Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 34
- Világzene - Esztus emlékére
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Világzene - Esztus emlékére
A februárban tragikus körülmények között elhunyt evangélikus lelkésznő, Andorka Eszter emlékének ajánlotta most megjelent, "Koncert a békéért" című cédéjét a Rügyecskék Ember- és Környezetvédelmi Közhasznú Alapítvány. A lemez ezer számozott példányban került a boltokba, belső borítóján gyászkeretes ajánlással. A túlnyomórészt klezmer zenét tartalmazó hanganyag felvétele még 2002 decemberében, a Magyarországi Zsidó Hitközség Goldmark Termében megrendezett koncerten készült. Hallható a korongon – többek között – a Chagall Klezmer Band muzsikája, az Édaín ír népzenéje, török, román és marokkói "világzene", valamint a Jerusalem Expressz Klezmer Orchestra felvételei is.
A kérdés, miszerint hogyan kapcsolódik ehhez a műfajhoz, illetve a Rügyecskék Alapítványhoz Esztus, jogos. A válasz életének, érdeklődésének, szerteágazó kapcsolatainak és széles körű tevékenységének ismeretében azonban igen egyszerű. A két kulcsszó pedig a béke és a környezetvédelem.
Esztus a halála előtti napon részt vett az iraki háború elleni összeurópai békedemonstráción, az Andrássy úton, ahol vele együtt ezrek és ezrek gondolták úgy, hogy lehet más a világ... Lapunk kérdésére Ferjentsik Viola, a Rügyecskék alapítója elmondta: baráti kapcsolatuk révén lett részese Eszter ennek a szívéhez egyébként is közel álló ügynek. Ő vállalta azt a feladatot is, hogy a lemezhez mellékelt füzetbe békéről szóló bibliai igéket válogat. Például ezt is, a boldogmondásokból: „Boldogok, akik békét teremtenek, mert ők Isten fiainak neveztetnek.”
Ugyanakkor Esztus környezetvédőként sokat tett az evangélikus Ararát biobolt beindulásáért, az Evangélikus Élet ökorovatáért, és már tervezte a Rügyecskékkel való együttműködést, a fiatalok tudatformálásába való bekapcsolódást is. A „mi lett volna, ha” kérdése persze teljesen történelmietlen...
A borítóba egy másik vékony füzetecskét is mellékelt a kiadó. A címlapon a lelkésznő fekete-fehér fotója – egy békedemonstráción készülhetett –, felette a név: Esztus. Belelapozva először az ő tíz évvel ezelőtti vallomását olvassuk: „Egy mozgássérült táborban egy beszélgetés keretében az »Arra jöttem én a világra...« mondatot Esztus így fejezte be: »Arra jöttem én a világra, hogy megtanuljak érezni, hinni, elviselni, megérteni, elfogadni mások hitét, érzelmét, másságát. Ara jöttem én e világra, hogy vállaljam mindig önmagamat.«” És hadd álljon itt egy lelkész kolléga, Cselovszky Ferenc találó jellemzése is: „Látásmódjában egyszerre jelent meg a templompadban ülő gyermek és a vájt fülű teológus. És ez valahol olyan utánozhatatlanul egyéni, eredeti és hiteles volt az ő munkájában. A megjelenítésben roppant kreatív ötletekkel állt elő, sosem riadva meg a kivitelezés nehézségeitől. Sosem volt számára szempont, hogy valami túl sok munkát, túl sok energiát igényel. Mindig a legjobbra törekedett.”
Nagy Ilona evangélikus lelkésznő pedig így emlékszik vissza Esztusra: „Nyáron egy-két hetet helyettesített Apácán a lelkészi szolgálatban. Így kipróbálta, milyen egy erdélyi faluban lelkésznek lenni. Az emberek nagyon szerették az egyszerű emberek számára is érthető és világos, egyben biblikus és teológiailag is jól megalapozott igehirdetéseit...”
A lemez eladásából befolyó összeg egy olyan béketábor költségeit hivatott fedezni – tájékoztatott a Rügyecskék Alapítvány terveiről Ferjentsik Viola –, amely izraeli és palesztin emberek számára létesülne a Szentföldön jövő nyáron.
K. D.
::Nyomtatható változat::
|