Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 22
- Az Egyházak Világtanácsa elnökeinek pünkösdi üzenete
Közlemények, nyilatkozatok
Hozzászólás a cikkhez
Az Egyházak Világtanácsa elnökeinek pünkösdi üzenete
Szeretettel köszöntjük testvéreinket pünkösd szent ünnepén!
Hívjuk az Egyházak Világtanácsa tagegyházainak minden tagját, imádkozzanak velünk együtt pünkösd ünnepén azért, hogy a Szentlélek szőjön össze bennünket szeretetben és békében.
A még fejlődő országokban a szövés a népművészet fontos alkotórésze. Az agyag, a levelek, a rostok és az állati szőr olyan anyagok, amelyeket otthon használnak, hogy belőlük kötelet, szőnyeget, ruhaanyagot készítsenek, hogy épületeket és csónakokat erősítsenek meg velük. Amikor összeszövik ezeket, erősek lesznek, mint a kötél vagy a szőnyeg. Mindez a Szentlélek munkájához hasonló. A Csendes-óceán egyik szigetén szolgáló egyházi vezető, Lopeti Taufa lelkész a Szentlelket a szövőhöz hasonlította, aki embereket sző össze egy cél érdekében a békére, az önazonosságra és az alávettetésre. E kép nyomán így ír erről:
„Az egyik itt felsorolt fogalom az alávettetés. A szövés munkájában egyik szálat felfelé kell szőni, a másikat lefelé. Ha arra kerül sor, hogy te kerülj alulra, fogadd el az alávettetést azért, hogy a másik kerüljön felülre. Így együtt a kész anyag erős lesz. Van helye és ideje az alávettetésnek, amely a családban és a gyülekezetben a Lélek gyümölcse.
A másik fogalom az önazonosság. Személyes azonosságunk megmutatkozik az egységben és az összetartozásban. Ha engedjük, hogy keresztszálként beleszőjenek bennünket a kötélbe vagy a szőnyegbe, erős egységgé válunk. Vannak közöttünk olyanok, akiknek vannak tapasztalataik az elszigeteltségről, az abszolút magányról. Ez fájdalmas és általában nem gazdagító élményt jelent, mert elszakadunk a környezettől. Amikor összejövünk és találkozunk, megosztjuk élményeinket, akkor egymást gazdagítjuk a megélt közösségben.
Szükségünk van a Szentlélek bennünket összeszövő munkájára, hogy Isten népeként erőt nyerjünk az ő munkatársaiként.”
Az Egyházak Világtanácsa arra hívja a tagegyházakat, hogy hasznos szőttesként együtt legyünk imádságban és az egymásért való életben. Napjainkban a világot szegénység, társadalmi igazságtalanság, háborúk, HIV/AIDS, környezetszennyezés, terrorizmus és népek közötti feszültségek fenyegetik. Így általánossá vált a kétségbeesés és a reménytelenség. Szükséges, hogy folytassuk az imát, amely már a canberrai nagygyűlés témája is volt: Jövel, Szentlélek Úristen, újítsd meg az egész teremtett világot! Imádkozzunk és munkálkodjunk világunkban a békéért, a megbékélésért és a harmóniáért.
Ezen a pünkösdön különösen tanulságos a szövésről beszélni. Imádkoznunk kell, hogy a Szentlélek fonja egybe az egész teremtett világot szeretetben, békében, és hogy tegyen bennünket a béke munkásaivá:
„Ahol gyűlölet van, vessünk szeretetet,
ahol sebek vannak, bocsánatot,
ahol kételkedés van, hitet,
ahol kétségbeesés van, reménységet,
ahol sötétség van, világosságot,
ahol szomorúság van, örömöt.”
(Assisi Szt. Ferenc imádsága)
Szükséges, hogy mindannyian alávessük magunkat Isten irgalmának és kegyelmének. Az emberi természetet a mohóság, az önzés és a reménytelenség fenyegeti. Jézus ígérte a Szentlélek eljövetelét, hogy meggyőző erejével, tanításával és tanúskodásával szeretetben és békében egybeszőjön bennünket.
Roland Allen, a sokak által ismert misszionárius hirdette azt, hogy a Szentlélek pünkösdi eljövetele missziói esemény. Akkor teljesedett be Istennek a Jóel 3,1-ben foglalt ígérete: „Azután kitöltöm majd Lelkemet minden emberre. Fiaitok és leányaitok prófétálni fognak, véneitek álmokat álmodnak, ifjaitok látomásokat látnak.”
Ez azt jelenti, hogy fajra, nemre, társadalmi helyzetre való tekintet nélkül forduljunk a Szentlélek felé, hogy az ő ereje nyilvánvaló legyen abban, hogy beleszőjük Isten kegyelmét és szeretetét az egész emberiség életébe. Az, hogy a tanítványok különféle nyelveket beszéltek, azt jelenti, hogy Isten őket missziói feladattal bízta meg: legyenek jelei annak, hogy az Úr az egész emberiséget egy csodálatos szőttessé kívánja tenni.
Erősítse meg a pünkösdi Lélek az egész egyházat, hogy az összetartozás lelkével szolgálja az egész „lakott föld” (ökumené) egységét.
Jöjj, Szentlélek,
add, hogy füleink halljanak,
szemeink lássanak,
szánk szólni tudjon,
a szívünk együtt érezzen,
kezünk nyúljon ki mások felé,
és érintsd meg az egész világot szeretetteddel. Ámen.
AZ EGYHÁZAK VILÁGTANÁCSÁNAK ELNÖKEI:
Dr. Agnes Abuom, Nairobi (Kenya)
Jabez L. Bryce, Suva (Fidzsi-szigetek)
Chrysostomos, az Efézusi Főegyházmegye metropolitája, Isztambul (Törökország)
- Ignatius, Iwas, Damaszkusz (Szíria)
Dr. Kang Moon Kyu, Szöul (Korea)
Frederico J. Pagura püspök, Rosario (Argentína)
Eberhardt Renz püspök, Tübingen (Németország)
::Nyomtatható változat::
|