyvnek gondoljuk a másik életét. Talán bízni is tudunk a másikban. A hitelesség azonban nem a látható értékek alapján jön létre, hanem a belső, mély mozgásokban. Itt is mérvadó a Hegyi beszéd tanítása: „…ne az emberek lássák, hanem Atyád, aki rejtve van…” (Mt 6,18) Nem a plakát, a hirdetés vagy az e világi elismerés látványos keretei a fontosak, hanem a belső, valójában „titkos világ”, a jutalmak hajszolásának elkerülése.

Nem kevés a feladatunk! A társadalom pezsgő, zajos, sokszínű életében kell a ma is időszerű jézusi gondolkodást, a keresztény életformát érvényre juttatni, vállalni, hasznossá és vonzóvá tenni. Többszörös kölcsönhatásról van szó. Arra is szükség van, hogy a misszió jelentse a közjó szolgálatát a társadalomban. Az egyház időt és lehetőségeket kap Urától korábbi mulasztásainak, tévedéseinek korrigálására. Éljen velük bátran és felelősséggel, de soha ne éljen velük vissza!

Fontos feladatunk az egyház vagyonának rendben és működőképes állapotban tartása. Ez a gyülekezetekben kezdődik: templomok, lelkészlakások, egyéb ingatlanok megóvásával, de kisebb tárgyi és írott emlékeinkről sem feledkezhetünk el. A jelen mindig a múlton áll.

A „gettósodás” veszélye nemcsak az Ószövetség szent népét, Izráelt kísértette meg és fenyegette, hanem az Újszövetség szent népét, az egyházat is. Sem Izráel népének, sem pedig az egyház népének nem lehet életformája a „gettó”! Ne törjük meg lendületünket! Mindannak, amit Isten, a mindenség Ura és Jézus Krisztus, az egyház Ura éppen rajtunk keresztül, általunk akar elvégezni a világban, ne legyünk a fékezői!

Az első pünkösd után vagyunk. A Szentlélek Úr Isten nemcsak létrehívta az anyaszentegyház drága közösségét, hanem megtartja, lendületben tartja és megőrzi, hogy mindenben megfelelhessen rendeltetésének, küldetésének. Ez a lendület legyőz minden gátló tényezőt. Jézus legyőzi a vihart az „élet tengerén” is! (Mt 8,23–27)

Nem kevés tehát a reménységünk! A keresztények számára a futurológia tulajdonképpen eszkatológia, az pedig krisztológia. Az egyház hite szerint személyes életünk végének és megújulásának reménysége összefonódik az egyház és a világ célhoz érésének, megújulásának reménységével. Krisztus végső visszajövetele hozza el az ítéletet és a teljességre jutást, az egyház és a világ életének végét, azaz célba jutását, az új kezdetet Isten országában, az „új ég, új föld” világában.

Ez az eljövendő világ bűn, szenvedés és halál nélküli lesz, mert teljesen betölti a Szentháromság Isten dicsősége. (Róm 11,36) Hittel hagyatkozzunk Krisztus ígéretére! (Mt 28,18b–20) A „só” szolgálata (Mt 5,13) állandó feladatunk.

Dr. Barcza Béla

Ézsaiás könyve – a kiválasztottság
Stop
Hálaadás a „reménység templomában”
Élő adásban
Sátoros ünnep Vargabokorban
Magyaros hangulat az ovibálon
A reformáció üzenetének négy oszlopa
A Biblia éve Erdélyben
Bajor–magyar egyházvezetői találkozó
Ifjúsági konvet Bajorországban
Burmai bonyodalmak
Pünkösdi ajándék
Szicíliai szinódus
Töviság közt fehér madár
Lelkészi szolgálattól az istentagadásig
Túlnépesedés vagy túlfogyasztás?
Dicsérendő Szentháromság
Hit-eles és hitel-es
Kitett gyapjúfürtök
Sózzunk!
Kulcskérdés
Újabb út a Könyvhöz
Vezetés és menedzsment az egyházban és a diakóniában
Bevezetés Jonathan Edwards gondolkodásába
Egészséges indítvány
Személyes történelem
Hálóba gabalyodva
Áldás a motorosoknak
A Szélrózsa pályázati felelőse
Bölcs Náthán
Lázár Ervin- emléknapok
Széphalmi Mercurius Veridicus
Jézus képregényben
Bemutatkozik a Sepsiszentgyörgyi Evangélikus- Lutheránus Egyházközség
Jézus Krisztusban nyílik a Szentháromság titka
ÉnekKincsTár
Téged, Úristen, mi, keresztyének dicsérünk és áldunk

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 20 Sózzunk!