Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 40
- Megfejtették M. S. mester titkát?
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Megfejtették M. S. mester titkát?
Több mint fél évezredes titok megfejtését elősegítő nyomra talált egy neves magyar művészettörténész. Mojzer Miklós, a Szépművészeti Múzeum volt főigazgatója az M. S. mester néven alkotó titokzatos festőművész azonosításában ért el különleges kutatási eredményeket. Erről múlt csütörtökön, az idei M. S. mester díj átadásai utáni szakmai beszélgetésben, a Képzőművészeti Egyetem Epres kertjében mondott részleteket a tudós.
Az Epres kertben a kilencedik alkalommal adták át az európai szellemiségű képzőművészeti elismerést, az M. S. mester díjat. A különleges bronz kisplasztikát – Mihály Gábor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotását – az idén egy pozsonyi mester, Gáspár Péter vehette át.
A szeptember 24-én délután megtartott ünnepély után Mojzer Miklós művészettörténész a titokzatos festő, M. S. mester azonosítása ügyében végzett kutatásairól tájékoztatta a képzőművészet iránt érdeklődő közönséget. A rejtélyes középkori festőről eddig annyit tudtunk, hogy a selmecbányai vártemplom számára készített nyolc táblaképet, ezek egyikén az 1506-os évszám olvasható. A török támadás miatt a vártemplomot még a 16. század első felében átalakították, így a nyolc táblakép vándorútra kelt. Közülük ma hétről tudunk, ezek a 19. században kerültek elő. A mester négy képe az Esztergomi Keresztény Múzeumban csodálható meg, egy – a leghíresebb – a Nemzeti Galériában függ, ennek címe Vizitáció; a kép egy részlete alapján készült az M. S. mester díj. Egy további kép egy franciaországi múzeumban van – ez a festmény tartalmazza M. S. mester feltételezett önarcképét –, egy pedig egy felvidéki templomot díszít.
A csodálatos festmények alkotójáról évszázadok óta csak feltételezések keringenek. Mojzer Miklós a fél évszázados kutatás eredményeként nyomokra bukkant. Megállapításai szerint M. S. mester a közép-európai térség szülötte volt, egy ismert műhelyben tanult, és egy híres magyar főúr megrendelésére alkotta táblaképeit. A kutató az M. S. jelzés feloldását is közölte az érdeklődőkkel, ennek szélesebb körű nyilvánosságra hozása azonban annak a könyvnek a feladata, amelyet Mojzer Miklós most ír. A kötet háromötöde van készen – jelezte a kutató.
A Szépművészeti Múzeum korábbi főigazgatója érzékeltette azt is, hogy koncepciójának szélesebb körű elfogadása várhatóan hosszabb időt vesz majd igénybe, jelenleg ugyanis más tudományos prekoncepciók alapján dolgoznak például a német vagy a lengyel művészettörténészek.
– prés –
::Nyomtatható változat::
|