Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 03
- Az imádkozás nehézségei
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Az imádkozás nehézségei
Szenved-é valaki köztetek? Imádkozzék. Öröme van-é valakinek? Dicséretet énekeljen. (…) És a hitből való imádság megtartja a beteget, és az Úr felsegíti őt. És ha bűnt követett is el, megbocsáttatik néki. Valljátok meg bűneiteket egymásnak, és imádkozzatok egymásért, hogy meggyógyuljatok: mert igen hasznos az igaznak buzgóságos könyörgése. (Jak 5,13.15–16; Károli-fordítás)
Sokat vétkeztem mennyei Atyám ellen, mióta megtértem, és gondot okoztam neki az évek folyamán, hogy közösségben élek vele. De a legnagyobb vétkem, amelyet megtérésem óta elkövettem, és amellyel a legnagyobb szomorúságot okoztam az Úrnak, az imádkozás elhanyagolása volt, mert ez a hanyagságom az oka többi bűneimnek és mulasztásaimnak. Az imádkozásra való számtalan alkalom, amelyeket nem használtam ki, a sok imameghallgattatás, amelyeket Isten nekem szánt, ha imádkoztam volna, annál erősebben vádolnak, minél jobban betekinthetek az imádság szent világába.
„Miért sikerül legtöbbünknek olyan rosszul az imádkozás?”– ez a kérdés foglalkoztat, mióta Isten kegyelméből imádkozni kezdtem. És azt gondolom, minden további vita nélkül mindenki elismeri, hogy az imádkozás nehéz dolog számunkra, és ez a nehézség magában az imádság teljesítésében rejlik. Fárasztónak találjuk.
A természeti ember vágyódhat ugyan az imádkozás után, különösen amikor szükségben vagy éppen vallásos hangulatban van, de rendszeres és naponkénti imádkozásra nem tudja rászánni magát. Számtalan okot sorol fel, hogy miért nem imádkozik olyan gyakran… A természeti ember terhesnek érzi az imádkozást, amelyet a legtöbben ezért el is hagynak. Mások magukra veszik, és mindennap imádkoznak egy keveset, de nehéz követelménynek érzik… Hogy a természeti ember így gondolkodik az imádságról, ez nem lep meg minket. De azon nagyon csodálkozunk, hogy a hívő keresztyének között is annyira elterjedt ez a nézet…
Hamarosan áldatlan jelei mutatkoznak az elhanyagolt imádkozásnak. Mindinkább világias gondolkozásunk egyre jobban elidegenít Istentől, és mindig kevesebb beszélnivalónk van vele.
Az ellentmondás szelleme fejlődik ki bennünk, amely mindinkább talál kifogást és mentséget arra, hogy elhanyagoljuk az imádkozást. Belső életünk elerőtlenedik, megbénul. Nem érzünk már olyan égető fájdalmat a bűneink miatt, mint előzőleg, mivel nem valljuk be azokat őszintén Isten előtt. Ennek következménye, hogy látásunk elhomályosodik, s már nem tudunk világosan különbséget tenni, hogy mi bűn és mi nem. Az ember küzd ugyan a bűn ellen, de csak abban az értelemben, mint a világ fiai; ez azt jelenti, hogy csak azokat a bűnöket kerüli, melyeknek veszélyes következményeik vannak!
Olaf Hallesby
::Nyomtatható változat::
|