Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 20 - Bevezetés Jonathan Edwards gondolkodásába

Bevezetés Jonathan Edwards gondolkodásába

83.jpg
Kevesebb mint egy éve adtuk hírül lapunk hasábjain, hogy 2007 májusában a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara nemzetközi konferenciának adott otthont (Jonathan Edwards Európában – Megkésett tudósítás egy igen jelentős egyháztörténeti konferenciáról; EvÉlet 2007/31. szám). A tanácskozás célja az volt, hogy „Amerika teológusa” – sokak szerint a valaha is élt legnagyobb amerikai teológus–, Jonathan Edwards (1703– 1758) bemutatkozhasson az „öreg” Európának.

Egy évvel a rendezvény után az elhangzott előadások immár magyarul is olvashatók. A kötet célja, hogy e 18. századi polihisztor (teológus, filozófus, esztéta, bibliatudós, történettudós, igehirdető, ébredési mozgalom vezetője, indiánok miszszionáriusa) jelentőségére rámutasson, személyiségét egyszerű és érthető módon hozza közel a magyar érdeklődőkhöz. A kálvinista Jonathan Edwards az amerikai „nagy ébredés”-nek volt az egyik vezéralakja, s az ébredés lecsengése után annak tanulságairól írt munkái a 21. század elején a vallásilag tarka, posztmodern világban élő keresztényeknek is komoly segítséget adhatnak.

A magyar változat nemcsak az előadások magyar nyelvű fordítását adja kézbe, hanem az előadásokhoz készült referátumok szövegét is. A címlapon Jonathan Edwards a magyar származású iparművész, Breuer Marcell székéből tekint az olvasóra.

A magyarul eddig megjelent három Edwards-mű: Ébredés az egyházban (Koinonia, Kolozsvár), Értekezés a vallási indulatokról (Gondolat, Budapest), Az igaz erény természete (Helikon, Budapest) mellé nélkülözhetetlen kézikönyv ez a kötet, amely segítséget adhat abban, hogy hazai teológusok, irodalomtörténészek, filozófusok, esztéták, egyháztörténészek, vallástörténészek, bibliatudósok, amerikanisták számára megnyissa kapuját a magyarországi Edwards-kutatás.

Amerika teológusa – Bevezetés Jonathan Edwards (1703–1758) gondolkodásába. Szerkesztette Fabiny Tibor és Tóth Sára. Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Egyházkerület – Hermeneutikai Kutatóközpont. Ára 1200 forint. Megvásárolható a Luther Kiadó könyvesboltjában (1085 Budapest, Üllői út 24.), valamint a Huszár Gál papír- és könyvesboltban (1054 Budapest, Deák tér 4.) is.

E. É.

Ézsaiás könyve – a kiválasztottság
Stop
Hálaadás a „reménység templomában”