Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 13
- Értelmiségi kezdeményezés az elfogulatlan biológiaoktatásért
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Értelmiségi kezdeményezés az elfogulatlan biológiaoktatásért
Telt ház és élénk érdeklődés mellett zajlott az „Intelligens tervezettség – az evolúcióelmélet modern riválisa” című konferencia az ELTE BTK kari tanácstermében március 18-án este. A rendezvény szervezője a műszaki és természettudományos végzettségű szakemberekből, tanárokból, több vallás lelkészeiből és egyetemi hallgatókból álló Értelmes Tervezettség Munkacsoport (ÉRTEM) volt. Az eseményen a munkacsoport öt tagja tartott előadást, amelyben az evolúcióelmélet különféle hiányosságait és e teória régi-új alternatívájának, az élővilág felsőbbrendű, intelligens tervezettségének alapkoncepcióját ismertették.
A csoport az alább olvasható nyílt levelet fogalmazta meg és juttatta el Magyar Bálint oktatási miniszterhez. Az üzenethez aláíróként pár nap alatt több mint kétszázan csatlakoztak! Közöttük szerepel több kisebb egyház vezetőin és lelkészein kívül a nagyobb egyházak képviseletében Gyulay Endre Szeged-csanádi megyés püspök, a református egyház több intézményének tagja, illetve Szentpétery Péter evangélikus teológus. A csatlakozó pedagógusokon, biológiatanárokon kívül dr. habil Kovács Géza J., a biológiai tudományok kandidátusa is támogatja a konferencia eszmeiségét. A támogatók teljes listája csoportunk honlapján, a www.tar.hu /ertem címen olvasható.
(További információ: 30/530-6366.)
Hajdú Balázs, az ÉRTEM titkára
Az „Intelligens tervezettség, az evolúcióelmélet modern riválisa” című konferencia nyílt levele az oktatási miniszterhez
Tisztelt Magyar Bálint Oktatási Miniszter Úr!
Az Értelmes Tervezettség Munkacsoport (ÉRTEM) tagjai értelmiségiek, tanárok, egyetemi hallgatók, valamint különböző vallások lelkészei, teológusai. Véleményünk szerint a világunkban megfigyelhető rendezettség tudatos tervezés eredménye.
Mint Ön is bizonyára tudja, a másfél évszázada született evolúcióelmélet kezdettől fogva – szerintünk jogos – bírálatok kereszttüzében áll. Napjainkban szerte a világon (például az Amerikai Egyesült Államokban) egyre erősödő kritika éri az olyan elfogult biológiaoktatást, amely kötelező és kizárólagos jelleggel csupán az evolúcióelméletet, annak is csak ateista, materialista változatait mutatja be.
A megalapozott észrevételek napjainkban már nem csupán a különböző vallások képviselői részéről érkeznek, hanem a természettudományok művelői is számtalan olyan felfedezést tettek az élő rendszerek összetettségét illetően, amelyekről Charles Darwin még nem tudhatott, és amelyek erőteljesen megkérdőjelezik a spontán, fokozatos kialakulás lehetőségét. Az evolúciós elméletek alapvető hiányosságait, valamint a kapcsolódó irodalomjegyzéket és hivatkozásgyűjteményt megtekintheti például csoportunk honlapján, a www.tar.hu/ertem címen.
Mint szerte a világon, Magyarországon is sokan úgy látják, hogy az a magyarázat, mely szerint a minket körülvevő élővilág egy magasabb rendű, intelligens tervező, Isten munkája nyomán jött létre, ugyanolyan jogos – sőt valószínűbb – magyarázat, mint az ateista evolúciós teóriák. Ezért a segítségét szeretnénk kérni, hogy ez az álláspont az iskolai tantervekben is hangsúlyosan helyet kapjon.
Konferenciánk üzenetéhez néhány nap alatt sokan csatlakoztak, köztük a számos pedagóguson, természettudományokkal foglalkozó szakembereken kívül több vallás képviselőinek neve is olvasható.
Természetesen nem azt kérjük, hogy az állami iskolákban bármely vallás hittételeit tanítsák. Azt azonban elengedhetetlennek tartjuk, hogy az alap-, közép- és felsőfokú oktatási intézmények tankönyvei az evolúcióelmélet hiányosságairól is tegyenek említést, valamint a felsőbbrendű, intelligens alkotó alternatíváját az evolúcióval egyenrangú lehetőségként ismertessék a hallgatókkal. Máskülönben ezen a téren az oktatás – súlyosan sértve a világnézeti semlegesség követelményét – az ideológiai elfogultság csapdájában marad.
Kérjük, válaszában jelezze, milyen előrelépésre számíthatunk ezen a téren, és hogyan tudjuk ezt a folyamatot elősegíteni. Előre is köszönjük segítségét.
Tisztelettel és üdvözlettel,
az ÉRTEM tagjai
Budapest, 2003. március 18.
ÉRTEM
::Nyomtatható változat::
|