Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 06
- Közös örökségünk
Kultúrkörök
A hónap könyve – Asztali beszélgetések 3.
Hozzászólás a cikkhez
Közös örökségünk
Bízvást kijelenthetjük: az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány (ABKA) hagyományt és műfajt hozott létre az Asztali beszélgetések címmel útjára indított közéleti beszélgetéssorozattal. Az alapítvány elsősorban a közéleti párbeszédkultúra területén kíván valami olyasmit meggyökereztetni, aminek mostanában igencsak híjával vagyunk: a disputák egyik fő célja, hogy az érdeklődők megtapasztalják, létezik egymásra figyelni képes, ellenvéleményekhez építő módon viszonyuló, a másikkal szemben kritikus, egymás világlátását mégis gazdagító párbeszéd- és vitakultúra a politikai és ideológiai szekértáborokra szakadt, ellenségeskedő, hitelét és presztízsét jórészt elvesztett közéletünkben.
Az ABKA a Luther Kiadóval közösen könyvsorozat formájában is szeretne hozzájárulni e kulturális-közéleti küldetés sikeréhez, egyre jelentősebb, lassú, de biztos térnyeréséhez. E sorozatnak immár a harmadik kötetét vehették kézbe az olvasók 2009 végén, egy olyan esztendőben, amelyben az alapítvány egy kényes, de aktuális téma felé fordult: a Közös örökségünk című kötet a holokauszt hatvanötödik évfordulója alkalmából jelent meg.
A témaválasztás azonban nem csupán a jubileum miatt indokolt. Hazánk zilált közállapotainak egyik legsúlyosabb társadalom-lélektani oka és társadalmunk egyes rétegeinek szélsőségekkel szembeni sebezhetősége abban keresendő, hogy a 20. század különféle uszult eszméktől átitatott s azok által meghatározott korszakainak történelmi tényeivel és következményeivel a magyar társadalom mind a mai napig nem nézett szembe kellőképpen. Az össztársadalmi „feldolgozás” ráadásul a mindenkori hatalomnak sem állt érdekében, hiszen az adott szélsőséges eszmék mindig kapóra jöttek az egyik „oldalnak”, hogy a másikat revolverezze, és fordítva: ez a játszma oda-vissza működtethető.
Mint arra dr. Fabiny Tamás püspök, a Keresztény–Zsidó Társaság ügyvezető elnöke a könyv előszavában rámutat, a holokauszt után hatvanöt évvel lehetőség nyílik a közös vigaszkeresésre – ami, tegyük hozzá, ha valóban megvalósul, akkor már a múlttal való szembenézésnek, a közös felelősség keresésének, a zsidóság és a kereszténység viszonyában a kölcsönös megbékélésnek az eredménye. Az alapítvány által közzétett beszélgetések ugyanis visszatérő motívumként azt a múltért vállalt közös felelősséget emelik ki, amelynek révén képet kaphatunk arról, ahogy a kereszténység újra és újra átgondolja a zsidósághoz fűződő viszonyát, a történeti, társadalmi és kulturális összefüggéseket gondolkodásában, közéleti megnyilvánulásaiban érvényre juttatja, és minderre teológiai reflexiót ad.
S mindezt az egyház részéről igen jelentős közéleti erőfeszítésként kell értékelnünk, a társadalom többsége számára ugyanis korántsem köztudott, hogy a keresztény egyházaknak és a zsidóságnak a közös örökség, a zsidó-keresztény kultúra talaján állva milyen erőfeszítései vannak, melyek a közelmúlt feldolgozására, a bűnbánatra és a megbékélésre irányulnak.
A zsidó-keresztény kultúra közös talapzatának és értékrendjének megismertetésében, valamint a fájdalmas közelmúlt feldolgozásában olyan beszélgetőpartnerek próbálnak egymásnak és az olvasóknak segíteni, mint Csepregi András teológiai tanár, Fehér László festőművész, Gáncs Péter evangélikus püspök, Jutta Hausmann biblikus teológus, Kertész Imre Nobel-díjas író, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, Solt Pál, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, Spiró György író és Szabó Lajos teológusprofesszor.
– Petri –
::Nyomtatható változat::
|