EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 37 - Istenem úgy szeret

ÉnekKincsTár

Hozzászólás a cikkhez

Istenem úgy szeret

„Mily szép és gyönyörû, ha a testvérek egyetértenek…” – hangzik a Szentháromság ünnepe utáni tizenhetedik vasárnap bevezetõ zsoltárának (introitusának) antifónája a 133. zsoltár szerint (Zsolt 133,1; LK).

Ezen az ünnepen az evangélium szavai az óegyházi perikópa alapján a vízkóros szombati meggyógyításáról beszélnek, illetve alázatosságra és jótékonyságra intenek: „Mert aki felmagasztalja magát, megaláztatik, aki pedig megalázza magát, felmagasztaltatik.” (Lk 14,11) E gondolatok visszaköszönnek az epistolai szakaszban, mely arra tanít, hogy „egy az Úr” (Ef 4,5), s csakis õvele és õbenne lehetünk alázatosak, szelídek, türelmesek, szeretettel teli, békés emberek a hit és a keresztség által.

E vasárnap témája: Krisztusban egy az egyház. Az ünnep graduáléneke az Istenem úgy szeret (EÉ 446), mely Ahasverus Fritzsch (1629–1701) dallamával – kinek csupán ez az egyetlen dallama szerepel az Evangélikus énekeskönyvben – s Christian Fürchtegott Gellert (1715–1769) szövegével található meg énekeskönyvünkben.

Gellert szegény körülmények között élõ evangélikus lelkészcsalád ötödik gyermekeként látta meg a napvilágot. Teológiai tanulmányokat folytatott, majd elsõsorban költészettel, retorikával, erkölcsfilozófiával foglalkozott, s korának, a 18. századnak a legkedveltebb költõje volt hazájában, Németországban.

Talán legismertebb szövege az énekeskönyvünkben saját dallamával megtalálható 58. ének, a Mily nagy az Úr kegyelmessége. Igen nagy népszerûségnek örvendett 1757-es keltezésû Geistliche Oden und Lieder címû kötete; ebbõl való mai énekünk is.

A költõ „vallásos ódáinak és dalainak” szövege több zeneszerzõt is megihletett, például Carl Philipp Emanuel Bachot, a nagy Johann Sebastian másodszülött fiát vagy a neves bécsi klasszikus zsenit, Ludwig van Beethovent.

Ami az énekeskönyvünkben használt dallamot illeti, az eredeti szövegnek ez a második dallamváltozata. Az ének közepén modulatív, illetve szekvenciális fordulatokkal találkozhatunk, mely a korszak énekei között nem számít szokatlannak, hiszen a 17. századi korálok már egyéni szerzemények az elõzõ kor anonim jellegû énekeihez képest. A dallam népszerûségét mutatja, hogy Johann Sebastian Bach négyszólamú korálfeldolgozásai között öt harmonizáció is megtalálható hozzá.

Az ének elsõ két verse az Úr irántunk való szeretetébõl kiindulva világítja meg számunkra, hogy nekünk is szeretnünk kell felebarátainkat. Azonban nem szabad tétlenül várnunk embertársunk segítségkérésére. Ha igazán tudjuk, mi a felebaráti szeretet, mi elõzzünk meg az õ „ínségét, bánatát”. Az Efezusi levél soraira utalva – „Egy a test, és egy a Lélek, aminthogy egy reménységre kaptatok elhívást is…” (Ef 4,4) – a harmadik strófa ezt is a szeretet gondolatával egészíti ki.

A Szentírás szavait jelenlegi földi életünkre és gondjaira, problémáira felelteti meg a költõ. „Te hozzám mindennap / Kegyelmes vagy, Istenem, / S én ne lennék-e jó / Ahhoz, ki vét ellenem? / Segíts azt szeretni, / Kinek te Atyja vagy, / Akihez jó voltod, / Mint énhozzám, oly nagy!” (4. versszak) Végül az utolsó vers a megváltás misztériumát tárja elénk Jézus Krisztus által, s mintegy dicsõségmondással (doxológiával) zárja a verset.

E heti fõénekünk legfontosabb feladatunkról, az egymás iránti szeretetrõl és megbékélésrõl szól, mely magának az Úristennek a szeretetébõl táplálkozik. Énekeskönyvünk Keresztyén élet címû fejezetében található, s rímel a Szentháromság ünnepe utáni tizenharmadik vasárnap énekére, Sántha Károly nyolcvan éve elhunyt evangélikus lelkész versére: „Testvéreim javáért / Fáradnom, küzdenem / Adj erõt, örök Isten, / Én édes Istenem.” (EÉ 455) Másik vezérgondolata az, hogy egy test tagjai vagyunk, s ha ez így van, akkor bizonyosak lehetünk Luther szavaiban: „…mihelyt a legkisebb baj ér, ég és föld, valamennyi angyal és szent mellettünk kiált.”

Zárógondolatként hadd térjek vissza az introitus zsoltár antifónájához, de immár Károli Gáspár fordítását használva: „Ímé, mily jó és mily gyönyörûséges, a mikor együtt lakoznak az atyafiak!”

Abaffy Nóra


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
A Filippi levél – barátság
Elsõ hívás – az országos evangélizációra
HETI ÚTRAVALÓ
Egyházunk egy-két hete
Nagy munkáért adtak hálát Kisbaboton
Strong woman
Nagyobbra újítottak
A kétnyelvûség érték és lehetõség
A szeretet évtizedes otthona
Beosztott lelkészek találkoztak
Egyházmegyei elnökségek találkozója
Keresztutak
Miseruha Mátyás palástjából
Közösek az imádságban
„Van kiút”
Istentiszteleten a piknikezõk
„Van kiút” II
Evangélikusok
Az egyházi iskolák államosítása
Becsengetés után
A kétarcú egyetemes felügyelõ
A csend és a hangzavar ébresztõ ereje
e-világ
Oikosnet
Tiltott szerek
Keresztény szemmel
Jegyzetlapok
Szabadság és kötöttség
evél&levél
Az aratnivaló sok, a munkás kevés…
Láthatatlan Színház – látható eredmények
Közlemények, nyilatkozatok
Evangélikus gyülekezetimunkatárs- képzõ tanfolyam
Pontosítás
A közelmúlt krónikája
Templomjubileum Fazekasvarsándon
Tudósítás a világ végérõl
Jótékony mûszer
E heti Luther-idézet
Luther Idézet
Kultúrkörök
Rendeljen padot reformációra!
Költõpap-emléknap
A magyar nyelv és könyv ünnepe a budai Várban
Bibliai alakok: Gád és Nátán
A holló, a kutya és a szarka
Húszmillió éves lábnyomok között
A vasárnap igéje
Isten matematikája – elsõ óra: az egy
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Gyermekvár
Kedves Gyerekek!
ÉnekKincsTár
Istenem úgy szeret
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 37 Istenem úgy szeret

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster