Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 12
- Sírjaik hol domborulnak?
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Sírjaik hol domborulnak?
Emberek tízezreiben él a remény, hogy legalább az eltűnt családtag sírjának helyéről hír érkezik egyszer… Különösen a II. világháború utolsó hónapjaiban maradt el az otthoniak hivatalos értesítése, így az erdélyi harcok kezdetétől a nyugat-magyarországi „végjátékig” több ezer hősi halott sírhelye vált talán örökre azonosíthatatlanná. A legnagyobb vérveszteség a Donnál érte a magyar hadsereget: az eltűntek számát csaknem ötvenezerre teszik a hadtörténészek, és legalább ugyanennyien haltak hősi halált a hómezőkön…
A Magyar Televízió 1-es csatornája 2006. március 3-tól hetente jelentkező műsort indított azoknak a magyar katonáknak és polgári személyeknek a felkutatására, akik a második világháború csataterein, hadifogságban vagy munkatáborokban tűntek el. Ez utóbbiak száma több százezerre tehető. A műsor a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Magyar Vöröskereszt ez irányú kutatómunkáját kívánja segíteni.
A keresés esélyeit növeli, hogy lassan megnyílnak az orosz levéltárak, így egyre több hadifogolytábor adatai jutnak el Budapestre. Az alkotók és a levéltárosok remélik, hogy a nyilvánosság révén még azok is információkhoz jutnak, akik már beletörődtek a korábbi elutasításba.
A Kisebbségi és Határon Túli Műsorok Szerkesztőségéhez tartozó műsor készítői várják azok jelentkezését, akiknek a családjában máig eltűntként számon tartott katona vagy polgári személy van. Kérik, hogy a Magyar Televízió címén (1054 Budapest, Szabadság tér 17.) jelentkezzenek azok is, akik lakóhelyükön ismeretlen hősi halottat rejtő sírról tudnak. A műsor elektronikus postacíme: sirjaik@mtv.hu.
Az érdeklődést jelzi, hogy már az első felhívások hatására több tucat levél és elektronikus üzenet érkezett az MTV székházába. A március 3-ai első adásban már az első sikerről is beszámoltak: egy budapesti férfi a televíziósok segítségével jutott Oroszországban eltűntnek hitt nagybátyjai nyomára – Székelykeresztúron.
A kezdeményezés dr. Holló József Ferenc vezérőrnagynak, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatójának, dr. Havasi Jánosnak, a Kisebbségi és Határon Túli Műsorok Szerkesztősége vezetőjének, Kucsma Jenőnének, a Magyar Vöröskereszt Keresőszolgálata vezetőjének és dr. Fogarasi Katalinnak, a Nemzeti Kegyeleti Bizottság titkárának az összefogásával jött létre.
MTI
::Nyomtatható változat::
|