Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 50
- Világhírű tudósokat neveltek
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Világhírű tudósokat neveltek
Kamarakiállítás a Fasor volt tanárai tiszteletére
1905-ben egy fiatalember három beadványt nyújtott be a berni szabadalmi hivatalban. E három tanulmánnyal – melyek egyike A speciális relativitáselmélet címet viselte – megváltoztatta a világról való gondolkodásunkat: Einstein dolgozatai alapjaiban rengették meg a klasszikus fizika sziklaszilárd alapokon állónak tűnő építményét. Ennek az eseménynek a századik évfordulóját, 2005-öt az ENSZ a fizika évének nyilvánította. A Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium és a Volt Növendékek Egyesülete ebből az alkalomból rendezett kamarakiállítást november 30. és december 14. között a gimnázium egykori kiváló fizikatanárainak, Mikola Sándornak, Rátz Lászlónak, Renner Jánosnak és Vermes Miklósnak a tiszteletére.
A kiállítás megnyitóján elsőként dr. Ódor László, a gimnázium igazgatója mondott köszöntő szavakat. Örömét fejezte ki, hogy a fizika évében a fasori gimnázium olyan kiváló, tudós fizikatanárok emlékének adózhat, akiknek a tanítványai közül többen is jelentős mértékben hozzájárultak a természettudomány fejlődéséhez. Olyan világhírű tudósok sajátították el náluk a tudomány alapjait, mint Wigner Jenő és Neumann János. Az igazgató büszkén mutatta a hallgatóságnak azt a gimnáziumban őrzött grafitrudat, amely része volt a világ első atomreaktorának; a reaktor megépítésében Wigner Jenő kulcsszerepet játszott. Ódor László külön köszönetét fejezte ki a kiállítás szponzorainak: az Eötvös Loránd Geofizikai Alapítványnak, a Richter Gedeon Rt.-nek, az S-Membrán Kft.-nek és a Dr. Vermes Miklós Alapítványnak.
A második köszöntőt dr. Liptay György címzetes egyetemi tanár, a Volt Növendékek Egyesületének társelnöke mondta el. Személyes hangvételű beszédében meghatódva emlékezett vissza egykori tanáraira, és tiszteletének kifejezéseképpen olyan eseményeket idézett fel, amikor a gimnázium tanárai a történelem legviharosabb időszakaiban – többek között Budapest ostroma idején – is helyt álltak, és példát mutattak diákjaiknak.
A kamarakiállítást hivatalosan dr. Kroó Norbert egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke nyitotta meg. Megnyitóbeszédében elmondta, hogy nagy örömmel tölti be annak a Rátz Lászlóról elnevezett kuratóriumnak az elnöki posztját, amely kiemelkedő tudományos teljesítményt nyújtó fizikusoknak és matematikusoknak ítéli oda a Rátz tanár úr életműdíjat. Dr. Kroó Norbert hangsúlyozta, hogy a múlt kimagasló tanárai előtti tiszteletadás és az általuk ránk hagyományozott szellemi örökség arra kötelez bennünket, hogy tegyünk meg mindent a középiskolai tanárok társadalmi rangjának visszaállításáért. Azt a köztiszteletet és megbecsülést, amelyben például Rátz László és Vermes Miklós még részesült, minden hiteles oktató megérdemelné a mai magyar társadalomban is.
A gimnázium egykori tanárainak életrajzát végzős diákok olvasták fel. A kiállítás szervezői egy tudományos ülésszak megrendezésével és egy előadás-sorozattal is tisztelegtek a gimnázium nagynevű tanárai előtt. Az érdeklődők részt vehettek egy rendhagyó fizikaórán, és érdekes kísérleteknek lehettek tanúi; előadásokat hallgathattak meg a relativitáselméletről és az égbolt csillagairól, valamint együtt mélyedhettek el a Föld mágneses tere mérésének kérdéseiben.
A kamarakiállítást és az előadás-sorozatot Gémes Istvánné fizikatanár és Szabó István, az iskolatörténeti gyűjtemény vezetője rendezte. Külön köszönetet mondtak a Teleki Blanka Gimnáziumnak és az ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskolának, mert a kiállított tárgyak, képek, kísérleti eszközök, szertári felszerelések nagy részét ez a két intézmény bocsátotta a fasori gimnázium rendelkezésére a kiállítás idejére.
Petri Gábor
::Nyomtatható változat::
|