EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 50 - A felkínált esély

Liturgikus sarok

Megérkezett az Evangélikus istentisztelet – Liturgikus könyv 3.

Hozzászólás a cikkhez

A felkínált esély

Nem ígéri senki, hogy az Evangélikus istentisztelet – Liturgikus könyv megjelenése és bevezetése automatikusan új lendületet ad istentiszteleti életünknek. Viszont esélyt kapunk általa, amelyet bölcs dolog kihasználni és felelőtlenség veszni hagyni.

Ha egy gyülekezet úgy dönt, hogy nem veszi használatba az új rendtartást, akkor az a felelőssége, hogy tudatosítsa az eddigi Agenda megismert értékeit, elmélyítse annak gondolatrendszerét, és rámutasson azokra a sajátosságokra, amelyek annyira értékesek, hogy még a teljes püspöki kar ajánlása ellenére sem reformálhatóak meg.

Még több esélyt kapunk, ha nyitott szívvel és tanulásra készen elkezdünk megismerkedni az új liturgikus könyvvel. A könyv előszavában a következő érveket olvashatjuk: 1. Ezzel a liturgikus könyvvel az 1930-as évek óta folyó liturgikus megújulás végre elérheti kezdeti célkitűzéseit. 2. Az új istentiszteleti rendek előnye, hogy igen sokféle alkalomra kínálnak mintát úgy, hogy a különböző alkalmi istentiszteletek váza mégis felismerhetően azonos. 3. Az új liturgikus könyv elsődleges mércéje a tiszta lutheri tanítás. 4. Az előző Agenda utolsó kiadása óta a társadalmi változások több új istentiszteleti formát tettek szükségessé; a liturgikus könyv igyekszik választ adni ezekre a kihívásokra.

És valóban, nézzük végig a tartalomjegyzéket, máris láthatjuk, hogy a gyülekezet életében zavarmentes gazdagodást hozhat az új rendtartás bevezetése. A vasárnapi istentiszteletek rendje ugyanis alig változott. Az eddig megszokotthoz képest jellegzetesen új, hogy az istentisztelet minden eleme szorosan összefüggő, kétezer éves örökségünket szem előtt tartó folyamattá áll össze két egyaránt fontos csúcsponttal: az ige megszólaltatásával és az úrvacsorával. Lehetőségeink bővültek azzal, hogy az eddigi istentiszteleti formák mellett a családi istentisztelet és „az istentisztelet közelieknek és távoliaknak” is megtalálható az új könyvben. Felfrissült a konfirmációs istentiszteleti rend is.

Az úrvacsora nélküli istentiszteleti rendek közé tartozik az úgynevezett vasárnap esti istentisztelet, a gyónó és az ökumenikus istentisztelet. Mindemellett a helyi szokások szerint a „főistentisztelet” is megtartható úrvacsora nélkül, bár a könyv szerkesztése jelzi, hogy az igehirdetés mellett az úrvacsora is olyan része liturgiánknak, amelyet Jézus hagyott reánk.

Jelentősen gyarapodott a gyülekezeti közös imádságok választéka is: az eddigi 17-es liturgia helyett találunk benne reggeli és esti zsoltárimádságos rendeket, iskoláinknak évnyitó és évzáró liturgiát, valamint két egyszerűbb gyülekezeti imádságformát: a nagy könyörgést Luther nyomán és a Krisztus-dicséretet.

Az új liturgikus könyv az eddigi két nagyünnep esti igeolvasásos istentiszteleten (evangéliumolvasás szentestén, nagypénteki passió) kívül a húsvét hajnali istentisztelet speciális szertartásának egy változatát is közli. Tovább bővíti a választékot a templomi keresztelés négyféle rendje is.

A gazdagodás mellett az új liturgikus könyv használatával valami másra is esély nyílik. A megújított rendek miatt ugyanis rá leszünk szorulva az istentiszteletekre való körültekintő felkészülésre. Évekig szükséges lesz az összes szolgálattevővel egyeztetve terveznünk. S miközben pontosan elosztjuk a teendőket, magunk is mélyebben megértjük az elhangzó igék, imádságok és énekek egybehangzó üzenetét. A gyülekezetet előre meg kell tanítanunk az újdonságokra. S miközben magyarázzuk jelentőségüket, mindannyian nyitottabbá válunk az istentisztelet összes elemének (elcsendesedés, bűnbánat, imádat, igehallgatás, közösségvállalás, Krisztus befogadása) az átélésére.

Meg kell vitatnunk a presbitériummal, hogy melyik rendet tesszük saját gyülekezetünk általános rendjévé. Eközben hálát adhatunk eleink áldozatos munkájáért, azért, hogy az elmúlt száz év alatt – miközben kitartóan keresték az egyensúlyt a régmúlt és a közelmúlt hagyományai között – visszairányították a magyarországi evangélikusokat a teljes ember részvételére igényt tartó, gazdag liturgikus formákhoz. Kis szolgáló csoportokat alakíthatunk egy-egy istentisztelet előkészítésére (a tárgyi eszközök előkészítésétől kezdve a szolgálatvállaláson keresztül a hívogatásig), s együtt imádkozhatunk, hogy munkánk ne emberi erőlködés legyen csupán.

Esély maga a könyv is, mely szép kivitelű, értékes szövegekben gazdag és remény szerint évtizedekig frissen szolgáló összeállítás. Mellette esély lesz a Gyülekezeti liturgikus könyv – az énekeskönyv kiegészítő kötete –, amely a gyülekezeti tagok kezébe adja az új istentiszteleti rendeket, s velük sok új vagy régóta nem használt éneket, zsoltárt.

Bence Gábor


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
A felkínált esély
Élő víz
A kiváló minőség időtálló
Roráte
Időoázisok
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Második esély Szarvason
Beszélgető egyház
A meghallgatott imádság helye
„Engedtem, hogy vezessen az Isten”
Valóra váltani Isten álmát…
Intézményvezetői konferencia Révfülöpön
Két ülés egy napon
A lélek lélegzetvétele
„Miben segíthetek?”
Keresztutak
IV. országos ökumenikus véradás
Az esélyegyenlőségért
Munkatársak az igazságban
Evangélikusok
A felébredt ébresztő
Tragikus halál vagy lelkészgyilkosság?
e-világ
Vegyszerek a vérben
Keresztény szemmel
Senki meg ne tévesszen titeket!
A hét témája
Esztendőforduláskor
Adventi kívánság
Advent – karácsonyvárás
Keresztelő születése
Amit Isten akar
Mások jobban, mi szebben
evél&levél
Adventi gondolatok
Közlemények, nyilatkozatok
Ajándék liturgikus könyv
A közelmúlt krónikája
Világhírű tudósokat neveltek
Iniciatíva – a munka megy tovább
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Betlehemek tizenkettedszer
Petőfi hálósapkája, Júlia varróasztalkája
Csodatálak „mozaikból”
Kézdivásárhelyi művészek kiállítása a Vármegye Galériában
Élménypark a Galileai-tó partján?
Fotóalbum szentföldi templomokról
Egy zarándokút képes dokumentumai**
Ételek a Biblia korában
A vasárnap igéje
Csalódottság helyett igazi örömöt!
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Gyermekvár
Kedves Gyerekek!
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2005 50 A felkínált esély

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster