Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 29 - A minőségi zene, a közösség és az Istennel való találkozás ünnepe

A minőségi zene, a közösség és az Istennel való találkozás ünnepe

Ökumenikus istentisztelet a Kaláka fesztiválon

A miskolc-belvárosi evangélikus templom oltára előtt: Gryllus Dániel, Gryllus Dorka és Gryllus Vilmos
Egy híján harminc esztendeje gyűlnek össze a folkzene rajongói Miskolcon, hogy néhány napra bevegyék a diósgyőri várat. Idén július 11. és 13. között került sor a Kaláka fesztivál színvonalas rendezvényére, amelynek egyik záróprogramja ez alkalommal is a belvárosi evangélikus templomban tartott ökumenikus istentisztelet volt – a fesztivál művész vendégeinek közreműködésével. Dr. Fabiny Tamás evangélikus püspök hirdetett igét az ünnepi együttléten, amelyet július 20-án (délelőtt 10 órától) a Duna Televízió felvételről közvetít.

„Ezen az istentiszteleten három dimenziója van az ünneplésnek: a minőségi zene, a közösség és az Istennel való találkozás örömünnepét élhetjük át” – fogalmazott köszöntőbeszédében Laborczi Géza nyíregyháza- kertvárosi evangélikus lelkész.

Ami a minőségi muzsikát illeti, abból a Kaláka együttes, a Franciaországból érkezett Miqueu és Baltazar Montanaro, Kobzos Kiss Tamás, Vedres Csaba, a felvidéki Kor-Zár együttes, a spanyolországi Tradere együttes, Lovasi András és Heidl György, az amerikai Karen Carrol és Halmos Béla jóvoltából kaphatott ízelítőt a gyülekezet. A Kaláka fesztivál művészeti vezetőjének – Gryllus Dánielnek – és testvérének, Vilmosnak a zenei kísérete jól kiegészítette az ünnepi liturgiát is, amelyben Csomós József református püspök, Bogdan Adamczyk OFM minorita atya és Sándor Frigyes evangélikus esperes vett részt.

A közösségi együttlét és az Istennel való találkozás öröme fogalmazódott meg Fabiny Tamás prédikációjában. A püspök Mt 18,19–20 alapján elemezte azt a jézusi ígéretet, hogy ha ketten vagy hárman összegyűlnek az ő nevében, az elég ahhoz, hogy ő is közöttük legyen. „Mily gyönyörűség, íme, lásd, amikor az atyafiak együtt muzsikálnak” – idézte Sumonyi Zoltán zsoltárparafrázisát. A jézusi ige is az összhangra, az ő nevében való összegyűlésre buzdít. „A kaláka szó éppen az összefogást, egymás segítését jelenti. Ez a fesztivál, benne a mai istentisztelet is erre ad példát” – fogalmazott az igehirdető. S valóban, a tele templom padsoraiban az evangélikus, a református és a katolikus hívek jól megfértek testvéri közösségben a Kaláka fesztivál – színes karszalagot viselő – résztvevőivel.

A fesztivál zárónapján nemcsak az evangélikus, de az ortodox templom is szélesre tárta kapuit. Ez évben ugyanis jótékonysági céllal ennek a templomnak a javára szólalt meg a muzsika hangja: Sumonyi Zoltánnak a Pál apostol levelei alapján írt verseit Gryllus Dániel megzenésítésében a zeneszerző és Halmos Béla adta elő. A dallamok felcsendülése előtt Fabiny Tamás püspök rövid előadásban emlékezett meg a kétezer esztendővel ezelőtt született apostolról.

Boda Zsuzsa

Meglankadt bibliaolvasókhoz
Lukács evangéliuma – a szegénység
3. Munkatársak
HETI ÚTRAVALÓ
A minőségi zene, a közösség és az Istennel való találkozás ünnepe
Vegyük őket a szívünkre!
Három a lelkész – ordináció három helyszínen
Országos evangélikus gitártábor – Nagybörzsönyben először
„Ecce quam bonum…”
Bibliával a mindennapokban
Köszönet a (nagy)családért
A fiatalok vallásosabbak, mint feltételezzük
Tarzusztól Rómán át Kisvárdáig
Bőrbe vésett hitvallás
Minden a misszió eszközévé válhat
Evangélikus szállások a neten
Határok elé
Új istentiszteleti hely a kiskunhalasi kórházban
Ismét határok nélkül voltunk
„Nem halok meg” – mondta a nagymama
Szélrózsa-fotópályázat
Az evangélikus iskolák OKTV-helyezettjei – 2007/2008
Megférnek az ufók az istenhittel a Vatikán főcsillagásza szerint
Erósz és a Messiás
Evangéliumi műhely a bűvészetek völgyében
És ha a paradicsom a földön lenne?
Burgonyatorta
Botrány
Kedves Gyerekek!
ÉnekKincsTár