Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 50
- Betlehemek tizenkettedszer
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Betlehemek tizenkettedszer
Beszélgetés a jászolkiállítás főszervezőjével
Ha advent, akkor adventi koszorú, ha karácsony, akkor betlehemes. De ki az, aki manapság nekilát saját betlehemet készíteni? Például az a 226 pályázó, aki indíttatást érzett arra, hogy benevezzen az idén immár tizenkettedszer meghirdetett betlehemijászol-pályázatra. Hogy miként is indult a sorozat? Erről és a népszerű esemény néhány kulisszatitkáról beszélgettem A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) titkárával, a nyáron Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett Gergely Imrével.
– Meghívás érkezett a magyarországi kézművesek számára 1993-ban Rómából, hogy vegyenek részt a nemzetközi 100 jászol kiállításon. Akkor ott ennek már tizenhét éves hagyománya volt – kezdte az áttekintést a titkár. – Hazánkból négy pályamű vett részt a rendezvényen, közülük kettőnek az elkészítője is ott volt. Hazatérve lelkesen meséltek a kinti tapasztalataikról; ennek hatására az Ipartestületek Országos Szövetségében (Iposz) és az akkor frissen alakult alapítványunknál elhatároztuk, hogy mi is meghirdetünk egy betlehemijászol-pályázatot. Így kerültünk kapcsolatba a budai ciszterciekkel is, ahol – mint kiderült – az 1940-es években hagyománya volt a betlehemépítő mozgalomnak. Ezáltal az új kezdeményezés összekapcsolódhatott egy korábbi hagyománnyal.
– Ennek már tizenkét éve, és a pályázókból még mindig nem fogyott ki az ötlet, kreativitásuk pedig bámulatba ejtő. Ez idő alatt összesen több ezer pályamű érkezett be…
– Így van. A kiírás szerint legfeljebb három, Jézus születéséhez kapcsolódó, a betlehemi jelenetet, illetve szereplőit ábrázoló, bármilyen természetes alapanyag felhasználásával, kézművestechnikával készült, népművészeti, képző- vagy iparművészeti jellegű alkotással lehetett pályázni. Az idén 226 alkotó háromszáznál is több pályamunkát nevezett be, közülünk több a határon túlról érkezett.
– Nem lehetett könnyű dolga a zsűrinek… Mi a további sorsuk a továbbjutott alkotásoknak?
– Mint eddig minden esztendőben, ünnepélyes díjkiosztó műsor keretében nyitjuk meg a zsűri által kiválasztott pályaművekből létrehozott kiállítást. Erre az idén a Vajdahunyad várában, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban kerül sor december 16-án 14 órakor. Ezenkívül most is szeretnénk a kiállítás anyagát egy színes fotóalbumban megörökíteni, amelyet reményeink szerint a megnyitón már kézbe is vehetnek az érintettek és az érdeklődők.
– Előttem van egy másik pályázati felhívás is, amelyet a mezőgazdasági múzeum adott ki.
– Vendéglátóink – kiállításunkhoz kapcsolódva – december 18-án, advent negyedik vasárnapján vásárral egybekötött betlehemes napot szerveznek iskolás csoportok, hagyományőrző közösségek, amatőr színjátszók részvételével. A jelentkezőket előtte egy szakmai zsűri értékeli. Az egész napos rendezvényre mindenkit szeretettel várnak, mint ahogyan mi is a XII. betlehemijászol-kiállításon.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|