Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 04
- Gyülekezeti honlapok
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Gyülekezeti honlapok
Egyházunk kétszázötvenkilenc egyházközségéből százötvenháromnak van honlapja, vagyis a gyülekezetek 59%-ának. Ezzel az aránnyal a történelmi egyházak közül az evangélikusok állnak a legjobban.
Már a „múlt században”, az evangélikus internetes munka kezdeti időszakában is fontos volt, hogy ne csak országos intézményeinket jelenítsük meg a világhálón, hanem adjunk lehetőséget a gyülekezeteknek is honlapjaik elkészítésére. 1998 óta, amióta egyházunk önálló internetes szervergéppel rendelkezik, ingyenesen biztosít korlátlan tárhelyet az egyházközségi honlapoknak. Kezdetben rögtön volt néhány úttörő próbálkozás, budapesti és vidéki gyülekezetek részéről egyaránt. A gyülekezeti számítógépes pályázaton részt vevő egyházközségek számára 2002 óta feladat a honlap elkészítése – azóta szaporodtak meg igazán az egyházközségi oldalak. Csatlakoztak ehhez az evangélikus e-Magyarország-pontot indító gyülekezetek, hiszen ők is elkészítették saját oldalaikat a világhálón.
A technikai nehézségek leküzdése érdekében az Internet Munkacsoport elkészített egy könnyített honlapszerkesztő rendszert, mely már alapfokú számítógépes tudással is használható. A honlapszerkesztőhöz írásos útmutató tartozik, és tavaly óta egynapos tanfolyamon is részt vehetnek azok, akik szívesen elmélyednek a honlapkészítés rejtelmeiben.
Mi mindent adhatunk közre az egyházközségi honlapon? Bemutathatjuk templomunkat, képekkel és szövegekkel egyaránt. Ha egyházközségünk hosszú múltra tekint vissza, feldolgozhatjuk a történetét. Ennek során szót ejthetünk a legfontosabb eseményekről, a kulcsfontosságú személyekről, régi lelkipásztorokról is. Ahol lehetséges, képekkel is illusztrálhatjuk mondandónkat. Közzétehetjük állandó alkalmaink időpontját, és röviden be is mutathatjuk őket.
Az egyházközség csoportjai, bibliakörei, hittanosai külön-külön is bemutatkozhatnak. Megkérhetjük az egyes csoportokat, hogy írjanak magukról, és mellékeljenek képet is. Közreadhatunk lelki táplálékot is oldalaink látogatói számára. Készíthetünk képekkel, sőt akár zenével, videofelvétellel illusztrált beszámolókat a közelmúlt nagyobb alkalmairól. Ha az egyházközségnek van újságja, létrehozhatjuk az internetes változatát is. Jövőbeli terveinkről is írhatunk, különösen akkor, ha valamilyen jelentősebb esemény, teendő áll előttünk (például templomfelújítás). A tervekről szóló részletes információ közlése növelheti a szülőhelyükhöz kötődő emberek adakozókészségét – még azokét is, akik már elköltöztek.
Mivel az internet éjjel-nappal elérhető a világ minden tájáról, nem csak magyarul beszélő látogatókra számíthatunk. A legfontosabb információkat célszerű angolul és esetleg más nyelven is közreadni. A távolról érkezők számára leírhatjuk, hogyan találnak oda templomunkhoz, gyülekezeti házunkhoz. Mellékelhetünk térképvázlatot is.
Mindezt feldolgozhatjuk úgy is, hogy nyomtatott kiadványt – gyülekezetbemutató brosúrát – készítünk belőle. Így két legyet ütünk egy csapásra.
Közreadhatunk aktuális információkat a közelgő eseményekről. Ebben az esetben azonban vállalnunk kell a weboldal folyamatos frissítését is. Nincs rosszabb, mint egy elavult honlap!
Ma már több helyen is rendszeresen fölteszik a honlapra a heti prédikációt – nemcsak szövegesen, hanem letölthető hangállományként is. Ennek köszönhetően a távol élők is meghallgathatják saját lelkészük prédikációját.
Ezt a kis „ötletbörzét” tovább bővíthetjük saját gyülekezetünkben, a helyi adottságoknak megfelelően. A lehetőségek kimeríthetetlenek. A rendelkezésre álló tárhely szintén.
Bogdányi Gábor
::Nyomtatható változat::
|