Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 31 - Részleges napfogyatkozás

SZEMRE VESZÉLYES ÉGI JELENSÉG

Részleges napfogyatkozás

Előfizetőinknek legkésőbb augusztus 1- jén meg kell kapniuk e lapszámunkat, így őket talán még időben informálhatjuk mi is, hogy aznap részleges napfogyatkozás lesz megfigyelhető Magyarországról. A Föld–Hold–Nap rendszer egy vonalba kerül, a Hold eltakarja előlünk a pontosan négyszázszor nagyobb, de éppen négyszázszor távolabb levő Nap fényes korongját.

Kanadától Grönlandon át Szibérián és Mongóliáig keresztül egészen Kínáig a maga teljességében élhető át a jelenség, az ázsiai térségben az esemény megfigyelésére a tervek szerint odautazó magyar csillagászok szeme – és távcsövei – láttára. Hazánkban mindez 18%-os részleges fogyatkozásként látható.

A Hold 11 óra 2 perckor harap bele a Nap felszínébe, majd a maximális fázis 11 óra 50 perckor következik be. Ezt követően Földünk hűséges kísérője szép lassan elvonul csillagunk elől, és a részleges napfogyatkozás 12 óra 38 perckor véget ér.

A korábbi évekhez hasonlóan most is felhívjuk a jelenséget megfigyelni szándékozók figyelmét arra, hogy a közvetlenül a Napba való tekintés azonnali vakságot okozhat. Úgyszintén súlyos és maradandó szemkárosodást eredményez a láthatatlan káros sugarak kiszűrésére alkalmatlan napszemüveg, kormozott üveg, túlexponált film, CD és flopilemez használata. Gond nélkül megfigyelhető viszont az esemény az erre a célra készült, speciális napszűrő fóliával ellátott, úgynevezett napfogyatkozás- néző szemüvegek, a legalább 14-es fokozatú hegesztőszemüvegek, illetve a gyári védőfóliával felszerelt csillagászati távcsövek segítségével.

A februári holdfogyatkozás után ezúttal ismét olyan bibliai idézetekkel hangolódunk rá a látványos jelenségre, melyeket az ótestamentumi eseményeket leíró szerzők által átélt napfogyatkozások ihlettek: „És lészen azon a napon, azt mondja az Úr Isten: Lenyugtatom a napot délben, és besötétítem a földet fényes nappal.” (Ám 8,9; Károli- fordítás) „Azért éjszaka száll rátok, hogy ne lássatok, és sötétség jő rátok, hogy ne jövendölhessetek, és a nap lemegy a próféták felett, és elsötétül rajtok a nappal.” (Mik 3,6; Károlifordítás) „És rámordul ama napon, mint tenger mormolása; és ő a földre néz, de ímé ott sűrű sötétség; és a nap meghomályosodik a ráborult homályban!” (Ézs 5,30; Károli-fordítás) „Nappal sötétségre bukkannak, és délben is tapogatva járnak, mint éjszaka.” (Jób 5,14; Károli- fordítás)

Rezsabek Nándor

Az Apostolok cselekedetei – utazás
A szent normális