Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 33
- Cellák
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 11. VASÁRNAP – FIL 3,7–14
Hozzászólás a cikkhez
Cellák
„Vagy elfelejtetted, hogy az ember a nyugalmat, sőt akár a halált is többre becsüli, mint a szabad választást a jó és gonosz megismerésében?” Dosztojevszkijnek a nagy inkvizítorról szóló poémája a középkorba vezet minket, amikor Jézus újra megjelenik az emberek között. Csodákat tesz, és a nép szereti őt. De eljön a mindenkit félelemben tartó, ugyanakkor tiszteletet ébresztő nagy inkvizítor, egy kilencven év körüli, szálfaegyenes bíboros, aki börtönbe csukatja Jézust; nem engedheti, hogy tovább áltassa az embereket.
Éjjel aztán bemegy, hogy a cellában őszintén beszéljen a fogollyal. Elmondja, hogy Jézusnak már nincs joga szólni többé. Amit mondani akart, már elmondhatta a Bibliában. Szemére veti, hogy a legnagyobb értékké tette a szabadságot, miközben az ember nem tud mit kezdeni ezzel. Akkor, amikor a sátán felkínálta a kenyeret a megkísértés idején, akkor kellett volna azt választania, hogy a kenyér maradhasson a fő mozgatóerő a szabadság helyett. Mert az ember a kenyeret tudja csak imádni, és nem akar, nem is tud szabadon dönteni. Ha a kenyeret adta volna a népnek a szabadságot hozó igék helyett, akkor megválthatta volna őket. „Ahelyett, hogy birtokba vetted volna az emberek szabadságát, még nagyobbra növelted” – vádolja Jézust a bíboros.
Pál barátainak ír. Ezt a gyülekezetet, a Filippiben élőket különösen szereti. Ugyanakkor aggódik is, hiszen miután ő elmondta nekik a kereszténység titkait, judaista tanítók érkeztek oda, és azt próbálták elfogadtatni az emberekkel, hogy a törvény megtartásával kezdődik Isten megismerése. Rendnek kell lennie! Az ember arra van, hogy szabályokat kövessen. Lehet, hogy van jó szándék, de esendőek vagyunk, ezért az első a törvény. Nem szabad engedni, hogy mindenki valamiféle hit hangoztatásával szabadon dönthessen az élet dolgaiban. Azért van a törvény, hogy lássuk az utat, nehogy eltévedjünk.
Pál pedig megijed, hiszen neki is így kezdődött a története.
„Nincsen csábítóbb az ember számára, mint lelkiismeretének szabadsága, de nincs gyötrelmesebb sem.” A nagy inkvizítor nyíltan elmondja Jézusnak, hogy saját magának is ellent kellett mondania, amikor úgy látta jónak, hogy az egyház szakadjon el Jézustól, és valósítsa meg a „félelmetes és okos szellem” akaratát, és vegye el az emberek szabadságát.
Most végre, másfél ezer évvel Krisztus után, az inkvizíció korában újra nem kell az embereknek dönteniük. Ez boldoggá teszi és felszabadítja őket, hiszen azt hiszik, hogy most élik meg igazán a hit lehetőségét. Sőt ők maguk hozták el a szabadságukat, maguk mondtak le róla, és áldozatként tették le az egyház lába elé. „És az emberek megörültek, hogy megint úgy vezetik őket, mint egy nyájat, hogy végre levették szívükről azt az oly félelmetes adományt, amely annyi gyötrelmet okozott nekik.”
Pál barátainak ír. Talán máskor nem beszélne ilyen őszintén saját életéről. Elmondja, hogy a fiatalkora teljesítmények halmozásából állt. Szeretett jól viselkedni. Leginkább pedig Isten előtt akart megfelelni. Farizeusi iskolába járt, zsidó volt minden értelemben. Azon fáradozott, hogy ebben előrejusson. Ismerte a törvényt, és úgy tudta, hogy Isten azokat fogadja el, akik a törvényt megtartják.
Pál barátainak ír. Ebben a körben még a csúnya szavak is megengedhetők. Úgy ír bibliát, hogy teljes valóját beleadja. Talán még a tinta is fröccsen az indulattól. Milyen szó kell ahhoz, hogy a filippiek megértsék, hogy a törvény teljesítéséhez ragaszkodó élet, magatartás kárt okoz? Kimondja a mocskos szót, mert meg kell érteniük, hogy az, amit kaptak, mindennél többet ér. Szívükben, lelkükben, személyiségükben élhetik át az Istenhez való tartozás boldogságát. Azt, hogy Isten felemeli őket, elfogadja őket úgy, ahogy vannak. Minden külső törvény csak arra jó, hogy szembesítse az embert tehetetlenségével, bénultságával, értéktelenségével. Itt valami olyan ajándék az övék, amely cselekvővé teheti őket, amely kinyitja őket az élet lehetőségeire, örömeire, távlataira.
A poémát Ivan Karamazov meséli öccsének, Aljosának. Mire ő hosszas gyötrődés után azt mondja: „A te inkvizítorod nem hisz Istenben, ez az ő egész titka!” A bátyja így felel: „És ha így van! Végre rájöttél. Valóban így van, valóban ennyi az egész titok, de hát ez nem szenvedés, legalábbis egy olyan ember számára, mint ő, aki egész életét arra a pusztai hőstettre áldozta, és nem gyógyult ki az emberiség szeretetéből? Életének alkonyán kétségtelenül meggyőződik arról, hogy csakis a nagy, félelmetes szellem tanácsai szerint lehetne valamelyest elviselhető rendbe fogni ezeket a tehetetlen lázadókat, ezeket a »csúfságra termett, félig sikerült kísérleti lényeket«.”
A törvény emberei vagyunk, mert nem hiszünk Istenben. Magunkban bízunk. Készek vagyunk, hogy helyesen, tisztességesen és a rendnek megfelelően éljünk. Ha az akadálypályát teljesítettük, Istennek az a dolga, hogy valamiféle mennyországba juttasson.
Bár hinnénk Istenben! Akkor éledne a bennünk levő holt. Ha mustármagnyi hitünk lenne, akkor – mit hegyeket! – emberi lelkeket mozdíthatnánk meg az irgalom és a jóság, a nagylelkűség és az örökkévalóság szeretete felé.
Bár hinnénk Istenben! Akkor nem válnánk saját magunk által kreált rendek rabszolgáivá. Nem lennénk ítélkezők, mások bűnét számon tartók, bosszúállók.
Bár hinnénk Istenben!
Mi a történet vége? Mit mond Jézus? Nem szól semmit. Amikor végül az inkvizítor kitárja a cella ajtaját, hadd menjen, akkor Jézus búcsúzóul megcsókolja. Mit jelent ez a csók? Ez Dosztojevszkij titka. Talán Jézus megérti a világ bénultságát? Talán látja saját ellehetetlenülését, az emberi lélek megnyerésének kudarcát, hogy nem marad más, csak a kereszthalál, amely talán mégis odavezeti az embert Istenhez, szemtől szembe állítja vele, és megérteti végtelen szeretetét? Talán csak egyszerűen megszánja ebben a torzult lélekben az embert? A csók Dosztojevszkij titka.
Koczor Tamás
::Nyomtatható változat::
|