Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 47
- Internetes vásárlás
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Internetes vásárlás
Nagyszüleink szinte mindent maguk állítottak elő, amire életük során szükségük volt. Megtermelték a gabonát, és megsütötték kenyérnek, szőlőt műveltek, hogy legyen boruk, gyümölcsfát gondoztak, és lekvárt tettek el télire, disznót hizlaltak, majd levágták, és fülétől farkáig feldolgozva évről évre megoldották a család húsellátását. Ezenkívül megvarrták a ruhát, az ágyneműt, megfonták a vesszőkosarat. Boltba csak nagy ritkán mentek, akkor is csupán cukorért, cipőfűzőért és hasonlókért…
Szüleink egyre inkább leszoktak erről az önellátó-önfenntartó életformáról, és a megkeresett pénzt szakboltokban költötték el. Egy-egy fizetésnapkor mindenki futott az ennivalóért az élelmiszerboltba, lábbeliért a cipőboltba, ceruzáért az írószerboltba, olvasnivalóért az újságoshoz és a könyvesboltba, festékért a háztartási boltba, lábasért, szögért a vasboltba…
Mi pedig már a „multik és a plazák nemzedéke” vagyunk… A minket körülvevő világban minden a vásárlásra, fogyasztásra, pénzköltésre, birtoklásra csábít… Van, aki szeret üzletről üzletre járva órák hosszat „sétálni”, és a séta eredményeként sok-sok haszontalan árucikkel tér haza. Többségünk azonban szívesebben „letudná” a vásárlást azzal, hogy egyszerűen rágondol a beszerzendő dolgokra… Szeretnénk megspórolni az utánajárást, jó lenne, ha varázsütésre a kezünkben lenne mindaz, amire szükségünk van. Erre manapság már nemcsak álmunkban van lehetőség, hanem nagyon is valóságosan: az internetes vásárlás segítségével.
Ma már szinte mindenféle terméket beszerezhetünk úgy, hogy ki se kell tennünk a lábunkat otthonról. Időt, pénzt, fáradságot takaríthatunk meg így, ha okosan, értelmesen tudjuk használni az interneten elérhető áruházakat. Hogyan történik ez? Belépünk az adott honlapra, és virtuális bevásárlókosarunkba válogatunk a nekünk tetsző termékekből. Végül megtekintjük még egyszer, hogy mi és mennyibe kerül, és hogy valóban szükségünk van-e a kiválasztott árucikkre. Ha úgy látjuk, minden rendben, akkor elküldjük a megrendelést. Ezt az adott cég munkatársa legkésőbb a következő munkanapon feldolgozza és teljesíti. Az „áruház” e-mailben vagy telefonon visszaigazolást kérhet arról, hogy valóban mi vagyunk-e a megrendelők, illetve ugyanilyen módon tájékoztatást kapunk a kiszállítás időpontjáról.
Az internetes vásárlás leginkább azok számára hatalmas találmány, akik olyan helyen élnek – mint például e sorok írója –, ahol legfeljebb egy kis élelmiszerbolt jelenti a vásárlási lehetőséget. Nagyobb városba, esetleg Pestre ritkán jutunk el, és akkor sincsen sok időnk arra, hogy felfedezzünk… Én jó szívvel tudom ajánlani mindenkinek, próbálja meg, időt és pénzt takaríthat meg.
Az internetes vásárlás nem nehéz, de fontos néhány apróságra odafigyelni. Csak olyan (nagyobb) cégtől vásároljunk, amelynél meggyőződhetünk az adott termékek jó minőségéről, illetve amelyik cég referenciával rendelkezik legalább ismeretségi körünkben. Nem érdemes „vakmerő” úttörőknek lennünk, különösen ha a zsebünkre megy a játék.
Legolcsóbb egyenesen a termelőtől beszerezni a kívánt cikket, hiszen így az árára nem rakódik rá kereskedelmi árrés, de persze nem mellékes a szállítási, illetve a postaköltség sem. Sok cég már futárszolgálattal küldi a megvásárolt árut; ez a szolgáltatás egy bizonyos összeghatáron felül ingyenes lehet. Ez a legbiztonságosabb, de ezt csak az igazán nagy cégek engedhetik meg maguknak, amelyekhez naponta megrendelések sokasága fut be szerte az országból. Az uniós országokból történő internetes rendelés átfutási ideje sokat rövidült európai uniós csatlakozásunkkal. A vámhatárok megszüntetése miatt például a könyvek kiszállítási ideje egy hónapról három-négy napra csökkent.
Figyeljünk a fizetés módjára: legelterjedtebb az utánvétel, és egyre szélesebb körben lehetséges a hitelkártyás fizetés is. Kártyás vásárlásnál azonban a saját érdekünkben fokozottan ügyeljünk a biztonságra: lehetőleg elkülönített számlához tartozó webkártyát használjunk, és adatainkat csak biztonságos internetkapcsolaton keresztül (SSL, https) adjuk meg.
Végül álljon itt néhány cím, amelyet reklámozási szándék nélkül, az érdeklődés felkeltése végett adunk közre. (Témák szerinti bontásban eligazíthat még a http://vasarlas.lap.hu weboldal is.) Keresztény és egyéb témájú könyvek: bolt.lutheran.hu; www.harmat.hu; www.libri.hu; www.fo.hu. Ajándék- és barkácsötletek: www.bortarsasag.hu; www.macibolt.hu; www.hobbybolt.hu; www.kreativhobbi.hu. Menetjegy, színházjegy: www.volanbusz.hu; www.tex.hu.
Bogdányi Mária
::Nyomtatható változat::
|