Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 20 - A jó kapcsolatok jegyében

A jó kapcsolatok jegyében

D. Szebik Imre elnök-püspök és dr. Frenkl Róbert országos felügyelő (jobb szélen) a kormány képviselőinek karéjában
Medgyessy Péter miniszterelnök május 8-án hivatalában fogadta Szebik Imre elnök-püspököt és Frenkl Róbert országos felügyelőt. A megbeszélésen jelen volt Kiss Péter kancelláriaminiszter, Draskovits Tibor kabinetfőnök és Gulyás Kálmán címzetes államtitkár, az Egyházügyi Titkárság új vezetője.

Az elmúlt évi kormányalakítást követően az egyházi vezetők több ízben találkoztak a miniszterelnökkel, de kifejezetten az evangélikus egyház és a kormány között most először került sor előkészített, hivatalos megbeszélésre is.

Biztató volt a mintegy háromnegyed órás tárgyalás igen jó légköre, hangulata. Ennek az emberi tényezőkön túl a közös, felismert felelősség adta meg az alapját. Az egyház részt vállal a társadalmi teherviselésben: többek között iskolákat tart fenn, szeretetintézményeket működtet, hozzájárul a szociális háló erősítéséhez.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nézete szerint az államnak nem egyházpolitikája kell, hogy legyen, hanem egyenrangú partneri kapcsolatra van szükség az állam és az egyház között, a törvényekben meghatározott kereteket tartalommal megtöltve.

Az egyház-finanszírozás ügyét az eddigi mederben – amennyiben lehetséges –, hosszú távra rendezni kívánja a kormány. Kiszámítható, korrekt, az évenkénti költségvetési alkutól független rendszert szeretnének kialakítani, melyhez kérik az egyházak közreműködését. Kívánatos lenne, hogy ebben a kérdésben az őszi parlamenti ülésszak – a költségvetési törvény benyújtása – előtt konszenzusra jussanak az egyházak és az állami szakértők.

Az egyházi vezetők tájékoztatták a miniszterelnököt a tervezett Evangélikus Egészségügyi Centrum előkészületi munkálatairól, és kérték segítségét, hogy amikor a koncepció kormányzati döntést igénylő elemeit majdan előterjesztik, pozitív döntés szülessen.

Medgyessy Péter kijelentette, örömmel támogat minden olyan törekvést, amely hozzájárul az egészségügyi ellátás bővüléséhez, színvonalának emelkedéséhez. A beszélgetés végén kifejezte, hogy az egyházzal a Miniszterelnöki Hivatal, illetve az Egyházügyi Titkárság tartja a rendszeres kapcsolatot, de ha az egyház igényli, ő is bármikor készséggel rendelkezésre áll. Időnként pedig hasonló meghívásokkal kíván hozzájárulni a jó együttműködéshez.

Dr. F. R.

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
A festőművészet az evangélikus templomban
Felkészülni, vigyázz, kész - dalt!
Hitoktatás gyülekezetben és egyházi iskolában
Orgonaszentelés Veszprémben
Óvodások bálja
Isten hatalmas!
Példaadó ősök emlékezete
Templomszentelés Nemescsóban
Az élet kapujában
A megújult Élim Otthon
Gyógyító hét a Középhalmi Misszióban
Ortodox keresztény egyházi napok
Bécsi teológushallgatók
Újra együtt a határtalan ifjúság
Zsoltárok zengő szabadon
Konferencia az egyházi szaknyelvi vizsgáról
Borszentelés Soltvadkerten
Uram, könyörülj rajtunk!
Nyíregyházi bibliatanulmányozó órák
Biciklionizmus
Székesfehérvár, a királyok városa
Kihalász, ha fuldoklunk?
A jó kapcsolatok jegyében
Az angol sajtót lapozgatva
A média kultúraközvetítő szerepe
Hogyan lett az orgona templomi hangszerré?
Fohász
Protokoll vagy prédikáció?
Háború és béke
Keresztények Irakban