Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 02 - Ortodox karácsony

Ortodox karácsony

Karácsonyt ünnepeltek múlt vasárnap a liturgiában a Julianus-naptárt megőrző ortodox egyházak hívei, mindenekelőtt Oroszországban és Szerbiában.

Oroszországban az űrre is kiterjedt az orosz ortodox karácsony ünneplése. Az orosz ortodox egyházfő telefonon köszöntötte a Nemzetközi Űrállomás orosz űrhajósát is, aki két amerikai asztronautával teljesít tartós szolgálatot az űrben. Előzőleg Moszkva és egész Oroszország pátriárkája a család, e minden állam alapját és virágzásának zálogát alkotó „kis házi egyház” erősítésére biztatta a híveket ünnepi tévészózatában.

II. Alekszij, aki éjféli misét mutatott be a Megváltó Krisztus-székesegyházban hatalmas aranyfövegében Mihail Fradkov miniszterelnök és ötezer hívő előtt, karácsonyi üzenetében elégedetten nyugtázta egyháza gyarapodását, valamint az 1917-es bolsevik forradalom után a nyugati emigrációban létrejött ágával való, hivatalosan ez év májusában lezáruló újraegyesülését. A pátriárka ugyanakkor mély aggodalmának adott hangot amiatt, hogy ismét ártatlanok vérét ontják a Szentföldön, az Úr szűkebb pátriájában.

Vasárnap ünnepi istentiszteleteket tartottak az orosz ortodox egyházhoz tartozó 27 ezer plébánián és 700 kolostorban szerte Oroszországban és más volt szovjet köztársaságokban. Vlagyimir Putyin elnök a Moszkva megyei Isztra Új Jeruzsálem nevű kolostorában vett részt a karácsonyi istentiszteleten.

A szerb ortodox egyház feje, Pavle pátriárka az „értelmetlen” belső megosztottság leküzdésére szólította fel országa lakóit, és újfent kiállt amellett, hogy a többségében albánok lakta Koszovó tartomány Szerbia része maradjon. Arra buzdította a koszovói szerbeket, valamint az összes menekültet és elűzöttet, hogy „a végsőkig tartsanak ki”. Kifejezte abbeli mély meggyőződését, hogy egyszer eljön az idő, amikor az erőszakcselekmények elkövetői szégyellni fogják magukat. A szerb vallási vezető bírálta az alacsony szerbiai népszaporulatot és az abortuszok magas számát is.

Kairóban a koptok karácsonyi istentiszteletét III. Senuda pápa tartotta a Szent Márk-székesegyházban több ezer hívő előtt. A szertartáson Hoszni Mubarak egyiptomi elnököt a kormány egy magas rangú illetékese képviselte. Január 7. három év óta hivatalos munkaszüneti nap egész Egyiptomban. A kopt egyház, a legnépesebb keleti keresztény közösség hivatalos adatok szerint 5-6 millió, az egyház adatai szerint pedig 10 millió hívőt számlál.

Isztambulban szombaton három görögkeleti hívő ugrott az Aranyszarv-öböl vizébe, hogy egy vallási szertartás keretében visszaszerezzen egy, a tengerbe dobott fakeresztet vízkereszt napja alkalmából.

I. Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárka, a világ ortodox keresztény hívőinek lelki vezetője előbb misét tartott a Szent György-katedrálisban az ünnep alkalmából, amellyel Jézus Krisztus megkereszteléséről emlékezik meg a görögkeleti egyház. Bartolomaiosz ezután a hívők több száz fős csoportja élén az öböl partjára ment, hogy elvégezze a víz megáldásának hagyományos ceremóniáját. Eközben dobta a vízbe a fából készült keresztet, amelyért hárman is beugrottak a hideg tengerbe. Az ünnepség szigorú rendőri védelem alatt zajlott le, mert korábban török nacionalisták már többször megzavarták.

MTI

Még több szeretet
Bonhoeffer levele egy megkeresztelt kisgyermekhez (részlet)
Örökké fiatalon
Munkaévkezdet egyházunk országos központjában
A zsinati elnökség kihelyezett ülése a Kapernaumban
Két imahét – egy egységért
Több toleranciát a keresztények között!
Séta Pozsony evangélikus emlékei között
Ortodox karácsony
Lemondott Varsó érseke
Öten az esztendő igéjéről
Árnyak és fények
Testünk a Szentlélek temploma – de vajon szeret-e lakni benne?
A történelmi örökség kötelez
Carpe diem!
Esti mese
Krízisreform
Menekülés a depresszióból
„Érted is, amit olvasol?”
Jézus és az „öreg néne”
Tudjuk-e, kiket és mit adtak a régi falusi elemi iskolák és a „néptanítók” a nemzetnek?
Rudnay Gyula
Háromszázharminc esztendeje hunyt el Basch Simon
Déli harangszó Ősagárdról
Farkasok völgye: Irak
Könyv a lelke mindennek
Jövel, népek Megváltója!
A globális felmelegedés erkölcsi kérdés
A kánai menyegző
Oratio oecumencia
A dicsőítés ereje
Mi az az országos ifjúsági munka?
Cantate
„Mert irgalma sziklaszál, mindörökké bizton áll” – angolszász eredetű énekeink

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 02 Ortodox karácsony