Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 03
- „A mennyezet virágai”
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
„A mennyezet virágai”
Régi magyar templomok festett kazettái hímzéseken
Érdekes könyvbemutatónak lehettek tanúi az érdeklődők még tavaly novemberben a budapesti unitárius könyvesboltban. Ritka, hogy egy szerző – Tomcsányiné Szemere Sarolta – könyvének illusztrációjaként bemutatja négy legújabb hímzett falikárpitját.
A kötet új, bővített kiadásában és a bemutatott falikárpitokon régi magyar templomok kazettás mennyezeteinek motívumai láthatók hímzett textíliákon. A szerzőnek, aki kézművesmester is, célja, hogy ezeket a festett motívumokat átültesse saját munkáira, fejet hajtva a régi mesterek és a magyar múlt előtt.
Tomcsányiné Szemere Sarolta nagy gyönyörűséggel ásta bele magát a témába vágó könyvekbe, fényképes albumokba, melyek azt sugallták, hogy tenni kell valamit ezeknek az emlékeknek a megmentéséért. Régi magyar templomaink olyan kincseket rejtenek, amelyekről a látogatóknak sejtelmük sincs. Ki tudja azt ebben a rohanó világban, hogy valamikor 1503 és 1520 között egy asztalos-festő mester milyen csodákat alkotott Gogánváralján? Vagy ki tudja, hogy miközben dúlt a mohácsi csata, Erdélyben, Ádámoson imádkoztak a szebb jövőért, és festették kicsi templomuk mennyezetét?
A könyvben fényképen és meghímezve láthatjuk a miklóstelki evangélikus templom három megmaradt, 1532-ben festett kazettáját. Énlaka „cifrán kifestett deszkafölepe” rovásírásáról Orbán Balázs is említést tesz A Székelyföld leírása című művében.
Nem véletlen, hogy erdélyiek ezek a példák, ahol a vallásszabadság a legkorábban nyilvánult meg, párosulva az „ecclésiák” szegénységével és az erdőben való gazdagsággal. Erdélyben találkozhatunk a legtöbb festett kazettás famennyezettel, a legtöbb „mennyezetfestő” nevével.
A könyv huszonhét templom kazettamotívumait mutatja be, közölve a forrásmunkákat, a templom rajzát, adatait és a kazettamotívumok megjelenését, terítőn, díszpárnán, falikárpiton. Találkozhatunk Kárpátalja, Felvidék, Délvidék és Északkelet-Magyarország szívet gyönyörködtető emlékeivel is.
Adja Isten, hogy többen kapjanak kedvet ezen örökségünk megismeréséhez, és látó szemmel nézzék a festett mennyezeteket, amelyek valóban a menny virágai, mint ahogy a könyv címe is: A mennyezet virágai.
Jaskó György
::Nyomtatható változat::
|