Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 03
- Óévi jegyzetlapok
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Óévi jegyzetlapok
Áldozathozatal. A modern, 21. századi ember nem akar senki szolgája lenni. Szabadon, mint a madár, kedvére mulat. Nehéz évtizedek liberális demokráciája átformált bennünket, szétforgácsolta az értéket. Pedig az istenes embernek hűségesnek kellene lennie. Áldozatos életűnek. Apám, bátyámmal és velem, az egész napi munka után szívesen ment a kis evangélikus templomot szépíteni. Egy elmozdult tetőcserép megigazításáért fölmászott a szédítő magasba. Különösen péntek délután, amikor az öreg, reszkető hangú kántortanító gyakorolt. Persze vannak kivételek. Áldozat minden napja az édesanyáknak, az ápolónőknek, a mesterembereknek. Ők szinte versengnek, mennyire hűségesen teljesítik Jézus kéréseit.
Kálvin János. Ötszáz éves a „modern” pátriárka. Kedves öreg barátom jut eszembe, aki Kálvin olajképe előtt beszélt életéről. Alacsony ember volt, szakálla a mellkasáig ért, sápadt arca kitüzesedett, ha Istenről és a hitről szónokolt.
A reformátor nem akarta, és megváltoztatta a világot, s ami keveseknek adatott meg, nemcsak a teológiában, a hétköznapokban is ott bujkálnak gondolatai. Az 1535-ben kiadott Institution de la religion chrétienne-t a nemzeti irodalmi nyelv korai remekének tartják. A kálvinizmus Európán formált, Magyarország az egyik központ a kálvinisták nagy családjában.
Az egyszerű embereket Kálvin bizonyára bibliamagyarázataival nyerte meg, biztatásával, hogy olvassuk az élet könyvét. Abban nem értettem vele egyet, hogy az ember a jó felé változhat, s a közösségek alakítanak.
A svájci reformátor teológiai munkái nagy hatással voltak Bocskai Istvánra és Bethlen Gáborra. Különösen izgalmas Sütő András Csillag a máglyán című drámája. Kálvin és a Szentháromság-tagadó Szervét Mihály pere gyönyörű erdélyi nyelven zeng a színpadokon… Későre jár, becsukom könyvét, és előveszem az Illyés-verset, A reformáció genfi emlékműve előtt címűt: „Száznegyvenhármat léptem, ez a hossza / a szobor-sornak. Hírnök, ki megölt / milliók tisztelgését hozza, / úgy mentem el a Nagy Gléda előtt…” Ott áll a magas fal előtt William Farel, Theodore Béza és John Knox között, kezében nyitott könyv, kőajka épp szólásra nyílik.
Szkíta aranykincsek. Szép és komoly kiállítással rukkolt elő a Nemzeti Múzeum. Az emeleti termek félhomály-csendjében feltámadt a múlt, s a látogató azt vette észre, hogy hatalmas, porlepte tájakat barangol be. „A régi keleti népek közül aligha van ismertebb a szkítáknál” – olvastam a nagy fali táblán. Ez elsősorban a görög Hérodotosznak köszönhető; a történetírás atyja a Kr. e. 5. században remek tudósítást készített róluk. Tablók, vitrinek, filmek segítették az eligazodást, sőt még pusztai lódobogást is lehetett hallani a legnagyobb teremben. És persze az óarany ékszerek: a nagy félkörös melldíszek, a lófejekkel díszített csészék, az oroszlánfigurákkal ékes láncok Zöldhalompusztáról, a – nekem legszebb – tápiószentmártoni aranyszarvas a 6. századból. Itt azután be is zárul, végleg, a valaha gazdag és sugárzó szkíta világ.
Évforduló. Ma huszonöt éve halt meg anyám. Dél felé belém jajdult minden. A félelem, amely végigkísérte egész életét, szegénysége, ahogy mindenét másokra pazarolta. Úgy látszik, ilyenkor, nagyobb gyászünnepeken nemcsak az értelem, de a szív is emlékezik. *
Beteg gyerekek. Régóta figyelem magamat: a szegény öregeké mellett a gyerekek szenvedése visel meg a legjobban. Az utóbbi időben gyakran megyek a Pető Intézet felé, a legkisebbek égő arca és segítségért esdeklő szeme fáj a legélesebben. Az idősek talán beletanulnak a nélkülözésbe, el tudják viselni, de a beteg gyerekek tehetetlenek, a szülők is lassan, észrevétlenül belepusztulnak a megpróbáltatásokba. Ahogy megyek kifelé az időből, egyre kevésbé értem, mi a célja a természetnek ezzel a sok „hibás” teremtménnyel. Ilyen pazarlást, hogy milliókból néha kiemelkedik egy tehetség: ki érti ezt? Talán egyedül Isten.
Kérdező idő. Szent Ágoston és a nagy gondolkodók mennyit töprengtek az időn! Hol van? Merre hömpölyög? Hová vonul Tejút-uszályával? Ahogy öregszem, én is egyre többet foglalkozom vele. Kifutottam belőle, alig maradt valami kevés a teremtésre. Pedig kellene, sok idő kellene. Végtelen. Idő az életre, a gyógyulásra. Olvasásra, egy-egy nagyregényt újból föl kellene lapozni, legelőbb Tolsztoj Háború és békéjét. Nyugodt idő kellene: élni szeretetben. Még sok szabad nap, hogy megköszönjem életem segítőit! És jó lenne öt-hat ajándék esztendő, hogy végre eljussak legkedvesebb városomba, Rómába, megérintsem ódon-tört köveit, elutazzak Krakkóba karácsony hetében. Távol-Keletre, valami kolostorba, cellába, hogy megfejtsem, hová tékozoltam el annyi gyönyörű évet a rohanásban.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|