Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 06
- Megtartó erő a művelődés
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Megtartó erő a művelődés
Megtartó erő a művelődés
Ökumenikus istentisztelet keretében ünnepelte január 22-én a magyar kultúra napját a kolozsvári magyarság. A szervezők, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, a Járosi Andor Keresztyén Kulturális Műhely, valamint a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulátusa meghívására zsúfolásig megtelt a kolozsvári evangélikus templom.
Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök köszöntésében emlékeztetett arra, hogy a kultúra mindig értéket teremt, a vallásnak pedig értékhordozó szerepe van. A keresztény vallástól elválaszthatatlan a kultúra, a kultúra Isten adománya. Ezt nemcsak ünnepelni kell, hanem hitet is kell tenni róla. Az ünneplés alatt számos kulturális kuriózumban lehet részük – mondta –, ezt azonban azzal a tudattal kell megélni, hogy mindez Istentől származik, az ő ajándéka. Ezt pedig hálás szívvel kell fogadni.
A püspöki köszöntő után a Schola Gregoriana Monostorinensis tartott műsort, amelynek keretében Jakabffy Tamás cantus magister a liturgiáról értekezett röviden, majd egy másik évfordulóra hívta fel a hallgatóság figyelmét: 2010-ben a kolozsmonostori bencések megtelepedésének 950. évfordulójára emlékezhetünk. „Kamaraegyüttesünk a pannonhalmi bencések magyar nyelvű esti vesperását végzi most el” – konferálta be a Schola fellépését a cantus magister, figyelmeztetve mindenkit, hogy amit hallani fognak, az nem előadás, hanem istentiszteleti liturgia. Az éneküket hallgatva valóban istentiszteleti hangulat keletkezett a templomban, a régi dallamok betöltötték a templomot és a jelenlevők lelkét egyaránt.
„Mit teszünk mi azért, hogy a magyar kultúra és a magyar nép megerősödjön?” – tette fel a kérdést ünnepi beszédében Bálint-Benczédi Ferenc unitárius püspök. „Ma sem könnyű magyarul alkotni, beszélni. Anyanyelvünk sajátos hangzásának megőrzése érdekében beszédünk legyen igaz, Istent dicsőítő, derűs és félreérthetetlen” – hangzott a válasz.
Kovács Sándor római katolikus főesperes hangsúlyozta: a Himnusz főleg a kisebbségben élő magyarok önazonosságának erősítésére hivatott. „Kultúránk meggyőzhet minden velünk és közöttünk élő, más nyelvet beszélő embert, hogy az a magyar nép, amelynek ilyen alapon álló kultúrája van, nem lehet ellenség, csak barát” – fejtette ki a főesperes.
A keresztény kultúra alapja az a feltétlen szeretet – állapította meg Kovács István református előadó-tanácsos –, amellyel csak Isten tud szeretni. „A kereszténység és a kultúra, illetve az egyház és a művelődés egymástól elválaszthatatlan, együtt kell haladniuk” – fogalmazott.
„A magyar kultúra azoké, akik művelik, tisztelik és érvényre juttatják” – kezdte beszédét Kelemen Hunor, Románia kulturális minisztere. A magyar kultúra napja az értékteremtés és -megőrzés napjává vált. Kötelességünk tehát erről megemlékezni és továbbéltetni anyanyelvünket. A kultúrát nem kényeztette el sem az állami költségvetés, sem a piacgazdaság. A romániai magyaroknak fel kell ismerniük a kultúrában rejlő lehetőséget. Becsben kell tartanunk tehát az erdélyi magyar kultúrát. Húsz év után nemcsak eredmény, hogy magyar ember vezeti Románia kulturális minisztériumát, hanem egyben mentalitásváltoztatást is jelent – hangsúlyozta a miniszter.
Szilágyi Mátyás, Magyarország kolozsvári főkonzulja arról beszélt, hogy „Kölcsey Himnusza összefogja a magyarság lelki, kulturális és vallási értékeit, és egyúttal a kulturális egységet is jelképezi. Magyarország az utóbbi húsz évben a kultúra által tett a legtöbbet a nemzetrészek megtartásáért és erősítéséért.”
Az ünnepségen fellépett a Kolozsvári Református Kollégium énekkara Székely Árpád karnagy-igazgató vezetésével. Műsorán ezúttal is európai és magyar szerzők alkalomhoz illő művei szerepeltek. A kollégisták tiszta, áhítatos énekét hallgatva sokan érezhették azt, hogy ezek a fiatalok a zene által üzenik a hallgatóságnak: átérzik az ünnep magasztosságát. Fogarasi Alpár színművész Radnóti Miklós és József Attila egy-egy költeményét tolmácsolta.
„A Himnusz nemcsak állami ünnepeink szimbóluma, hanem a zsoltároskönyvben is megtalálható. Kölcsey verse így számtalan szimbólummal bír, és egységet teremt. A Himnusz 1823-as megírása után megkezdődik a magyar kultúra demokratizálódása, és létrejönnek a kultúrát támogató magyar intézmények” – fejtette ki Dáné Tibor Kálmán, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke. A történelmi magyar egyházak az elmúlt százötven évben felismerték a közművelődés megtartó, közösségteremtő erejét. Nemzetünk nem a balsors nemzete, törekedjünk tehát elégedett emberekké válni – üzente az elnök.
Az ünnepségen ezután Horváth Zoltán orgonaművész előadásában szólalt meg Liszt Ferenc B-A-C-H című alkotása, majd pedig a Himnusz eléneklésével ért véget a rendkívül alkalom.
Fehér Attila
::Nyomtatható változat::
|