Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 13
- Értékvesztett törvény?
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Értékvesztett törvény?
A Bibliából mindent meg lehet magyarázni, de a Biblia nem magyaráz meg mindent – ez a mondás nagyon jól kifejezi a modern ember Szentíráshoz fűződő viszonyát. Azt az üzenetet, amelyet Isten a szívünkre helyezett Igéjében, napról napra átértékeli az ember, hogy elfogadhatóvá legyen számára a felgyorsult és értékvesztett társadalomban.
Ebben a lelki inflációs folyamatban a Tízparancsolat volt az, amely sokáig szent és sérthetetlen volt. Hiszen ezt még az is magáénak vallja, aki soha nem olvasta a Bibliában ezeket a szavakat, melyeket Isten a szívünkbe is belevésett lelkiismereti törvényként. De az ősi vágy, miszerint ki akarunk bújni Isten akarata alól, még a lelkiismereti törvényt is kétségbe vonta. A kísértő egyre hangosabban súgja a fülünkbe, hogy tegyük elfogadhatóvá, sőt emberi mércévé az erkölcsi züllést, mert abban a pillanatban érvényét veszíti Isten törvénye! A gyakorlatban ez azt jelenti: ha az újságokból és a televízió műsoraiból szüntelenül azt sulykolják belénk, hogy ma általánosan elfogadott az emberek között a csalás, a hazugság, a paráználkodás vagy éppen az istenkáromlás, akkor az felülírhatja Isten törvényét. Hiszen az ember hajlamos arra, hogy az legyen számára az általánosan elfogadott etikai mérce, amit a környezete elfogad.
Valljuk be őszintén: már nagyon régen felülírtuk Isten törvényét. Ma már az sem egyértelmű, hogy Isten népe hamisítatlanul hirdeti a parancsolatokat, amelynek komolyan vételével nem Istent vidámítjuk meg, hanem minket segít abban, hogy emberek legyünk. Isten képmásai maradjunk, ne ösztönlények.
Amíg kilenc parancsolat megszegésével olykor még büszkélkedik is a mai ember, addig az ötödik parancsolat áthágásáért a világi törvények szerint is a legsúlyosabb büntetés jár – egyelőre. Aki ember vérét ontja, azt szigorúan megbüntetik. De mintha már ennek a parancsolatnak az érvényét is kikezdené az idő… Mintha már ezt sem kellene olyan komolyan venni.
Tanulmányaim során eddig úgy tudtam, hogy minden háború besorolható a honfoglaló vagy a honvédő kategóriába. Mára megszületett egy új kategória, az igazságos háború fogalma. Amikor egy ország azért növeli a haderejét, hogy megtámadjon egy olyan országot, amelyik nem volt hajlandó lefegyvereznie saját magát…
Manapság naponta több tucat ember meggyilkolását nézhetjük végig a televízióban. Lassan eljutunk odáig, hogy az öldöklés is erénnyé válik. De talán nem szabadna hagynunk, hogy szívünk kőtáblájáról lassan lekopjon az istenképűségünk megőrzését jelentő Tízparancsolat. Hiszen tudjuk jól, lehet ölni szavakkal, gyűlölködéssel, szeretetlenséggel és haraggal is. De a legtragikusabb gyilkosság az, ha Isten törvényét engedjük kiölni magunk és embertársaink lelkiismeretéből!
Menyes Gyula
::Nyomtatható változat::
|