Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 17
- Válságkezelés – húsvét után
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Válságkezelés – húsvét után
„Jöjjetek, egyetek!” – szólt hozzájuk a Mester. Ez a kép ott a Tibériás-tengernél a Szentírás egyik legegyszerűbb, mégis egyik legdrámaibb jelenete (Jn 21,12).
Túl nagycsütörtök éjszakáján, majd a fájdalmas nagypénteki eseményeken és túl azon a bizonyos harmadnapon Jézus étellel kínálja tanítványait. Minden különösebb felhajtás nélkül kinyújtja a kezét, és vacsorázni hívja tanítványait.
Talán nem véletlen, hogy éppen János evangélista az, aki fontosnak tartotta megörökíteni ezt a találkozást. János, aki egyedüliként látta elvérezni a Megváltót a Golgotán, aki együtt gyászolt Máriával. Később ő volt az, aki ráérzett ennek az egyszerű találkozásnak a nagyszerűségére.
Jézus e vízparti megjelenésével sok mindent helyretett egy olyan időpontban, amikor minden veszni látszott. A korabeli zsidó társadalom jogalkalmazói válságban tengődött. Mert mi másnak neveznénk azt, amikor nemcsak egy ártatlan ember, hanem maga az Isten szenved két köztörvényes bűnöző között a keresztfán? Kormányválságba sodródott Jeruzsálem: a főpapok, Heródes és a római helytartó közötti „politikai Bermuda-háromszögben” mindenkinek sikerült megmenteni saját pozícióját, csak éppen az Isten Fiát taszították a süllyesztőbe. Az erkölcsi válság csúcspontja pedig az volt, amikor az a tanítvány, aki hosszú hónapokon keresztül együtt vándorolt, dolgozott, tanított és gyógyított a Názáretivel, a szeretet jelével juttatja katonák kezére mesterét.
A tanítványok a válság közepette, megfáradtan, sápadt arccal tértek vissza halászhálóikhoz, oda, ahol az elhívás előtt élték mindennapjaikat. És Jézus ebben a krízisben nyújtja át a sült halat a fiatalembereknek. Nem villámokat szóró tekintettel, dicsfénnyel, harsonákkal, hatlovas hintóval érkezik, hanem egyszerűen leül a partra, és vacsorázni hívja őket.
Jézus mindig tudta, hogy kinek mikor mire van szüksége: ételt és életet kínál a tanítványoknak. Ételt és életet, mert tudja, hogy földi létünkhöz nélkülözhetetlen a táplálék, üdvösségünkhöz pedig a feltámadás.
Néhány évtizeddel később ugyanebben a birodalomban véreskezű uralkodók kenyér és élet helyett kenyeret és cirkuszt kínáltak. (Gyakran éppen Krisztus-követők halálával teremtve meg ez utóbbit.) És azóta is – kisebb-nagyobb válságok közepette – gyakran nyúlnak földi hatalmak a kenyér és cirkusz politikájához.
Mi magunk is félünk. Talán rettegve fogadjuk munkahelyünkön az újabb létszámcsökkentés hírét, félve hallgatjuk a rádió legfrissebb híreit. Húsvét után azonban át kell értékelnünk saját magunk „válságpolitikáját”. Számtalan krízis, morális, gazdasági és kormányválság közepette mi nem tehetünk mást, mint hogy próbáljuk meghallani a Feltámadott hívását: „Jöjjetek, egyetek!” Hinnünk kell, hogy ő a legnagyobb problémák közepette ma is kínál bennünket: kenyérrel – és mindenekelőtt örök élettel.
– Jenő –
::Nyomtatható változat::
|