Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 27
- Az egyházi kulturális örökség őrzőinek és szolgáltatóinak találkozója Szombathelyen
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Az egyházi kulturális örökség őrzőinek és szolgáltatóinak találkozója Szombathelyen
Június utolsó hetében – immáron tizenharmadik éve – konferenciára gyűlnek össze az egyházi könyvtárosok. Idén dr. Sill Aba OFM vezetésével a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár látta vendégül a résztvevőket. A tanácskozás az Egyházi Könyvtárak Egyesülésének (EKE) közgyűlésével kezdődött. Az elkövetkezendő három évben protestáns elnök vezetheti az egyesülést: az evangélikus könyvtárakban folyó munka elismeréseként a közgyűlés dr. Mányoki Jánost, az Evangélikus Országos Könyvtár igazgatóját választotta meg az EKE új elnökének.
A konferencia előadásai két nagy téma köré (Műhelymunka az egyházi könyvtárakban és Kultúra – kultusz – hagyományőrzés) csoportosultak. A többnyire kis létszámmal dolgozó egyházi könyvtárak sok esetben külső segítséggel tárják a világ elé kincseiket. A jelenlévők értesülhettek arról, hogy egy újabb ősnyomtatvány-katalógussal gyarapodhatnak az egyházi könyvtárak; a kötetet dr. Rétfalvi Gábor (Berzsenyi Dániel Főiskola) készítette a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár incunabulumairól. Dr. Velenczei Katalin (Országos Széchényi Könyvtár) a Székesfehérvári Püspöki Könyvtár ősnyomtatványainak és antikváinak történetéről, a feldolgozás szépségeiről és nehézségeiről tartott előadást.
A Pápai Református Gyűjteményekben folyó iskolatörténeti kutatásokat és a vele kapcsolatos értékes, sokak munkáját megkönnyítő adatbázist dr. Köblös József mutatta be. A Ráday-örökség gondozásának sokszínű lehetőségeiről számolt be dr. Berecz Ágnes, Borvölgyi Györgyi és Csenki Éva (Ráday Könyvtár), akik részletekben gazdag könyvleírásokat, forráskiadványokat, kiállításokat, kötéstörténeti adatbázist készítenek.
Az evangélikus könyvtárakban folyó műhelymunkát két előadás képviselte. Dr. Mányoki János azokról a szerkesztői szempontokról beszélt, amelyeket a Credóval kapcsolatos munkája során követ. Szólt arról, hogy az evangélikus történeti-kulturális folyóiratok szellemi lehetőségei miért szűkösek, akár a kínálat, akár az igény felől nézve. Előadását számos tanulságos példával tette érzékletessé. Dr. Hubert Gabriella a Podmaniczky–Degenfeld-könyvtár őrzéséről, feltárásáról és szolgáltatásairól számolt be. Vázolta az eredetileg Kiskartalon lévő gyűjtemény kialakulásának történetét, a Podmaniczky és a Prónay család szerepét az Evangélikus Országos Könyvtár kialakulásában. Példákkal illusztrálva beszélt a különgyűjtemény régi és mai megőrzésének eredményeiről és nehézségeiről.
A kultusz-hagyomány témakörben a konferencia résztvevői megismerkedhettek a szombathelyi Szent Márton-tisztelet ápolásával (Dobri Mária); az egri érsek, Pyrker János László művészetpártolásával és az egri vár kultuszában betöltött szerepével (dr. Löffler Erzsébet); Debrecennek a magyar művelődésben betöltött sajátos helyével (dr. Gáborjáni Szabó Botond); az 1848-as forradalom és szabadságharc emlékének pápai gondozásával (Mezei Zsolt); a készülő Ravasz László-emlékkiállítással (dr. Fogarasi Zsuzsanna, Kecskemét); a régi könyveknek a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtárában folyó számítógépes feldolgozásával (Oláh Róbert). Az előadások témáinak felsorolása is jól mutathatja, hogy milyen komoly tudományos munka folyik az egyes gyűjteményekben.
A majd három napig tartó szakmai programot változatos egyházi és kulturális események tették még emlékezetesebbé. A kőszegi és a jáki kirándulás mellett a könyvtárosok megismerkedhettek Szombathely római kori és keresztény emlékeivel, a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtárral, melyet az első püspök, Szily János 1791-ben alapított. Részesei lehettek a székesegyházban tartott közös ökumenikus imádságnak.
Az evangélikus templomban Gregersen Labossa György lelkész és a szombathelyi evangélikus gyülekezet fogadta a résztvevőket, akiknek tiszteletére a Szombathelyi Madrigálkórus és Laborczi Erzsébet orgonaművész adott színvonalas hangversenyt. Köszönet illeti a fő szervezőt, a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár munkatársát, Dobri Máriát, aki folyamatosan gondoskodott arról, hogy a résztvevők lelki és szellemi élményekben gazdagon élhessék meg az együttlétet.
H. H. G.
::Nyomtatható változat::
|