Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 17
- Száz éve született Poppé Béla fasori tanár
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Száz éve született Poppé Béla fasori tanár
Poppé Béla 1909. április 19-én született Tállyán, Zemplén vármegyében. Családi körülményeiről nem maradtak feljegyzések. Az egri Állami Dobó István Reálgimnáziumban végezte a középiskolát, 1929. június havában tett érettségi vizsgát.
Egyetemi tanulmányait a Sorbonne-on, a strasbourgi, a grenoble-i, a firenzei és a Pázmány Péter Tudományegyetemen végezte. Diplomáját az utóbbin vehette át 1940 szeptemberében mint olasz–francia szakos nyelvtanár és művészettörténész. Ennek birtokában kapott óraadó tanári állást a Fasori Evangélikus Gimnáziumban. Széles körű ismereteit ez évtől adhatta át növendékeinek. Kiválóan beszélte és oktatta az olasz és a francia nyelvet, de a spanyolban és a portugálban is járatos volt.
Óraadó tanári kinevezésével egy időben internátusi felügyelő tanári megbízást is kapott. Az olasz nyelv jelentős óraszámban való oktatása éppen fasori pályájának kezdetével esett egybe. Az 1940/41-es tanévben ötvenegy növendéke volt. A hivatalos tanrendi órákon kívül, mint az olasztanfolyam vezetője, a nyelv társalgási formában történő oktatását is vállalta. Az órarendi és a rendkívüli nyelvoktatást a gimnázium tanmeneti előírásainak megfelelően egészen az 1945/46-os tanévig folytatta, amikor is az V. humán osztályban valamennyi növendék az olasz nyelvet választotta, de a többi, felsőbb osztály tanulói is jelentős számban tanulták az olaszt. Emellett rajzot és művészettörténetet oktatott.
Poppé Bélát 1943-ban rendes tanárrá nevezték ki. Széles körű irodalmi jártasságát bizonyítja, hogy székfoglalójának témájául Pascoli (1855–1912) olasz költő életművét választotta. Az 1944/45-ös tanévben osztályfőnöki teendői mellett az Ifjúsági és Segítő Egyesületi Könyvtár őrévé és értekezleti jegyzővé választották. Az olasz nyelv, valamint a rajz és a művészettörténet tanítása mellett a francia nyelvet rendkívüli tárgyként oktatta.
A reá vonatkozó évkönyvi adatok a továbbiakban nem ismertek, mert iskolánk 1952-ig terjedő működéséről több évkönyvet már nem adtak ki. Mi, Poppé tanár úr egykori diákjai tiszteletre méltó, nagy műveltségű, tanítványait jóindulattal pártoló és szerető, határozott embert ismertünk meg benne, akinek tanító, intő, eligazító szavai ma is bennünk élnek. Nagyra becsültük széles körű műveltségét és emberi kvalitásait.
Poppé az olasz és a francia nyelv, valamint a művészettörténet oktatásának megszűntével csupán rajzot tanított, de hogy tanári állását megtarthassa, biológiatanári diplomát szerzett a természettudományi karon – hasonlóan Peskó Zoltán orgonaművész énektanárunkhoz –, és a továbbiakban ezt a tárgyat tanította nekünk. Ezek a biológiaórák igen emlékezetesek maradtak számunkra, hiszen az óra nagy részében elsősorban művészettörténetről esett szó. Igyekezett belénk plántálni klasszikus műveltségének széles körű ismereteit. S hogy ez gyakorlati valóság is legyen, rendszeres múzeumi látogatásokat szervezett, megismertetve és megszerettetve velünk Magyarország és a világ képzőművész nagyjainak remek alkotásait. Egyik társunk visszaemlékezésében írja: „A Fasort elhagyva, harminc év múltával belépve a Szent Péter-bazilikába jobban tudtam, hol és mi látható, mint az idegenvezető.”
A tanár úr magányosan élt. Lakása néhány utcányira volt csak az iskolánktól. Névnapján fogadott bennünket. Kifejezhettük jókívánságainkat. Legényéletét, azt hiszem, mi, tanítványai tettük melegebbé, és ezért háláját is éreztük. Amikor 1952-ben kényszerű válásra került sor, a hűvösvölgyi Balázs vendéglő zöld asztala mellett búcsúzott el tőlünk könnyesen, útravalót adva egy megható versben, melyben mind a huszonhatunknak egy-egy versszakot szentelt. És mi is búcsúztunk Poppé tanár úrtól és vele szeretett iskolánktól, becsült tanárainktól, akik egyetemi szinten oktattak, és nem hirdették, de gyakorolták a helyes pedagógiát, a szeretet vezérelte toleranciát.
Poppé Béla életének hatvanadik évében hunyt el 1969-ben. Születésének századik évfordulóján a farkasréti temetőben sírjánál fejet hajtva iránta érzett hálánk és emlékező szeretetünk jeleként koszorút helyeztünk el.
Dr. Sokoray Béla
::Nyomtatható változat::
|