Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 20
- Széphalmi Mercurius Veridicus
Kultúrkörök
Békéscsabai bravúr a szónokversenyen
Hozzászólás a cikkhez
Széphalmi Mercurius Veridicus
| 53.jpg |
A Református Pedagógiai Intézet (RPI) Ónod Község Önkormányzatával együttműködve 2007-ben indította el a Mercurius Veridicus szónokversenyt. Idén az RPI a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Hivatala Oktatási és Művelődési Főosztályának közreműködésével hirdette meg a határainkon túl nyúló rendezvényt. Akárcsak tavaly, ez évben is a magyarországi és a határokon túli egyházi középiskolák 10–11. évfolyamos tanulói számára szólt a meghívás, ám ezúttal Borsod-Abaúj-Zemplén minden középiskolájából nevezhettek diákok a versenyre.
A nemes versengés céljai között szerepel, hogy méltóképpen hozzájáruljon jeles évfordulók megünnepléséhez. Ebben az esztendőben a Magyar Nyelv Múzeumának megnyitóünnepség-sorozatába illeszkedett a rendezvény. Az elődöntők Gyulán, Budapesten, Miskolcon és Kolozsvárott zajlottak, a döntő helyszínéül pedig az április 23-án átadott Magyar Nyelv Múzeuma szolgált Sátoraljaújhely-Széphalomban.
A szónokverseny döntőjének írásbeli fordulója április 25-én zajlott, s ezen Egressy Gábor születésének kétszázadik évfordulójához kapcsolódva az alábbi témában kaptak feladatot a diákok: a magyar színészet, a magyar színészek szerepe az anyanyelv ápolásában, a nyelvi normák és a nyelvi minták közvetítésében. Másnap – a szóbeli forduló során – a versenyzők egyik feladata természetesen az általuk megírt beszéd előadása volt, a másik – a kötelező – pedig a Mátyás király intelmei az ezredfordulón címet viselte.
A zsűri elnöke dr. Balázs Géza nyelvész volt, tagjai közé meghívást kapott a tavalyi Mercurius Veridicus szónokverseny győztese, Balázsfalvi Balázs is.
A döntőbe jutott tizenkét tanulóból egy diák egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni a megmérettetésen. Jóllehet a versenyzők között a fiúk voltak többségben (szám szerint heten), a dobogó mindhárom fokára lányok állhattak: harmadik helyen végzett a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény diákja, Lobmayer Lili; második lett a miskolci Földes Ferenc Gimnázium tanulója, Sepsi Gréta; az első helyen pedig ugyancsak a békéscsabai evangélikus gimnáziumból érkezett Lehoczki Adrienn végzett. A versenyt a miskolci Géniusz Könyváruház és a budapesti Tinta Kiadó támogatta.
G. J.
::Nyomtatható változat::
|