Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 17
- Két évtizede zarándokolnak
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Két évtizede zarándokolnak
Évfordulós beszélgetés a szentföldi utakat (is) szervező ÖTK vezetőjével
A Magyarországi Református Egyház Zsinata akkori lelkészi elnökének bábáskodása mellett húsz évvel ezelőtt indult első ízben ökumenikus zarándokcsoport a Szentföldre. Nyugalomba vonulása óta dr. Tóth Károly püspök az Ökumenikus Tanulmányi Központ (ÖTK) vezetőjeként gondoskodik arról, hogy „Jézus nyomában” mottóval továbbra is minden évben meghirdettessék ez a maga nemében egyedülálló, lelki élményekben is gazdagító zarándokút. Az évforduló apropóján mindenekelőtt arra voltunk kíváncsiak, hogy 1989-ben – tehát még a rendszerváltás, illetve az Izraellel való diplomáciai kapcsolatok normalizálása előtt – miként válhatott lehetségessé a zarándoklatok megszervezése.
– A magyarországi rendszerváltás hajnalán, 1988-ban a református zsinat lelkészi elnökeként láthattam vendégül Izrael állam hazánkban tartózkodó turisztikai miniszterét. A szívélyes megbeszélés során azt a kérdést is feltette, hogy mivel járulhatnának hozzá a magyarországi keresztények a két ország viszonyának javításához. Rövid gondolkodás után így válaszoltam: meg lehetne kísérelni olyan keresztény csoportok szervezését, amelyek felkeresik az Ó- és Újszövetség történeteinek helyszíneit. A magyarországi egyházakban, sőt azokon kívül is sokan vágyakoznak ellátogatni a bibliai helyekre, sokan szeretnék ily módon is gazdagítani ismereteiket. A miniszter üdvözölte a javaslatot, noha világos volt, hogy nekünk ezt csak akkor érdemes megpróbálnunk, ha olyan megbízható szentföldi partnert tudnak ajánlani, aki az általános turisztikai programok kínálatán felül is kész a bibliai történetek helyszíneinek behatóbb megismertetésére.
– Az átlagostól eltérő igények kielégítése Izraelben sem lehet egyszerű, annak idején pedig eleve számos előfeltételt kellett biztosítani… Hogyan sikerült?
– Húsz évvel ezelőtt még nem voltak hivatalos diplomáciai kapcsolatok Magyarország és Izrael között, de létesítésükre már érzékelhetővé váltak a szándékok. A vízum, a repülőjegyek beszerzése, a kényelmes szálláshelyek és a biztonság szavatolása nem volt magától értődő, de mindenütt segítőkészséget tapasztaltunk. Tőlünk egy teológiailag és a kulturális vonatkozásokat illetően egyaránt rendkívül felkészült, külföldi utak szervezésében is jártas professzor vállalta az összetett feladatot, mintegy tizenöt éven át ő vezette a zarándoklatot. Sajnos időközben elhunyt, de az isteni gondviselés alkalmas személyt rendelt utódjául.
– Mikor indult az első csoport?
– 1989 októberében. És az első zarándokcsoport – csakúgy, mint a többi – minden gond nélkül, ismeretekben és lelkiekben meggazdagodva térhetett haza. Az igen nagyszámú lehetőség közül természetesen nem minden bibliai helyet tudtak felkeresni, de a közismert emlékhelyek legtöbbjét láthatták; például azt a házat, amelyben a kánai menyegző zajlott, a Hegyi beszéd lankájának szépségét, a Holt-tengert és természetesen Dávid városát, Jeruzsálemet is – mindent nem is lehet felsorolni. Valami különleges lelki légkör vette körül a zarándokcsoportokat, talán ezért is voltak többen olyanok, akik később ismét jelentkeztek a meghirdetett utak valamelyikére.
– A két évtized alatt hány csoportot indítottak?
– Évente általában kettőt. Istennek legyen hála, semmilyen nehézség – sem egészségügyi, sem biztonsági – nem merült fel a két évtized alatt, így eleddig már ezernél is többen lehettek részesei az általunk szervezett zarándoklatoknak. Ezeket már többször követték idehaza is valódi ökumenikus testvéri találkozások. Nem meglepő ez, hiszen a csoportok kezdettől ökumenikusan szerveződtek, szinte minden keresztény felekezethez tartozó hívő előfordult már bennük. A szakértő magyar lelkész vezető nem csak a Bibliával összefüggő helyszínek ismertetéséről gondoskodott, hanem a napokat lezáró közösségi együttlétekről is. Az utakba egyébként csakhamar bekapcsolódtak erdélyiek, vajdaságiak, Nyugat-Európában élő, sőt még amerikai magyarok is.
– Mi volt a legkiemelkedőbb alkalom az elmúlt húsz év alatt?
– Az utak megindulásának tizedik évfordulóján, 1999-ben az izraeli partner megajándékozta a közben az Ökumenikus Tanulmányi Központ égisze alá került programot azzal, hogy a magyarországi keresztény felekezetek vezetői közül tizennégyen szinte teljesen ingyenesen vehettek részt a zarándoklaton – beleértve a repülőjegyet, az elszállásolást is. Ebben a csoportban volt például D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, aki most a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának az elnöke, de éppígy a római katolikus püspöki kar akkori elnöke, Seregély István érsek, sőt a szabadegyházak küldötte is. Itt jegyzem meg, hogy bár az 1991. július 18-án államilag regisztrált egyházias-kulturális civil szervezetté nyilvánított Ökumenikus Tanulmányi Központ nem utazási iroda, alapszabálya ugyanakkor lehetővé teszi zarándokutak szervezését. Az isteni gondviselés mindvégig gondoskodott hozzáértő és mélyen hívő érdeklődőkről, így a kezdetben nagy kétséggel fogadott elgondolás életképesnek bizonyult, és változatlanul az mind a mai napig.
– Úgy hírlik, hogy az úti programba vett szentföldi helyszínek köre tovább bővült…
– Az elmúlt évben a magyarországi római katolikus, református, evangélikus és baptista egyház megrendezte a Biblia évét. Ehhez való hozzájárulásként három zarándokútra került sor. Ezeknek a programját újszerűen alakítottuk. A résztvevők teljes Bibliát kaptak ajándékba, és a szentföldi helyeken a közösség egy-egy tagja olvasta fel az éppen az adott helyszínre vonatkozó igéket.
– Idén a gazdasági nehézségek és a közel-keleti háborús események új körülményeket teremtettek. Mégis szándékoznak indítani ez évben is csoportot?
– Igen, újra meghirdettünk egy tavaszi és egy őszi programot, és – szűkösebben ugyan, mint korábban, de – megindultak a jelentkezések. Annál is inkább, mert a gazdasági nehézségekre való tekintettel az izraeli partner engedményt tett. Mindez bátorító, mert hisszük most is, hogy a halál és a pusztulás erői felett végül győzedelmeskedik a húsvéti feltámadás hite.
E. É.
::Nyomtatható változat::
|