Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 17
- Schelken Pálma emlékére
Evangélikusok
Búcsúzunk az Evangélikus Élet munkatársától
Hozzászólás a cikkhez
Schelken Pálma emlékére
1914–2009
Február 21-én töltötte be a 95. életévét, mégis kortalan volt.
Itt ülök a számítógépem elõtt, próbálom felidézni azt a sok emléket, mondatokba sûríteni azokat a pillanatokat, amelyek hétéves ismeretségünk alatt Pálma nénihez kötöttek. Közben újra és újra azon kapom magam, hogy képzeletben megint ott ülök budai lakásának nappalijában. Abban a bizonyos zöld fotelben, amelyben – sokszor bele sem mertem gondolni – hány és hány olyan író, költõ, zeneszerzõ ücsörgött, akik nekem csak az iskolai tankönyvekbõl voltak ismerõsek…
Minden látogatásomkor más és más kupac dedikált és recenzeálásra váró könyv és album sorakozott az asztalon, mellettük kiállítás-megnyitóra, könyvbemutatóra és egyéb kulturális rendezvényre szóló meghívók. Pálma néni pedig örömmel és csillogó szemmel mutatta õket, nézzem, milyen remek dologról fog írni a közeljövõben!
Mert valójában ez volt õ. Az utóbbi években többféle fizikai gyengeséggel és betegséggel küzdött, de egy pillanat alatt elfeledkezett róluk, ha valami kulturális érték került a kezébe. Élete volt, hogy újságíróként – a Magyar Rádió belsõ, majd a Magyar Nemzet és számos hetilap (közöttük három egyházi újság) külsõ munkatársaként – értéket közvetítsen. Különleges érzéke volt ahhoz, hogy a sok talmi közepette észrevegye a valódit. És különleges bátorság volt benne, hogy a legnehezebb években is kereszttel a nyakában hívjon meg a „vörös Csepelen” általa szervezett szabadegyetemre olyan elõadókat, akiket abban az idõben mellõzni illett. De Pálma néni – ahogy manapság mondanánk – ezt is „bevállalta”. Mint ahogy nem félt a technika haladásával sem lépést tartani.
„Te, drágám” – hívott fel egy nap a szerkesztõségben –, diktálom neked a mobilszámomat.” Néhány hónappal késõbb, karácsony másnapjának délutánján volt végre néhány szabad órája, amikor unokaöccse elmehetett hozzá, és megmutathatta neki, hogyan írja és formázza meg a cikkeit a számítógépen. (Ez körülbelül hat évvel ezelõtt lehetett, amikor Pálma néni már a 90. életévéhez közelített!) Amikor átfaxolta elsõ, komputerbõl kinyomtatott cikkét, elnézést kért, hogy nem e-mailben küldte, de – mint mondta – annyi ideje már nem volt azon a bizonyos délutánon, hogy még azt is megtanulja… Digitális fényképezõgépet is készült vásárolni, hiszen a szerkesztõségek jobban kedvelik az ilyeneken készült képeket, mint a hagyományos fotókat…
Pálma néni személyes varázsával mindenkit elbûvölt, akivel találkozott. Másfél éve engem kért meg, hogy kísérjem õt el a Zichy-kiállítás sajtótájékoztatójára. Kedves stílusával nemcsak a taxisofõrt vette le a lábáról, de jó volt látni, ahogy a különbözõ sajtóorgánumoktól jött újságírók is egymás után ölelték meg, felidézve akár a tíz-, húszéves vagy még régebbi közös emlékeket. Mert õ nyomott hagyott az emberekben.
Nappalijának és dolgozószobájának falai, szekrényei és polcai igazi kincseket rejtettek. Sok esetben saját kézjeggyel ellátott kincseket: Lehár Ferenc vagy Bartók Béláné dedikált fotója, Szabó Lõrinc gyorsíró ceruzája, Kosztolányi Dezsõ bögréje, Kisfaludi Stróbl Zsigmond vagy Búza Barna kisplasztikái – nem is lehet mind felsorolni, hány barátság tárgyi emléke volt nála látható. Õ pedig nagy szeretettel mesélt róluk, csakúgy, mint mostani barátairól. Saját családja nem volt, ám az ember mégis azt tapasztalhatta, nagyon sokan veszik õt körül; meglátogatásához idõpontot kellett kérni! Cikkei megjelenése után sok esetben vidékrõl is felhívták õt, hogy ismeretlenül is megköszönjék írását.
Schelken Pálma sok tekintetben példát adott: ahogyan szerette az embereket, a hazáját, és ahogyan hitében mindvégig kitartott. A pesterzsébeti evangélikus gyülekezet, amelynek egykor édesapja is volt felügyelõje, majd a Deák Téri Evangélikus Leánygimnázium, ahová azelõtt édesanyja is járt, fontos alapokat adott. De számára az ökumenizmus sem üres szólam volt csupán, hanem mindennapjainak fontos része – Pálma néni a tihanyi apátság Tetõtéri estéinek törzsközönségéhez tartozott.
Tudta, hogy egyszer neki is haza kell mennie, az igazi hazába. Nem félt tõle, hanem sok-sok éve tudatosan készült rá. Dolgait rendezte, értékeinek nagy részét még életében különbözõ múzeumoknak, levéltáraknak ajánlotta. Mindezt azzal a szerénységgel, amely rá annyira jellemzõ volt. Nem szerette elõtérbe tolni magát, nem szerette a felhajtást, mint ahogy nem véletlenül vette bele végrendeletébe azt sem, hogy temetésérõl csak a szûk családi kör tudjon. Ebben „önzõ” volt, de tudta: a földi búcsú nem fontos, mert odaát lesz egy másik jelképes zöld fotel, ahol folytathatjuk majd a beszélgetést.
Schelken Pálma 90. születésnapja alkalmából közölt írásunk az Evangélikus Élet 2004. február 22-ei számának 5. oldalán olvasható. Internetes elérhetõsége: www.lutheran.hu/z/ujsagok/evelet/archivum/2004/8/51. – A szerk.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|