Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 06
- „Szolgálunk és védünk”
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
„Szolgálunk és védünk”
Beszélgetés Oláh László őrnaggyal, a BRFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetőjével
Valljuk meg, nem túl szívesen találkozunk a rendőrséggel. Mert az az esetek legtöbbjében azt jelenti, hogy vétettünk valamely közlekedési szabály ellen, baleset vagy éppen bűncselekmény áldozataivá váltunk. A rendőrség kifejezés sajnos „nem hordoz pozitív üzenetet” – idézte angol kollégája furcsa megfogalmazását Oláh László, a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. Az őrnaggyal annak kapcsán találkoztam, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság akciót indított az idősebb állampolgárok biztonságának megőrzése érdekében. Ebben a bűnmegelőzési munkában számítanak a történelmi egyházak közreműködésére is, hiszen leginkább a keresztény közösségekben találkozhatunk aktív nyugdíjas korúakkal.
Oláh László – rácáfolva angol kollégájának szavaira – rendkívül pozitív benyomást tett rám. Civil ruhában, őszinte nyitottsággal fogadott a Millenáris Park egyik pavilonjában, ott, ahol – február 7-ig – a népszerű bűnügyi filmsorozat, a CSI – A helyszínelők alapján készült interaktív vándorkiállítás látható.
– Az amerikai szervezők mindig felkérik a helyi rendőri szerveket is, hogy mutassák be munkájukat. Így van jelen a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnügyi helyszínelőinek bemutatója is a kiállításon. Igaz, a mi tárlatunk ingyenesen látogatható! – mondja az őrnagy.
– Itt a vendégváró szobában – ahol most beszélgetünk – fotókkal illusztrálták, milyen volt a rendőrség régen, és milyen ma. Szembeötlő a változás, különösen a technikai eszközök tekintetében. Vajon Ön mit mondana, korszerű rendőrségünk van?
– Nincs miért szégyenkeznünk. Technikai eszközeink talán nem csillognak annyira, mint a filmekben, de megbízhatóak, s nemhogy európai, hanem világszínvonalúak.
– A korszerű rendőrség bizonyára nem csupán műszaki felszereltséget igényel…
– Nagyon nagy szükségünk van arra is, hogy az emberek bizalommal forduljanak hozzánk. Nemcsak itt Magyarországon, hanem egész Európában küzd a rendőrség azért, hogy hiteles legyen. A jól ismert jelmondatunkon kívül – „Szolgálunk és védünk” – bevezettünk egy újabb szlogent is: „Biztonság-bizalom-becsület”. Ez utóbbi azt is jelenti, hogy nem titkolhatunk el semmit az állampolgárok elől, a hiányosságainkat is őszintén fel kell tárnunk. A modern rendőrséghez hozzátartozik az átláthatóság.
Talán nem is sikerült mindent jól kommunikálnunk eddig, mert sokakban még mindig hamis kép él a munkánkról. Egy-egy ügy kapcsán panasz érkezik hozzánk, mondván, hogy a rendőrség nem tesz semmit. Ez nem igaz. Nincs olyan ügyirat, feljelentés, amely nyomozás nélkül az irattárban landolna. Mindent kivizsgálunk, és sokszor akkor is folytatódik a munka a háttérben, amikor látszólag lezárul egy akta.
– Egyházi lapunk néhány hete írt arról az idős férfiról, akit több éven át „csicskáztattak”, azaz ingyen dolgoztattak egy szabolcsi tanyán. Nem tehetett volna ez ellen a rendőrség?
– A rendőrségnek nem feladata, hogy ellenőrizze a magángazdaságokat, családi vállalkozásokat. Legtöbbször úgy van, hogy egészen más szabálysértési vagy büntetőügyben nyomozunk, és akkor derül fény arra, hogy valakit „fogságban” tartanak. Amíg nincs bejelentés, nem vizsgálódhatunk. Viszont nem mérlegeljük, hogy ki értesít bennünket. Akár jóindulatú, akár rosszindulatú egy bejelentés, kivizsgáljuk.
– A rendőrséget meg is lehet téveszteni. A „rabot” el lehet rejteni, békés család benyomását lehet kelteni.
– Ez valóban így van. Előfordult, hogy a kollégáim sem értékelték kellő súllyal a beérkezett panaszokat. Ezért is fogadjuk el az állampolgárok, a közösségek kitartó segítségét. Azt javaslom, hogy ha valaki nem tudja elfogadni eljárásaink végén hozott döntéseinket, határozatainkat, akkor ne várjon sokat, hanem keresse meg a jogi lehetőségeket, és akár jogi útra is terelve tegye meg panaszát.
Azoknak viszont, akik a rendőrséget tehetetlenséggel vádolják, hadd mondjam el, hogy én nem szeretnék olyan országban élni, ahol a rendőrségnek az lenne a feladata, hogy a családi gazdaságokat ellenőrizze, bekopogjon minden otthonba, kontrollálja, hogy rendben van-e az asztal körül a család… Ugye érti? Nekünk, demokráciában élőknek meg kell tanulnunk demokratikusan is gondolkodnunk!
– Bizonyára a rendőrség új, demokratikus szemléletmódját tükrözi az is, hogy a keresztény közösségekre mint partnerekre tekint…
– A bűnmegelőzésben most figyelmünk az idősek felé fordult. Ők azok, akiket nehezen érünk el. Gyermekekkel, diákokkal találkozhatunk az oktatási intézményekben, a dolgozó felnőttekkel munkahelyükön, de a nyugdíjasokkal már nehéz kapcsolatba kerülnünk. Pedig ők rendkívüli módon veszélyeztettetek. A bűncselekmények tizenhat százaléka hatvan felettiek ellen irányul.
Legtöbbször akkor találkozunk az idősekkel, amikor már baj van, bűncselekmények áldozatai lettek, meglopták vagy kirabolták őket. Ezek a leggyakoribbak, a sérelmükre elkövetett bűncselekmények kilencvenhárom százalékban vagyon ellen irányulnak. Ám elkerülhetnék ezeket, ha jóval óvatosabbak lennének. Ezért az idősek védelmében három oldalban összefoglaltuk mindazt, amit tanácsolni tudunk nekik, hogy megelőzhessék a lopásokat, betöréseket. S ezt az írásunkat eljuttattuk mindegyik felekezethez, azzal a kéréssel, hogy terjesszék híveik közt.
– Miközben Önt hallgattam, Krisztus imádságának egy sora jutott az eszembe: „Nem azt kérem, hogy vedd ki őket a világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól.” Természetesen Jézus az ördög hatalmának nagyobb dimenziójára utal itt – a sátán az üdvösségünkre tör –, mégis szavai mindennapjainkban is éberségre intenek. A hívő embert sem kerülik el a kellemetlenségek? Van-e olyan tanácsa, amely kifejezetten a templomba járó híveknek szól?
– Bizony előfordult már, hogy valakit éppen a miséről hazajövet az utcán raboltak ki, vagy lakását törték fel, míg az istentiszteleten volt. A betörők gyakran kifigyelik az áldozatok szokásait, a napi rutinjukat. Azt is észreveszik, ha vasárnaponként ugyanabban az időben istentiszteletre mennek…
– Remélem, nem akar lebeszélni bennünket arról, hogy templomba járjunk?!á
– Szó sincs róla! Csupán legyenek óvatosak, amikor elmennek otthonról akár istentiszteletre, akár az orvoshoz vagy a boltba. Tanácsos égve hagyni a villanyt, a rádiót bekapcsolva, hogy „életszaga” legyen a lakásnak. Hasznos a jó zár, a több ponton záródó ajtó. Figyelmeztetek mindenkit, hogy a legrosszabb vagyonvédelmi eszköz a nagy lakat. Egyrészt könnyű feltörni, másrészt mivel kívül van, egyértelműen hirdeti, hogy nincs otthon senki. A leghatékonyabb módja a bűnmegelőzésnek azonban az, ha figyelünk egymásra. A keresztény közösségeket pedig éppen ez jellemzi: törődnek egymással. Ezért is számítunk az egyházak segítségére.
B. Pintér Márta
::Nyomtatható változat::
|