Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 06 - Vezetőképző Apácán

Vezetőképző Apácán

Háromrészes ifjúsági vezetőképző „tanfolyam” ért véget az erdélyi Apácán. A 2007 októberében tartott első részt Körmendy Petra és két társa vezette, itt az áhítatok megtartásának módszertanáról volt szó. A második, novemberi alkalmon Baranyayné Rohn Erzsébet, Baranyay Csaba és Smidéliusz Gábor a zenés alkalmak, illetve a Tamás-mise megrendezésével kapcsolatos tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel, míg a harmadik, befejező „tréningen” ez év január 26. és 28. között elsősorban szervezési kérdések kerültek napirendre.

Mitől vezető egy vezető? Mert rátermett? Mert sok tapasztalata van, és eleget tanult már a saját sikereiből és hibáiból? Ezek nem elhanyagolható szempontok. Ha lenne egy olyan képzés, amelynek során elméleti síkon közelítenék meg a szervezési munkákkal, csoportvezetéssel együtt járó feladatokat, az bizonyára megkönnyítené a vezetők dolgát. Egy ilyen képzésen támpontokat kaphatna a résztvevő, olyan ismereteket, amelyeket aztán könnyen átültethet a gyakorlatba. Hát akkor legyen ilyen képzés!

Az őszi–téli hónapokban tartott, három alkalomból álló sorozat keretében olyan témák kerültek elő a lelkes, érdeklődő ifjak körében, mint például hogy miként tartsunk áhítatot, mire figyeljünk táborszervezés közben, mit kell tudni a Tamás-mise liturgiájáról, vagy hogy milyen szempontok alapján kell elkészíteni egy böjti csendesnap költségvetését. Sokféle megbeszélnivaló sűrűsödött bele tehát a három hétvége programjába; az ifjúsági munkások pedig nyitottak voltak minden újra, és szemmel láthatóan ügyesedtek.

E sorok írója Marton Tamással és Bakay Péterrel kerekedett fel január utolsó hétvégéjén – a képzés ötletgazdájának, Simonné Nagy Ilona lelkésznek a felkérésére –, hogy felkeresse Apácát. „Tanítványaiknak” volt dolguk bőven: ki kellett dolgozniuk egy-egy képzeletbeli program részletes tervét, kitalálni, hogyan hirdetik, reklámozzák az alkalmat, kiszámolni, mire mennyi lejt kell majd elkölteni, és végiggondolni, hogy a szervezés során milyen buktatók várhatnak rájuk. A fiatalok állták a sarat, a programok pedig remélhetőleg idővel megvalósulhatnak.

A búcsú így hangzott: „Jó volt egy kis darab Magyarország, gyertek máskor is!” „Jó volt egy nagy darab Erdély! Szívesen jövünk!” – volt a válasz. A képzés finanszírozásáért pedig sok köszönet illeti a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyházat és a Magyar Evangélikus Konferenciát.

Mády Erzsébet

Józsué könyve – a haza
Kapcsolatépítők
Léceket fel!
Fiatalok között is a legfiatalabb
Poroljuk le szerelmünket!
A házasság élete
Vezetőképző Apácán
Keresztény kultúra?!
Takács József
Az élhető világ kulcsa az Újszövetségben
Tudsz jobbat?!
Középpontban a reformátori örökség
Ön dönt: iszik vagy vezet?
Szabály az szabály
Mégis vannak, akik egyenlőbbek?
Amit mindig is tudni akartál, de soha nem mertél megkérdezni az úrvacsoráról
Bor vagy nem bor?
Reformált mise?
Az „Erős vár”