Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 06 - Heti útravaló

Azért jelent meg az Isten Fia, hogy az ördög munkáit lerontsa. (1Jn 3,8b)

Böjt első hetében az Útmutató reggeli és heti igéi a sátán legyőzőjének megváltó művét tárják elénk, hogy kísértéseinkben bátorítson: vele mi is győzhetünk! Jézus böjtje negyvennapos volt, de őt csak kívülről támadhatta az ördög, mivel bűntelen volt. Minket belülről is kísérthet a test kívánsága, az élet kérkedése s a szemek kívánsága által, de ránk is érvényes az Atya Isten ígérete: „Ha kiált hozzám, meghallgatom, vele vagyok a háborúságban, kiragadom onnan és megdicsőítem.” (GyLK 729,13) Ezt megtapasztalva vallom: „Oltalmam és váram, Istenem, benne bízom!” (Zsolt 91,2; LK) Jézus megkísértésekor háromszor olvassuk: „Ha…” s „Meg van írva…” Az ősi „Csakugyan?” visszhangzik a sátán három provokatív kérdésében, amelyekre Jézus az Írás szavaival válaszol: „Az Urat, a te Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!” (Mt 4,10) „De hát miért engedi Isten az embert bűnre csábítani?” – kérdi reformátorunk, s válaszol is: „Hogy megismerje magát is meg az Istent is. Magát, hogy semmit sem tud, csak vétkezni. Istent, hogy kegyelme erősebb mindennél.” Nagy főpapunk van, „járuljunk tehát bizalommal a kegyelem trónusához, hogy irgalmat nyerjünk, és kegyelmet találjunk, amikor segítségre van szükségünk” (Zsid 4,16)! Jézus el- és magára vette bűneinket, ezért „aki az Istentől született (újjá), az nem cselekszik bűnt, (…) és nem vétkezhet” (1Jn 3,9). Isten gyermekei az igazságot cselekszik, s akik Krisztusban, az igazban vannak, általa le tudják győzni a gonosz hatalmát. Isten a kezében tartja övéi életét, „és senki sem ragadhatja ki őket az Atya kezéből (Jn 10,29). A kegyes Jób a négy csapás közepette is istenfélő maradt, és kiállta a hit próbáját: „Még ebben a helyzetben sem vétkezett Jób, és nem követett el megbotránkoztató dolgot Isten ellen.” (Jób 1,22) Pál a pusztai vándorlás intő példája alapján bátorít: „Isten pedig hűséges, és nem hagy titeket erőtökön felül kísérteni; sőt a kísértéssel együtt el fogja készíteni a szabadulás útját is…” (1Kor 10,13) „Augustinus is azt mondja, hogy a próbatévő kísértést el nem háríthatjuk, de hogy legyőzzön, azt imádsággal megakadályozhatjuk.” (Luther) Mit javasol Jakab a bennünk dúló önző kívánságok legyőzésére? Engedelmeskedjünk az Úristen igéjének; ő megbocsát, ha megtérünk hozzá, ezért: „Alázzátok meg magatokat az Úr előtt, és ő felmagasztal titeket.” (Jak 4,10) Az irgalmas és hű főpap, Jézus engesztelő szolgálata, kereszthalála és feltámadása által legyőzte a bűn, halál s ördög hatalmát. A hit szerzője és beteljesítője, „mivel maga is kísértést szenvedett, segíteni tud azokon, akik kísértésbe esnek” (Zsid 2,18). A sátán legyőzőjének hű tanúi és követői részesülnek az ő győzelméből, részesei lesznek Krisztus ezeréves uralmának: „Boldog és szent az, akinek része van az első feltámadásban: ezeken nincs hatalma a második halálnak…” (Jel 20,6) Ezért ma mi is „titokzatos szokás szerint tartsuk meg ezt a böjtidőt, míg teljes lesz az ismerős négyszerte tíz nap útköre” (GyLK 659,1; böjti himnusz).

Garai András

Józsué könyve – a haza
Kapcsolatépítők
Léceket fel!
Fiatalok között is a legfiatalabb
Poroljuk le szerelmünket!
A házasság élete
Vezetőképző Apácán
Keresztény kultúra?!
Takács József
Az élhető világ kulcsa az Újszövetségben
Tudsz jobbat?!
Középpontban a reformátori örökség
Ön dönt: iszik vagy vezet?
Szabály az szabály
Mégis vannak, akik egyenlőbbek?
Amit mindig is tudni akartál, de soha nem mertél megkérdezni az úrvacsoráról
Bor vagy nem bor?
Reformált mise?
Az „Erős vár”