Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 05
- Vers, dal, kép a magyar kultúra napján
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Vers, dal, kép a magyar kultúra napján
Országos Kölcsey-verseny az orosházi Székács József Evangélikus Gimnáziumban
A magyar kultúra napja, illetőleg Kölcsey Ferenc Himnuszának megszületése alkalmából a Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium a 2010/2011-es tanévben kilencedik alkalommal hirdette meg a Kölcsey Ferenc versmondó versenyt, rajzpályázatot és népdaléneklési versenyt az ország evangélikus oktatási intézményeiben tanulók, az orosházi diákok és a határon túli, nagykárolyi testvériskola diákjai számára. A képzőművészeti pályázathoz fotópályázat is kapcsolódott; a versenyzők feladata szűkebb hazájuk természeti szépségeinek megörökítése volt. A szavalóversenyre és a rajzpályázatra 7–12. osztályos, az énekversenyre pedig 5–12. osztályos diákok jelentkezhettek.
A január 22-i rendezvény szavalóversenyén a kötelező vers Kölcsey Ferenc Himnusza volt, szabadon választott versként pedig Reményik Sándor evangélikus költő egyik költeményét kellett tolmácsolniuk a tanulóknak.
Az énekesek kötelező dala az I. kategóriában (5–6. osztály) a Szárnya, szárnya, szárnya a madárnak; a II. kategóriában (7–8. osztály) a Szépen úszik a vadkácsa a vízen; a III. kategóriában (9–12. osztály) pedig a Kit virágot rózsám adott című népdal volt.
A rajzpályázaton a tanulók egy Himnusz-illusztrációval vagy egy reformkori épületről készített festménnyel vagy grafikával, illetve egy korabeli ruhaterv elkészítésével pályázhattak. (A beküldött munkákat az iskola dísztermében tekinthették meg az érdeklődők.)
A vetélkedőn az ország számos evangélikus iskolája képviseltette magát: a Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Kollégium és Szakképző Iskola (Sopron), a Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ (Győr), Budapestről a fasori és a Deák téri gimnázium, a bonyhádi Petőfi-gimnázium, a miskolci Kossuth-gimnázium és pedagógiai szakközépiskola, a nyíregyházi Kossuth-gimnázium, az aszódi Petőfi-gimnázium, valamint a Benka Gyula Általános Iskola Szarvasról és az Alberti Evangélikus Általános Iskola.
Szép számban voltak jelen az orosházi intézmények tanulói is: érkeztek versenyzők a Táncsics Mihály Gimnázium és Szakközépiskolából, a Liszt Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézményből, Orosháza Város Általános Iskolája és Pedagógiai Szolgáltató Intézményéből, illetve ennek Vörösmarty Mihály, Czina Sándor, valamint Eötvös József Tagintézményéből.
a Nagykárolyi Elméleti Líceum tanulói is.
Az ének- és szavalóversenyre összesen hatvanhat diák jelentkezett, a rajzpályázatra százhuszonhét tanuló küldte el munkáját.
A verseny a hagyományokhoz híven igazgatói köszöntéssel indult, ezután vette kezdetét – a szakavatott zsűri és a hallgatóság előtt – a megmérettetés, amely felemelő pillanatokat tartogatott a közönségnek. A versenyzők teljesítményéről a zsűrielnökök szóltak: a 7–8. osztályos szavalók kategóriájában Vetésiné Petrányi Erzsébet, a Kossuth Lajos Közoktatási Intézmény nyugalmazott magyartanára, a 9–12. osztályosok kategóriájában Varga Zoltán, a Magyar Rádió munkatársa adott értékelést; az 5–12. osztályos éneklőkről Riczánné Muzsik Ibolya, az Orosházi Liszt Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény nyugalmazott igazgatója szólt. A képzőművészeti alkotásokat Szelényi Katalin, az Orosházi Képtár munkatársa értékelte.
A zsűri tagjainak nehéz dolga volt – ezt bizonyítja, hogy esetenként több első díjat is kiosztott. A hazaindulás előtt a vendéglátó intézmény iskolalelkészének, Ribárszki Ákosnak az áldását fogadhatták a vendégek.
Felemelő pillanatokat élhettek át mindazok, akik részt vettek a rendezvényen. Reménység szerint jövőre ismét lehetőség nyílik ilyen formában is megünnepelni a magyar kultúra napját, de addig se feledjük Kölcsey üzenetét: „Négy szócskát üzenek, vésd jól kebeledbe, s fiadnak / hagyd örökűl ha kihúnysz: A HAZA MINDEN ELŐTT.”
::Nyomtatható változat::
|