Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 14
- Evangélikus műtárgyak is a tárlaton
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Evangélikus műtárgyak is a tárlaton
Mátyás király halálával – Heltai Gáspár szavaival élve – oda lett az igazság. Öröksége azonban megmaradt! A 16–17. századi késő reneszánsz művészet magyarországi emlékeiből március 28-án nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában.
A kiállítássorozat időrendben utolsó darabja a Jagelló-kortól az 1600-as évek végéig tekinti át a korszak művészetét. A tizenegy egységre tagolt összeállításban – a festmények, szárnyas oltárok, úri hímzések, ötvösmunkák, breviáriumok, kóruskönyvek, kódexek és a többi mellett – külön tárlókat szentelnek a bibliafordításoknak, így például a Károli Gáspár- és a Káldi György-féle szentírásfordításoknak. (Utóbbi kétféle címlappal is látható.)
A katolikus, az evangélikus és a református egyház e korból származó műtárgyai is fontos szerepet töltenek be a kiállításon. Megtekinthető többek között Hetesi Pethe Márton kalocsai érsek és győri püspök monumentális keresztje, az Országos Evangélikus Múzeum Soproni Gyűjteményének egyik keresztelőtála, valamint a debreceni református Nagytemplom – máig használatban lévő – négy úrasztali kannája.
A kiállítás megnyitóját megelőző sajtótájékoztatón Bereczky Loránd főigazgató és dr. Mikó Árpád kurátor, a galéria régi magyar gyűjteményének főosztályvezetője elmondta, hogy az egyházi gyűjtemények a reneszánsz év egyházi bojkottjáról felröppent hírekkel ellentétben mindenben a rendelkezésükre álltak, és a megígért tárgyak mindegyikét megkapták tőlük.
Mint ismert, Bölcskei Gusztáv református püspök még tavaly decemberben jelentette be, hogy – az egyházi közgyűjtemények állami támogatásának ez évre tervezett drasztikus csökkentése miatt – a Magyarországi Református Egyház nem kíván részt venni a Hiller István oktatási és kulturális miniszter által meghirdetett programsorozatban. A másik két történelmi egyház nem tett ilyen lépéseket, sőt a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia ez év januárjában közleményben tudatta, hogy a katolikus egyházra nézve alaptalan a híresztelés. Február elején Hafenscher Károly, egyházunk országos irodájának akkori igazgatója lapunknak úgy nyilatkozott, hogy „az evangélikus egyház komolyan veszi kulturális misszióját. A reneszánsz év programjában részt veszünk, de hangsúlyozzuk: gyűjteményeink a nemzet, a köz javát szolgálják.”
– vitális –
::Nyomtatható változat::
|