Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 40
- Fenntartható fogyasztás
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Fenntartható fogyasztás
Új magyar kutatási eredmények a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott konferencián
Harmadik alkalommal rendezték meg a környezettudatos és társadalmilag felelős fogyasztói szokásokról szóló tudományos konferenciát a Budapesti Corvinus Egyetemen. A népes hallgatóság szeptember 24-én is számos új és érdekes kutatási eredményről hallhatott a Fenntartható fogyasztás, termelés és kommunikáció címet viselő, az Európai Gazdasági Térség (EGT) Finanszírozási Mechanizmus és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus támogatásával megvalósult tanácskozáson. A konferencia egyben nyitórendezvénye volt annak a kétéves kutatási folyamatnak, amely a Norvég Alap egymillió eurós támogatásával valósul meg.
A tanácskozást Siri Ellen Sletner norvég nagykövet asszony nyitotta meg, aki nemcsak mint adományozó országot képviselte az evangélikus többségű Norvégiát, de előadásában hangsúlyozta, hogy erősen kötődik a skandináv országhoz a fenntartható fogyasztás fogalma: azt ugyanis először az 1994-ben megrendezett oslói miniszteri kerekasztal résztvevői határozták meg. A fenntartható fogyasztás eszerint az „alapvető szükségletek kielégítését és az életminőség javítását szolgáló szolgáltatások és termékek igénybevétele, úgy, hogy csökken a természeti erőforrások és a mérgező anyagok használata, a hulladék- és mérgezőanyag-kibocsátás, így nem fenyegeti veszély a jövő generációk szükségleteinek kielégítését”.
A Fenntartható fogyasztás, termelés és kommunikáció konferencián közel harminc előadás hangzott el a fenntartható fogyasztás ösztönzőiről, akadályairól, legjobb gyakorlatairól.
Az egyik népszerű téma a helyi termékek fogyasztása volt. A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Marketingkutatás és Fogyasztói Magatartás Tanszékén dr. Hofmeister-Tóth Ágnes egyetemi tanár vezetésével folyó kutatás arra jutott, hogy a bio- és helyi termékek vásárlásának leginkább a magas ár szab gátat. A gödöllői Szent István Egyetem kutatója, Balázs Bálint és Kiss Csilla, a Védegylet nevű civil szervezet munkatársa arra világított rá, hogy a fenntartható fogyasztás végvárainak számító piacok, köztük a budapesti Hunyadi téri piac fennmaradását nemcsak az önkormányzati döntések fenyegetik, hanem az ott áruló kistermelők elöregedése is.
A helyi termékek fogyasztását más tényezők is nehezíthetik. A szintén gödöllői kutató, Bodorkós Barbara azt figyelte meg a mezőcsáti kistérségben folyó vizsgálata során, hogy a helyiek személyes ellentétek miatt nem vásárolnak egymás termékeiből. Pedig a helyi közösségeknek nagy szerepük lehet a fenntartható fogyasztás előremozdításában.
Több kutatás is érintette a nagy bevásárlóközpontok fenntarthatósági hatásait. A BCE Környezet-gazdaságtani és Technológiai Tanszékének kutatói, Zsóka Ágnes és munkatársai megállapították, hogy a bevásárlóközpontok széles választéka nagyobb költésre sarkallja a vásárlókat: sokszor olyan termékeket is hazavisznek, amelyeket az otthonukhoz közel lévő kis boltban nem vennének meg.
A tanszéken folyó kutatás feltárta, hogy a magyar lakosság legnagyobb jövedelmű csoportjai mintegy két és félszer annyit fogyasztanak, mint amennyit elbírna a föld biokapacitása; tehát fogyasztási szokásaikkal kimerítik a természeti erőforrásokat. A kutatók rámutattak, hogy ez olyan mértékű túlfogyasztás, amelyet már nem lehet környezettudatos fogyasztói magatartással kompenzálni.
Több kutatás foglalkozott az urbanizáció, a belföldi költözési hullámok fenntarthatósági hatásaival. Szirmai Viktória, a Magyar Tudományos Akadémia kutatója előadásában az újonnan épülő kertvárosi részek fenntarthatóságával foglalkozott. Csizmady Adrienne és Csanádi Gábor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem munkatársai elmondták: a lakóhelyválasztás elsődleges szempontja, hogy hasonló társadalmi helyzetűek éljenek a környéken, a környezeti adottságok csak ez után következnek.
Ijjas Flóra és Valkó László, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói a „vízlábnyom” nemzetközi kutatók által kidolgozott fogalmát, az országok közötti virtuális vízszegénység és -gazdagság koncepcióját ismertették, valamint javaslatot tettek a téma további hazai kutatására.
EvÉlet-infó
::Nyomtatható változat::
|