Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 40
- Nem sodor el semmi
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 17. VASÁRNAP – ÉZS 2,1–5
Hozzászólás a cikkhez
Nem sodor el semmi
Az asszony kilépett a sűrű cserjésből a tópartra. A fákat nézte, ahogy leveleiket hullatták a vízbe. Mintha megannyi apró csónakot bocsátottak volna útjukra.
– Őszülök – gondolta az asszony, pedig nem is látta tükörképét a vízben. Régen mennyivel szebb volt minden. Érdekes, hogy fiatalságából inkább a nyarakra emlékezett és a tavaszokra. Igen, azok a tavaszok!
– Már a tavasz sem tud felébreszteni. Megöregedtem. Én is ősz vagyok.
Valami mély szomorúság járta át, tudta, hogy ez egész nap elkíséri majd. Lehet, hogy senki más nem veszi észre, olyan lesz, mint máskor. De már készülődött. Tudta, hamarosan minden befejeződik.
Szeretjük a valóságot. Szeretjük megragadni a körülöttünk levő eseményeket, tárgyakat, embereket. Ebben nagy ellenségünk az idő. Mire kimondom, néven nevezem, semmivé foszlik. Talán nincs is valóság? Én magam is szertefoszlom. Van értelme bármit is megfogalmaznom az igazságból, ha az igazságom velem együtt semmivé lesz?
Az asszony kilépett a sűrű cserjésből a tópartra. A fákat nézte, ahogy leveleiket hullatták a vízbe. Mintha megannyi apró csónakot bocsátottak volna útjukra.
– Végre elkészült – gondolta az asszony. A tópart túlsó oldalán ott állt a ház. Az ő háza. Az ő otthona. Mennyi fáradság, mennyi munka! Hányszor gondolta, hogy soha nem fogja megérni a végét. De most végre állt a ház. Már belül is kész van. Ez innen a tópartról nem látszott.
– Legyőztelek – mondta ki hirtelen hangosan. Valóban, a tó, az itteni, kicsit laza talaj sok fejtörést okozott az építészeknek. Volt, aki azt mondta, ide nem is lehet építeni. A ház viszont most állt, és a tó, a nagy ellenség a kert díszévé lett, legyőzetett.
Szeretjük a valóságot. Ahogy fejlődnek körülöttünk az események, maga a folyamat örömmel tölt el minket. Talán ez a megoldás. Nem körülírni kell, nem megfogalmazni, nem definiálni, hanem élni benne. Hagyni, hogy fejlődjön, épüljön, elkészüljön. A folyamatok fejlődései elfeledtetik velünk mulandóságunkat. Embernek érezhetjük magunkat. Végre azok vagyunk, akinek lennünk kell.
Az asszony kilépett a sűrű cserjésből a tópartra. A fákat nézte, ahogy leveleiket hullatták a vízbe. Mintha megannyi apró csónakot bocsátottak volna útjukra.
– Elveszítem ezt a helyet – remegett át rajta a gondolat hirtelen. Ha hallotta volna valaki, azt mondta volna, ostobaság. Boldog családként éltek a nagy házban, mindenki szerette őket. Béke, jólét, vidámság. Az asszonyra azonban ellenállhatatlanul telepedett rá a veszély érzete. Se fáradtnak, se betegnek nem érezte magát. Igaz, a kor elszállt felette, de ez természetes, különben is van még néhány jó éve. Nem ennek az árnyai vonták szomorúságba. Gondolatban végigjárta élete zegét-zugát.
– Semmi baj sincs – állt fel, próbált megnyugodni, de hiába. A tó hullámokat vetett, mintha kinevette volna, ahogy a fövenyes partot kóstolgatta.
Szeretjük a valóságot. Olykor ránk nehezedik, hogy a végén minden elpusztul. De létezik a most. És ez a most az, amiben cselekednem kell, lehet. Most adódnak feladataim, lehetőségeim. Most találkozom emberekkel és helyzetekkel. Ezt a mostot kérik egy napon számon rajtam. A hegymászónak sem szabad lefelé néznie. A felfelé néző is elszédül. Arra kell koncentrálnunk, ami közvetlenül előttünk van. Kis lépésekkel előre, egyszerre csak egyet. A jövő nem a mi dolgunk.
Az asszony kilépett a sűrű cserjésből a tópartra. A fákat nézte, ahogy leveleiket hullatták a vízbe. Mintha megannyi apró csónakot bocsátottak volna útjukra.
– De szép – mondta ki, maga is meglepődve a hangos szón. Nem maradt semmije. Mindenkit elveszített, akit szeretett, a ház másoké lesz, ő is csomagol, mennie kell. Összetört volt és fáradt. Már nem érzett erőt magában semmiféle újrakezdéshez. Inkább várakozott. Szerette volna, ha itt ér véget, de még ez sem adatott meg neki.
– De szép – mondta újra, mintha kapaszkodni szeretett volna a mondatba. És akkor ott megértette, hogy van értelme mindennek. Ő maga is mint apró csónak hányódott, de most kész volt megragadni az evezőket. Nem tudta, merre vezet az útja, de érezte, hogy van út, amely az övé.
Szeretjük a valóságot. Ézsaiás pedig a legigazibb valóságot tárja fel. Az asszírok már fegyvereiket tisztogatják, hadba állnak, készülődnek ellenünk. Isten népének felépített állama hamarosan porba hull. Az emberekre szenvedés és félelem vár. Nincs jövő, a múlt kínzó emlék marad csupán. Isten büntetése kiteljesedik. Nincs mit tenni. A valóság rettenetes. Az idő, az Istentől elszakadtság felemészt mindent.
Csakhogy a valóság nem ez. A valóság a könyörülő Isten. Ő fölötte áll az ember múltjának, jelenének és jövőjének. Fölötte áll saját haragjának is. Ha mindent elveszítünk is, ha minden látható ellene szól is, ha minden emberi csinálmány porba dől is, felragyog a valódi valóság. És a fegyverekből kapa készül, ő megtanít ösvényein járnunk, kimagaslik múlt, jelen, jövő kérdései közül az ő háza, az ő országa, az ő valósága. Mi pedig a mulandó jelenben az ő jövőjének, az ő valóságának, az ő országának embereivé leszünk, tudva, mi a teendőnk, tudva, hová tartozunk.
Rettenthetnek az asszír csapatok, az öregség, a betegség, a magány és a halál. Meggyötörhet sikertelenség, szegénység, gyász. Ránk borulhatnak múlt, jelen és jövő árnyai, nekünk felragyog a Krisztus valódi valóságként, minket megmentő valóságként.
Pedig ősz volt. A fák leveleiket hullatták a vízbe. Mintha megannyi apró csónakot bocsátottak volna útjukra.
Koczor Tamás
::Nyomtatható változat::
|