Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 04 - Milyen újat szeretnél az új évben?

Milyen újat szeretnél az új évben?

Számítasz igazán új dolgokra, ahogy előretekintesz erre az új évre?

Bámulatos, hogy az új év puszta gondolatára fölragyog az optimizmus és a remény számunkra. Ha 2005 nagyon nehéz volt, akkor azzal a reménnyel tekintünk 2006-ra, hogy ez az év könynyebb lesz. Bízunk benne, hogy az új év egyben új kezdetet, tiszta lappal való indulást jelent. Ha 2005 jó év volt, akkor erősen reméljük, hogy 2006 a már elért eredmények folytatásaként még jobb lesz. Ebben az esetben érdekünk azonban nem annyira az, hogy valami „új” legyen, hanem sokkal inkább az, hogy „több” legyen a már megvalósult jó dolgokból.

Akár a múlt évi nehézségektől való szabadulást, akár az előnyös dolgok folytatását várod januártól, az az egy biztos, hogy a dolgok nem maradnak statikusak. A változások elkerülhetetlenek; némely esetben akaratod szerint, máskor attól függetlenül következnek majd be. Ha meg kellene határoznod, hogy az új évben milyen fontos új dolgokat, milyen új fejleményeket vársz, mit mondanál?

A Biblia szerintem a világ legcsodálatosabb könyve. Ezt azért mondom, mert annak ellenére, hogy több ezer évvel ezelőtt íródott, ez a „régi könyv” meglepően időszerű, örökké új. Valójában magát az „új” szót számtalan összefüggésben használja. Nézzünk néhány elvet, amelyet a Biblia az „újjal” kapcsolatban kínál!

Néha teljesen új kezdetre van szükség. Vannak idők, amikor nem elég csupán rögzíteni, hogy mi a rossz – egy nem megfelelő munka, egy elavult termék vagy szolgáltatás, egy megromlott üzleti kapcsolat… Ilyen esetekben a régi rövid távú toldozgatása-foltozgatása helyett teljesen új kezdetre van szükség. – „Senki sem varr pedig új posztóból foltot ó ruhára; máskülönben a mi azt kitoldaná, még kiszakít belőle, az új a régiből, és nagyobb szakadás lesz. És senki sem tölt új bort régi tömlőkbe; különben az új bor a tömlőket szétszakítja, a bor is kiömlik, a tömlők is elpusztulnak; hanem az új bort új tömlőkbe kell tölteni.” (Mk 2,21–22; Károli-fordítás)

A megváltozott élethez új szívre van szükség. Valaki azt mondta, hogy az elmebaj az, ha egy ember ugyanazt a dolgot újra meg újra megteszi ugyanúgy, miközben más és más eredményt vár. A magatartásunk, életünk és munkánk vagy kapcsolataink távlati megváltozásának kulcsa nem a viselkedésünk megváltoztatása, hanem a szív radikális és természetfölötti cseréje. – „És adok nékik egy szívet, és új lelket adok belétek, és eltávolítom a kőszívet az ő testökből, és adok nekik hússzívet…” (Ez 11,19; Károli-fordítás) „Azért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az; a régiek elmúltak, ímé újjá lett minden.” (2Kor 5,17; Károli-fordítás)

Minden egyes nap lehetőség az újrakezdésre. Minden egyes új nap felvirradása ajándék, nem magától értetődő, és nincs rá garancia. Ezért hálásnak kell lennünk azért, hogy kapjuk, teljes erőnkkel, megfelelően kell használnunk, és örülnünk kell neki. – „Az Úr kegyelmessége az, hogy még nincsen végünk; mivel nem fogyatkozik el az ő irgalmassága! Minden reggel meg-megújul; nagy a te hűséged!” (JSir 3,22–23; Károli-fordítás)

Isten örömét leli az újrakezdésben. Gyakran vágyunk valamiben új kezdetre az új évtől függetlenül is. Isten – csodálatos és titokzatos hatalmánál fogva – képes ezt az új kezdetet megadni, sokkal inkább, mint ahogy azt valaha is elképzelhettük volna. – „Imé, újat cselekszem; most készül, avagy nem tudjátok még? Igen, a pusztában utat szerzek, és a kietlenben folyóvizeket.” (Ézs 43,19; Károli-fordítás)

Robert J. Tamasy

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Újra érteni
Érted is, amit olvasol?
Milyen újat szeretnél az új évben?
Közös hit, közös gondolkodás
Imaheti visszapillantás
Közösségben Krisztussal és egymással
127 egyház részesül a NKÖM által átutalt felajánlásokból
Doni áldozatokra emlékeztek
Vissza a Julianus-naptárhoz?
Imahétnyitó bíborosi szentbeszéd
Mína-völgyi "pokol"
Teremtés kontra fejlődés
Ökumenikus istentisztelet a nyitány előtt
Dr. Balogh Péter emlékére
Pater Pál emlékezete
Gyülekezeti honlapok
Itthon is terjed a godcasting!
Tanulmányok a magyarországi szegénységről és egyenlőtlenségről
Változtassunk a hagyományokon! Változtassunk a hagyományokon?
Tengelicen innen, felújításon túl
A magyar kultúra napja
"Hamar értettem, szerettem és szenvedtem"
Már öntik a bronzot, faragják a követ
Erkel Ferenc
Reményt keltő, hitet erősítő értékek
Sztárvallomások hitkérdésekről
Múlt év végi ökumenikus hírszőttes
Országos kitüntetés egy soproni diákunknak
Busók a bonyhádi gimiben
Évszázadokat átívelő gyülekezettörténet
Konfirmációs szokások a barcasági evangélikusoknál
A Camino szemekben ragyogó titka
Ikladi párhuzamok
Betonba mintázva
Ami a leprás bőrnél is csúnyább
Angyalok pedig vannak
Félévforduló

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 04 Milyen újat szeretnél az új évben?