Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 42
- Jubileumi ünnepség a Károli Gáspár Református Egyetemen
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Jubileumi ünnepség a Károli Gáspár Református Egyetemen
Evangélikus teológus a kitüntetettek között
Fennállásának százötvenedik évfordulóját ünnepelte a napokban a protestáns egyetemi képzés egyik magyarországi fellegvára, a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem (KRE), melynek elődjét, a pesti Református Theologiai Akadémiát 1855-ben alapították. Az intézményben az első tíz évben közös evangélikus–református lelkészképzés folyt. Az október 8. és 11. között rendezett jubileumi egyetemi napokon a résztvevők rendezvények sokaságából válogathattak: bemutatkozott a felsőoktatási intézmény egy-egy kara, két kötet bemutatójára és ünnepi közgyűlésre is sor került, intézménytörténeti kiállítás nyílt – és még sorolhatnánk. Tudósításunkban – talán méltányolható elfogultsággal – az ünnepségsorozat harmadik napjának eseményeiről számolunk be, mivel közöttük egy evangélikus vonatkozású is volt: dr. Hafenscher Károly nyugalmazott címzetes teológiai tanárt az egyetem díszdoktorává avatták.
„Adjatok hálákat az Úrnak!” – énekelte az egyetem Soli Deo Gloria kórusa a hittudományi kar Ráday utcai, zsúfolásig megtelt dísztermében. Az ünnepi közgyűlés kezdetén dr. Bölcskei Gusztáv püspök Jn 1,43–51 alapján hirdette az igét. A Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke a találkozás és a párbeszéd fontosságát emelte ki mint olyat, ami egy egyetem lételeme is kell, hogy legyen. Saját, felvállalt identitás és igazi dialógus nyomán alakulhat ki valódi közösség Isten és ember, ember és ember között. Ahol ez megvalósul, ott valóban van okunk hálát adni.
Hálaadással idézte fel a múltat ünnepi beszédében dr. Szűcs Ferenc rektor is, aki a kezdetekre emlékezett. Tisztelettel szólt a protestáns egyetem két alapítójáról, Török Pál református és Székács József evangélikus püspökről. Szintén említette a közös kezdetet a „nagyobb testvért” köszöntő beszédében dr. Szabó Lajos, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem képviseletében felszólaló dr. Kránitz Mihály rektorhelyettes az egyházi felsőoktatási intézmények szorosabb együttműködését mondotta kívánatosnak.
A köszöntések után következett a laudációk felolvasása (dr. Hafenscher Károly életét és munkásságát dr. Karasszon István, az ószövetségi tanszék vezetője méltatta), ezt pedig a Károli Gáspár Református Egyetem százötven éves jubileumának alkalmából odaítélt díszdoktori oklevelek átadása követte. Dr. Hafenscher Károly mellett dr. Jan Peter Balkenende professzor, a Holland Királyság miniszterelnöke; dr. Abraham van de Beek holland professzor, illetve honfitársa, dr. Hinrich Stoevesandt lelkész; dr. Gerd Theissen német teológiai professzor, valamint dr. Juhász Tamás kolozsvári református teológus és dr. Kósa László művelődéstörténész, egyetemi tanár részesült a kitüntető címben. Ugyancsak díszdoktori oklevelet kapott Sir John M. Templeton jogi végzettségű brit üzletember, akit hajlott kora sajnos megakadályozott abban, hogy jelen legyen az ünnepi eseményen.
A díszdoktorok nevében dr. Jan Peter Balkenende holland kormányfő mondott köszönetet. Felszólalását magyarul kezdte, majd „azok miatt, akik ezt a nyelvet nem beszélik”, angolra váltott – szavait azonban sajnos nem tolmácsolták…
A rendezvényt dr. Szabó István püspök zárta, hangsúlyozva, hogy a tudományos élet hazai és külföldi képviselőit valójában nem az egyetem tisztelte meg díszdoktori címmel, hanem ők tisztelték meg az intézményt azzal, hogy elfogadták az oklevelet.
A Károli-egyetem ünnepi eseményeinek rangjáról árulkodik az a tény, hogy a Magyar Nemzeti Bank október 4-én az évforduló tiszteletére ezüst emlékérmét bocsátott ki.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|