Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 20 - Orgonaszentelés Veszprémben

Orgonaszentelés Veszprémben

az orgonánál Trajtler Gábor
Sokak életében jelentős nap volt május 10-e: az ország több középiskolájában e napon tartották a ballagásokat. Ez a jó néhány családot érintő eseménysorozat mégsem volt érzékelhető Veszprémben, ahol hálaadó istentisztelet keretében adták át rendeltetésének a templom megújult és bővített orgonáját.

A helyi lelkész házaspár, Isó Zoltán és Isó Dorottya segédkezett az orgonaszentelő istentisztelet liturgiájában. Az igehirdetés szolgálatát Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke végezte Jn 16,20–23 versei alapján. Az egyházvezető prédikációjában kiemelte, hogy – sajnálatos módon – életünk legnagyobb örömeit és eseményeit is meg tudjuk szokni. Jelen esetben talán elég néhány hét vagy hónap, és utána megszokott lesz az, ami ma örömmel tölti el szívünket. Ám mi azért lehetünk örvendező közösség, mert a napi örömünket Jézus teljesíti be. Jubilate, vagyis az öröm vasárnapjára készülve hangsúlyozni kell, hogy akkor igazi, akkor el nem múló az örömünk, ha Jézusnak tudunk örülni. Sokan azt mondják rólunk, keresztényekről, hogy mondanivalónk ellenzi az életörömöt, a tilalmak erdeje kalodába zárja az énünket. Valóban el kell mondanunk a szabadosság mezőin elkódorgó embertársainknak, hogy Isten korlátokat állít elénk, de amit Jézus mond nekünk, az ennél jóval több. A neki való engedelmesség megtartó erő, és életünk napjainak fogytával egyre közelebb kerülünk hozzá. Mi nem életművészetre tanítunk, vagy az öröm pedagógiájával oktatunk, hanem tanúságtevőkké kell lennünk, amelyben hirdetjük, hogy Isten elküldte egyszülött Fiát értünk. Jézus nem csapta be övéit. Egyértelműen kimondja, hogy a világban nyomorúságunk lesz, de bízzunk, mert ő legyőzte a világot. Az Úrban való öröm soha nem múlik el – zárta gondolatait az igehirdető.

Az istentiszteleti liturgia keretében Isó Zoltán beiktatta a kántori szolgálatba Kiss Szilviát, a gyülekezet egyhangúlag megválasztott kántorát. Ezután Trajtler Gábor orgonaművész rögtönzött hangverseny keretében szólaltatta meg a felszentelt hangszert. Hét korálelőjáték csendült fel az egyházi esztendő ünnepei alapján, majd Johann Sebastian Bach a-moll prelúdium és fúgája, amellyel azt kívánta bemutatni a művész, hogy az „újjászületett” orgona nagyobb, jeles művek előadására, templomi koncertek megtartására is alkalmas.

Az istentisztelet után rövid közgyűlésre került sor, amelyet dr. Weltler János felügyelő nyitott meg. Ennek keretében a jelenlévők megtudhatták, hogy a hangszer 1928-ban épült pneumatikus kisorgonaként. A 80-as években felmerült az igény, hogy koncertekre is szeretnék használni. Akkoriban egy kisebb átépítés történt, de mára az is elavult már. A jelenlegi felújítást Trajtler Gábor szaktanácsadásával Sipos István orgonaépítő végezte. Ezúttal kibővítették a hangszert, és elektromágneses vezérlésűvé építették át a síprendszerek szelepeinek nyitását. Szamosi Károly pénztáros elmondta, hogy a közel 4 millió forint értékű felújítás 30%-át a megyei területfejlesztési tanács pályázatán nyerték el. A gyülekezet tagjainak céladománya 2 230 000 forint volt. Egy magát megnevezni nem kívánó hittestvér pedig több mint másfél millió (1 530 000) forinttal járult hozzá a munkálatokhoz.

A köszöntések sorában felszólalt Vesa-Pekka Kojvuranta, a rovaniemi testvérgyülekezet igazgató lelkésze is, aki – a város meghívására – a Gizella-napi ünnepségsorozatra látogatott Veszprémbe.

Adja Isten, hogy a megszólaló orgona hangja minden alkalommal az el nem múló örömünket juttassa eszünkbe, és Róla tegyen bizonyságot.

Menyes Gyula

Regionális hozzárendelés: Veszprémi Evangélikus Egyházközség

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
A festőművészet az evangélikus templomban
Felkészülni, vigyázz, kész - dalt!
Hitoktatás gyülekezetben és egyházi iskolában
Orgonaszentelés Veszprémben
Óvodások bálja
Isten hatalmas!
Példaadó ősök emlékezete
Templomszentelés Nemescsóban
Az élet kapujában
A megújult Élim Otthon
Gyógyító hét a Középhalmi Misszióban
Ortodox keresztény egyházi napok
Bécsi teológushallgatók
Újra együtt a határtalan ifjúság
Zsoltárok zengő szabadon
Konferencia az egyházi szaknyelvi vizsgáról
Borszentelés Soltvadkerten
Uram, könyörülj rajtunk!
Nyíregyházi bibliatanulmányozó órák
Biciklionizmus
Székesfehérvár, a királyok városa
Kihalász, ha fuldoklunk?
A jó kapcsolatok jegyében
Az angol sajtót lapozgatva
A média kultúraközvetítő szerepe
Hogyan lett az orgona templomi hangszerré?
Fohász
Protokoll vagy prédikáció?
Háború és béke
Keresztények Irakban